Nebunia lui Gam3

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Aug 16, 2009 8:21 pm

... si va urma "noua nebunie a lui Gam3" sau poate Gam4 :D

tot o idee, Florine...
toate cele bune,
HR
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 16, 2009 10:02 pm

sunt cu ochii pe tine :grin: ....ce va iesi pana la urma?linie dubla..simpla?da-ne si noua un indiciu :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Aug 16, 2009 11:45 pm

As vrea sa stiu si eu cum va arata viitorul "santier". Nu am facut pana acum nicio schita, ce vreau sigur e sa am line dubla, exact cum am plecat la drum acum 3 ani, sa pot sa invart tot timpul 2 garnituri fara sa am grija lor.

Daca am sa merg in continuare pe placa standard de OSB (2.5mx1.25m) o sa am o varianta inbunatatita a vechiului traseu, as mai putea "lipi" la lungime inca 1m. Daca imi fac in forma de L pe langa perete trebuie sa ma gandesc la ceva. As opta pentru ultima varianta. As avea la dispozitie 3mx2.2m. Si mai am o varianta, reproducerea unei statii din Romania dupa niste planuri. Multe idei, trebuie sa aleg cu grija.

Cand am sa ma hotarasc am sa va anunt, asa, dupa ce se va topi zapada. Aaaaa, vreu neaparat si Faller Car System.

Degeaba nu o sa stau, am un proiect in derulare. Daca ati sti cum ma mananca degetele.....
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Sep 09, 2009 10:12 pm

am vazut ca tu ai integrat bine turnanta aceea in diorama ta. spune-mi si mie cum ai prins sina pe placa turnanta si cum ai facut egalizarea nivelului cu sinele din jurul turnantei, in cazul tau cele 2 sine...
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
shaman

Mesaj de shaman » Joi Sep 10, 2009 7:34 am

scuze ca ma bag in discutie, iti raspund eu , si eu am montat turnanta respectiva. se lipesc traversele cu adeziv pe turnanta, citiva stropi de picatura rezolva problema, iar egalizarea sinelor din jurul ei se face cu niste placute de plastic , placute care vin in kit. spor!

salutare si respect! Ginel
salutare si respect !
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Sep 15, 2009 2:49 pm

Ma scuzi Dorin ca raspunnd asa tarziu.

Am lipit sina pe placa cu un adeziv universal de la Bison.
Cum sina cu tot cu terasamentul de la Noch era mai inalta decat sina de pe placa am scos o bucata de 15 cm din teresament inainte de a ajunge in placa, prin testare am gasit o bucata de plastic care pusa sub sina imi aducea sina la acelasi nivel cu sina de pe placa. La urma acei 15 cm numai de sina au fost acoperiti cu formula magica apa aracet si pietris. Din pacate nu pot sa iti arat poze, nu am tinut mult timp placa. A disparut imediat de la mine.

Acum, de bine ce am stricat tot ce aveam, am luat munca de la capat la Brasov. Cu cate ceva din materiale pe care le aveam am facut 2 module pentru expozitia de la Brasov. Dimensiune modul 1000x600mm.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 15, 2009 6:54 pm

si pe acestea cand le demontezi?
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Sep 15, 2009 9:29 pm

lupule, te-ai imbatat prea devreme :grin:

pe astea nu le demonteaza, ca de aceea a facut module... cev imi spune ca o sa vada multe expozitii de acum incolo... 8)
toate cele bune,
HR
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 15, 2009 9:49 pm

Horia_Radulescu scrie:lupule, te-ai imbatat prea devreme :grin:
nici nu am apucat sa beau inca. :fluierat:
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Sep 15, 2009 10:41 pm

abia sunt facute, e prea devreme sa ma gandesc la stricat. mai am putin de treaba la ele, cum expozitia batea la usa nu toate sunt ok pe acolo.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Noi 28, 2009 5:53 pm

Salut,

cate ceva din cadrele filmate de cei de la protv. La cateva zile dupa reprtaj am demontat si am mutat la Brasov aproape tot pentru constructia modulelor folosite la expozitii.

Stie cineva de ce nu merge codul "Embed" ca sa apara imagine generata si nu link? Mentionez ca pe alt site nu am aceasta problema.

Iata cum e afisat codul Embed:

<object width="640" height="505"><param name="movie" value="[Link Removed for Guests] name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="[Link Removed for Guests]" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Sâm Noi 28, 2009 6:42 pm

Nu merge embedded code pentru ca forumul Lokomotiv este setat sa nu accepte de la useri cod HTML ... (practic tag-urile HTML introduse de tine sunt filtrate si inlocuite cu entitati < > care afiseaza aceleasi simboluri < > pe ecran, insa codul HTML original este destructurat)
Urcand pe scara N....
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Dec 02, 2009 11:58 am

@cristi_m
forumul este setat sa accepte cod html, nu inteleg insa de ce la unii functioneaza si la altii nu.
De exemplu, acelasi mesaj se vede ok pe functia de "previzualizeaza" si nu se vede ok dupa "trimitere".
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Mie Dec 02, 2009 9:57 pm

Pai atunci insemana ca mai exista un nivel de restrictii (posibil ca politica la nivel de server) care blocheaza codul HTML introdus de useri. Ca o observatie, codul embedded este destinat utilizarii de catre webmasteri si nu de catre userii obisnuiti!
Urcand pe scara N....
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Iun 10, 2010 12:23 am

Cateva poze de sambata si duminica, am mai bibilit putin modulele, au suferit mici stricaciuni de la atatea plimbari.

Garnitura CFR epoca IV cu lumina, am avut o dambla, sa am lumini ca in realitate. In compartimentele unde nu sunt calatori este lumina de veghe, stopurile lumineaza, la baie este lumina. Este anul 1984, vagoanele sunt noi si totul functioneaza.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Stiu ca lumineaza putin cam tare, se va rezolva problema.

Garnitura epoca II CFR:

Acceleratul 345 Iasi-Timisoara in anul 1989.Mai am nevoie de 10 vagoane pt o garnitrua autentica.

Varianta de modul scurt a rapidului "Moldova" Iasi-Bucuresti in anul 1989.
4 vagoane cl 2, 1 vagon cl 1 si un restaurant. Pentru garnitura autentica mai am nevoie de 2 vagoane de cl a 2 a si 2 vagoane de cl 1.

Un IC:

"Ister" in gara Budapesta in anul 2005. 2 vagoane dormit de la Roco, vagon cuseta Sachsennmodelle si 3 vagoane AVA 200 A.F. :

Detasata de la Bucuresti locomotiva Trix BR 96:

Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”