Nebunia lui Gam3

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
mity

Mesaj de mity » Mar Mai 05, 2009 12:04 pm

Super tare pozele de inceput :-D
Imagine
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Iun 01, 2009 9:11 am

Salut,

fraţia funcţioneaza perfect, cadou de la Bogdan si Mixu un vagon OBB cl 1-2. Åžtiu baieţii ca imi plac vagoanele OBB in schema roşie de vopsire.

[Link Removed for Guests]

Si un restaurantul :

Doua posibile compuneri cu vagoanele disponibile pana acum. La EN aş mai avea nevoie de un vagon WLABm etajat CNL si 2 vagoane pentru maşini tip DDm, ambele cu vechea sigla OBB. Daca DDm-ul il scoate Roco şi mai sunt şi pe ebay mai greu e cu vagonul WLABm, e destul de greu de gasit.

Si un EC, aici inca 2 vagoane aş mai pune , cl a 2 a.

Va multumesc.

Mai astept vagoanele BREDA ep II sa le pozez si gata cu diorama, o scot afara. Ce am sa fac cu ea nu stiu.....
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Iun 03, 2009 6:54 pm

hmmmm...

felicitari pentru "achizitie", frate! :-D

chiar EC n-as zice, e un OBB-EC ceea-ce e altceva... OBB-EC si OBB-IC sunt IC-uri mai rasarite insa nu corespund cu standardele EC, e o complicatenite tipica austiraca ;)

un EN Wien West-Bregenz in versiunea lui "de toamna" adica scurta se face cu inca doua vagoane: un WL (un Typ P adica AB30 LSModels sau un CNL ar fi perfecte, ambele circula/circulau pe acolo) si un DDm austriac, Roco, NH2009 daca nu mai vechi ;)

cu OBB-IC sau EC ar mai trebui ceva Bpmz-uri adica vagoane salon, am vazut pe Westbahn si IC cu 5 vagoane insa minim un Apmz sau ABmz si un salon...
toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Iun 30, 2009 7:32 pm

Salut,

Viessmann ofera multe figurine care se misca. Eu am ales un betonist cu gramada de nisip, avand 2 case in constructie imi este usor sa il integrez in decor.
Motorasul nu functioneaza corect daca este acctionat direct de la un transformator, nu face toata cursa de la dreapta la stanga. Viessmann recomanda acest dispozitiv:

eu cum nu il am am folosit tastatura pentru motorasede de la macaze sa acctionez betonistul. O sa am nevoie de un intrerupator deschis/inchis pe viitor.

Setul contine gramada de nisip cu motorasul, betonistul,un palet cu ceva saci, un butoi si o bucata de zid

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Filmuletul:

Ultima oară modificat Mar Iun 30, 2009 10:14 pm de către Gam3, modificat 1 dată în total.
mixu

Mesaj de mixu » Mar Iun 30, 2009 7:38 pm

frumos frumos ...tot mai mult se pune accentul pe detalii
la casa as mai lucra sa aibe rosturi albe :grin:

da -i fain ce ai acolo ..credeam ca stiu toate accesorile wiesmann 8)
mity

Mesaj de mity » Mar Iun 30, 2009 10:47 pm

Salut Florin!

Te rezolv eu cu un montaj pentru ca muncitorul sa isi faca treaba continuu. :)
Imagine
mixu

Mesaj de mixu » Mar Iun 30, 2009 11:22 pm

prietenul la trenulete se cunoaste ;-)
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Iul 01, 2009 11:40 pm

Nu e graba, simt eu ca undeva dupa 20 luna asta zboara totul de pe blat. Si abia din toamna/iarna ma reapuc sa fac diorama.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Iul 02, 2009 8:42 am

Gam3 scrie:Nu e graba, simt eu ca undeva dupa 20 luna asta zboara totul de pe blat. Si abia din toamna/iarna ma reapuc sa fac diorama.
Chestia asta imi aduce aminte de mine in luna august a anului trecut. :roll: Si eu am zis ca zboara totul de pe blat si refac diorama, dar pana la urma a zburat si blatul si spatiul si am ramas doar cu amintirea. :(
Sunt sigur ca nu e si cazul tau, dar de ce vrei sa strici ceea ce ai construit pana acum? De ce nu finalizezi si vinzi apoi cu un pret bun si te reapuci de o alta?
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Iul 02, 2009 1:13 pm

lupul_alb scrie:
Gam3 scrie:Nu e graba, simt eu ca undeva dupa 20 luna asta zboara totul de pe blat. Si abia din toamna/iarna ma reapuc sa fac diorama.
.....
Sunt sigur ca nu e si cazul tau, dar de ce vrei sa strici ceea ce ai construit pana acum? De ce nu finalizezi si vinzi apoi cu un pret bun si te reapuci de o alta?
Pentru ca nu imi place cum arata. Am mai primit sfaturi ca sa o vand, dar sunt sigur ca nu intereseaza pe nimeni si de asta nu ma zbat cu vanzarea.
Daca pastrez acelasi blat de osb pastrez si aranjarea traseului si vreu sa scap de liniile Piko. Vreu sa pun Peco. Vreu sa scot mocheta aia urata verde si sa pun iarba cu aplicatorul. Vreau sa imi fac un traseu faller car. Sa pun copacii numai din cei profii.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Iul 02, 2009 1:37 pm

da. sunt modificari care necesita o astfel de interventie. de ce vrei sa scapi de linia piko? e chiar asa de rea?
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Iul 02, 2009 2:44 pm

Are avioane in cap baiatul asta , cred ca de la mediul inconjurator de anul asta ,noptile nedormite si de la fetele de pe Republicii din Brasov :-D
Sau trebuie sa recunosc ca Brasovul si Clujul sunt vinovati pentru "gargauni" ....
Oricum am incredere in ceea ce vrea sa faca :| si surprizele se vor tine lant (zala cu zala).
Niste "barabule well done" si niste harbuz cu ceva chirosti pe cand ? :grin:
mixu

Mesaj de mixu » Joi Iul 02, 2009 3:37 pm

se ofera ajutoare si din capatu celalalt de tzara
dar eu am aceeashi parere diorama asta trebuie dusa in mall si vanduta deoarece e super ok ...cine stie ce tata care nu are timp iar face un cadou copilului sau poate chiar lui :-P

oricum poate este un nenea pe aici care doreste asaceva :?:
mixu

Mesaj de mixu » Joi Iul 02, 2009 3:39 pm

de valoare nici nu se pune problema ...din cate stiu eu acesta este cel mai accesat forum de specialitate si la capitolu diorame aceasta are cred eu cele mai multe accesari asa ca cifrele vorbesc peste 40000 de clicuri :x
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Iul 02, 2009 5:32 pm

mai, o avea el avioane in cap insa hai sa le alimentam ca sa zboare si mai bine!

omul vrea ceva mai bun si vorba aceea, daca la Dacie ii pui jenti de Audi RS6 tot Dacie ramane... reconstructia pe care o propune este radicala, insa merita tot ajutorul si... toti banii ;)
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”