Nebunia lui Gam3

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Iun 04, 2007 12:12 am

@Gam3

mie mi se pare cam saraca in verdeata,arbusti,bosketi,copaci....sau completezi in timp?in rest e destul de complexa avand in vedere spatiul.spor in continuare!
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iun 04, 2007 12:21 am

am si eu ceva de carcotit:

cam multi pereti din caramida care, crede-ma, nu au ce cauta acolo
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Iun 04, 2007 12:28 am

pai daca ar pune mai multa verdeata,gen ierburi care se suie pe pereti,atunci maskeaza multa caramida
Cosmin
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Iun 04, 2007 12:34 am

Eu propun sa pui afise XXX pe peretii din caramida :evil: si atunci o sa auzi ... cat mai multe... cat mai multe ... :twisted:
Sau ce zici de Tarzan intre jungla si BR218 ?? :-P
rally

Mesaj de rally » Lun Iun 04, 2007 12:42 am

Salve !!!
Mie-mi place ce a realizat Florin acolo !!! , tinand cont de spatiul avut, si de slaba diversitate a materialelor avute la dispozitie... :roll: a realizat una dintre cele mai reusite diorame ce le avem postate pe acest forum .
Zidurile nu sunt de caramida , e acel carton reliefat gen zid de piatra calcar , sau bazalt. Si unde sunt puse aiurea sau din abundenta ?
Versant sprijinire pod si intrari in tunele.
Cat despre verdeturi... sunt sigur ca urmeaza, desi si asa e realist, stiind ca la noi se defriseaza in prostie... :-( , deci niste buturugi ramase dupa "macel" ar fi mai potrivite... :mad:
Felicitari Gam3 !!! Baga si celelalte imagini din galerie... pana atunci mai adunam bolovani... sau ovatii :-D :-D :-D
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iun 04, 2007 8:15 pm

LDH scrie:am si eu ceva de carcotit:

cam multi pereti din caramida care, crede-ma, nu au ce cauta acolo
era o chestie cat se poate de serioasa si nu spusa la "sto" asa ca cine vrea sa inteleaga...intelege, cine nu face un topic in topic

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Iun 04, 2007 10:13 pm

LDH

E o chestie cat se poate de serioasa si crede-ma,au un rost acolo atatia pereti de "caramida".Cred ca am vazut destule in tara asta cat am umblat.

In momentul in care o sa imi arati undeva de cumparat blocurile de sprijin armate de beton CCCF eu renunt la tot ce am facut si o iau de la capat.

Pana atunci cred ca ar trebuii sa ne vedem fiecare de trenuletele lui!!

Si da,am de gand sa pun si verdeata si copaci si omuleti si semnale si case si de toate!!

Nu cred ca am scris undeva ca am terminat munca.
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iun 04, 2007 10:57 pm

credeam ca discutam si criticam constructiv ca sa invatam unii de la altii dar se pare ca m-am inselat

prefabricate, nu blocuri, cu inscriptia CCCF pentru realizarea zidurilor de sprijin de greutate cu gauri pentru barbacane si armatura in alveole sigur nu ai sa gasesti la scara 1:87 H0 decat daca ti le faci singur dar... asa cum ai spus am sa-mi vad de trenuletele mele

scuze pentru interventie

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
costel2007

Mesaj de costel2007 » Mar Iun 05, 2007 2:42 pm

salut
eu urmaresc cu interes topic-ul tau
FELICITARI ai ce sa arati
pe diorama ta tu esti cel mai mare ceferist, proiectant, arhitect, constructor si nu te supara pe "soacre" nu sunt rau intentionati

bafta si astept noutati :aplauze:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Iun 07, 2007 12:05 am

@Gam3

mda....cine nu vrea critici constructive si civilizate sa nu isi mai puna munca la vedere,altfel care mai este farmecul.de aceea multi modelisti ´´isi vad de trenuletele lor´´ si nu impartasesc nimic la nimeni,nici macar pe forumuri nu apar.insa,ma rog,fiecare accepta in felul lui.mai uitati-va si voi pe un Miba,pe un Le Train,etc....cultivati-va si apoi ´´muscati´´ pe cai care va sfatuiesc(sincer)!
Cosmin
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Iun 08, 2007 10:30 am

Ma asteptam la mai mult de la LDH,el fiind in tema.Daca a criticat,trebuia sa si spuna ce sa fac,sa vina cu o solutie.Atunci discutam constructiv si invatam unii de la altii,mai ales noi de la el.Daca am retinut bine, a lucrat si pe undeva pe la tunele.
lok a fost ok.A identificat problemele si a dat solutii.
Acum,ce merge la relieful montan? Tuneluri, poduri si ziduri de sprijin.
Deci nu cred ca am o problema cu zidul.Ca e din caramida,ca e din piatra...si aici se poate discuta.Aici in oras nu am un magazin sa ma duc imediat la el cum ceva nu e ok.Asa ca am la dispozitie materialele de la rally.
Singurul loc unde voi inerveni,va fi la tunelul dublu.
Toata zona de deasupra portalului va fi inaltata.
Am tras multe cu el,de asta e si caramida acolo,pana sa am acest tip de portal am incercat mai multe variante.
.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Iun 08, 2007 6:41 pm

nu,dar sunt curios sa vad cum arata daca ai scos ceva
cine stie,poate in viitor........
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”