Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Stiri

Scrie răspuns
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Vin Sep 18, 2009 10:01 pm

Abia astept sa traiesc s-o vad si pe asta :grin:
Nepos

Mesaj de Nepos » Sâm Sep 19, 2009 1:41 pm

Acum vor sa faca un taseu mai usor pe Brasov - Simeria? Pai atunci de ce n-au procedat la fel si cu Predeal - Campina? Au venit austriecii si au spus: inchideti complet circulatia, si o facem cum trebuie. Mai taiem din munti, mai indulcim curbele, ca sa se ridice viteza de circulatie. Dar astia nici n-au vrut sa auda. Pai si atunci rezultatul care va fi? Va ramane aceeasi viteza de circulatie care a fost.
Sincer nu cred in ceea ce zic cei de la minister. Mereu se face asa. Si la drumuri: vom face, vom drege, vom reabilita complet. Iar cand vine vorba de cheltuirea banilor, trebuie mult mai multi bani de para-ndarat, deci se carpeste - se toarna un strat de asfalt peste vechiul drum si s-a realizat marea reabilitare.
srazvi

Mesaj de srazvi » Sâm Sep 19, 2009 2:49 pm

Pai si cine sa faca? Tot ce au facut astia de la minister de un an incoace concret e centura Dejului ce dupa 3 zile s-a surpat :lol:
De promis e usor, de 20 de ani doar promisiuni, acuma sa cred ca vor face o linie noua prin munti cu 5 tuneluri si dreapta, de viteza, asta n-o sa cred niciodata. Vad pe linia Brasov-Sibiu ca n-au o macara sa ridice un pod si sa-i refaca stalpii de sustinere de 3 luni dar ei au planuri marete! Un fleac, e doar campanie electorala ieftina :skul:
[Link Removed for Guests]
Imagine
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Lun Sep 21, 2009 6:45 am

@srazvi
cred ca vrei sa zici "centura Gherla" :lol:

ceva cald: [Link Removed for Guests]
interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Sep 22, 2009 3:11 pm

Apropos de deraierim crize, nebunii si alte cele.

Ieri, la iRealitatea TV, d-nul Silviu Sintea a spus ca se aduc in RO 20 de locomotive noi, de mare putere gata sa zburde ca iezii prin muntii si pe campiile noastre cu viteza astronomica de 200 km/h. Ca ele or merge cu 200 e posibil, undeva afara. La noi numai in cadere libera prind asa viteze.

Stie cineva sa detalieze aceasta informatie?
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Mar Sep 22, 2009 3:14 pm

Lol....cand aud chestii din astea senzatio-fantastice cu viteze, chestii, imi vine sa lesin. Ma rog...n-are rost sa reiau ce s-a scris si ras-scris de 867 de ori.

Eusebiu, din cate stiu eu, nu se "aduc" ci se fac la noi. :-)
electroputere

Mesaj de electroputere » Mar Sep 22, 2009 3:19 pm

eporteka scrie:Apropos de deraierim crize, nebunii si alte cele.

Ieri, la iRealitatea TV, d-nul Silviu Sintea a spus ca se aduc in RO 20 de locomotive noi, de mare putere gata sa zburde ca iezii prin muntii si pe campiile noastre cu viteza astronomica de 200 km/h. Ca ele or merge cu 200 e posibil, undeva afara. La noi numai in cadere libera prind asa viteze.

Stie cineva sa detalieze aceasta informatie?
Domnu eporteka poate nu stiti ce vorbiti dar la noi locomotivele alea varza si vaide steaua lor ma refer la electrice cu mici modif. merg si cu 200 la ora si chiar foarte bine exemplu record c.fr. [Link Removed for Guests]
Cand niste "smecheri" aduc cica nu stiu ce locomotive le aduca ca nu-s banii lor de acasa si un plus foarte putini stiti dar se fac niste manarii sa zice 1 buc. locomotiva = 1 mil. euro sa fii sigur ca din banii aia se imbogatesc si cativa tradatori exact asa a fost cu general motors adica cu gm-urile din ziua de azi. Mai precis se fac manarii si dalea foarte mari se fura banii din buzunarul cetateanului legal adica cu acte.[/url]
Ultima oară modificat Mar Sep 22, 2009 3:22 pm de către electroputere, modificat 1 dată în total.
electroputere

Mesaj de electroputere » Mar Sep 22, 2009 3:20 pm

Apropo si noi faceam locomotive destul de bune in raport cu putere-viteza dar au fost altii care au avut grija ca electroputere craiova sa devina amintire!
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Sep 22, 2009 3:23 pm

Ca facem sau ca aducem locomotive noi tot un drac e, buun avem cu se sa ne laudam locomotive noi...

I-auzi, vaaai cat prinde doo sute'. Maaamaa pai ajunge la Constanta in 2 ore jumate' ... ma bonzez, gasesc fete mergem in discoteca ,....luam trenul pana la mangalia ... vreo 6 ore ne gasim ceva de facut in tren...
DA' trenul asta are aripi nu? Ca nu am vazut deloc sine de tren,... parca erau la fier vechi in drum spre china.... sau io stiu...
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
srazvi

Mesaj de srazvi » Mar Sep 22, 2009 4:57 pm

Am o veste buna: diseara se redeschid ambele magistrale, atat vagoanele marfa cat si cele calatori ce incurcau firul practicabil au fost luate, mai cei de la infrastructura sa repare ce mai pot repara si se va circula pe un fir in ambele situatii :grin:
Si vestea proasta: si daca EA-ul de acum 30 de ani merge cu 200 pe ora ce-i asa deosebit? Are unde sa mearga? N-are! Deci... :|
Imagine
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Mie Sep 23, 2009 9:08 am

viteze feroviare in 2009!
[Link Removed for Guests] :-(

Si alte stiri: [Link Removed for Guests]
srazvi

Mesaj de srazvi » Mie Sep 23, 2009 6:00 pm

Ca o stire bomba, gen campanie de toamna, cica Societatea Nationala de Turism Feroviar doreste sa readuca la viata traseele de mocanita pe Targu Mures-Sovata si Turda-Abrud, asta am auzit-o privind acuma [Link Removed for Guests] de la un invitat care lucreaza acolo si de fapt promova trenul regal(el fiind seful trenului regal) :mrgreen:
Imagine
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Mie Sep 23, 2009 6:40 pm

Eu cred ca societatile din calea ferata ( mai ales cele de la stat) ar trebui sa faca bine sa readuca la viata transportul pe magistralele normale. La starea in care e calea ferata, maine poimaine se inchide cu totul. N-avem cum sa ne amagim cu astfel de chestii, tinand cont de lucrurile astea...
srazvi

Mesaj de srazvi » Joi Sep 24, 2009 10:27 pm

O stire:
Jurnalul Aradean scrie:Bă’taie în tren
ARAD - Un minor în vârst㒠de 16 ani este cercetat pentru loviri şi alte violenţe dup㒠ce s-a luat la bă’taie cu un alt bă’iat. întâmplarea s-a petrecut în trenul care circul㒠pe ruta Arad-Periam.
Cosmin B. din Ză’dă’reni, pe fondul unor neînţelegeri, l-a lovit cu pumnii pe Beniamin F. de 16 ani din Ză’dă’reni. în urma loviturilor primite, victima a fost internat㒠la Spitalul Judeţean Arad, urmând ca cercetă’rile s㒠fie continuate în funcţie de concluziile medico legale. Astfel, poliţiştii din Ză’dă’reni au întocmit acte premergă’toare pentru comiterea infracţiunii de loviri şi alte violenţe
delly scrie:Srazvi, poze din astea am si eu destule, de pe linia 300 intr-o zona in care se fuge cu 120 la ora. Hai sa nu otravim apa, ca la revolutie :-? Mai bine sa murim intr-un tren deraiat decit intr-un tren nederaiat, dar de frica deraierii :grin:
Pai era o gluma de autobaza pe seama celor din minister ce de 20 de ani n-au dat doi bani pe noi, n-avem autostrazi, n-avem cai ferate, dar ei gasesc explicatie la toate, chiar si la faptul ca toti au Ferrari si Lamborghini dintr-un salar de bugetar :grin: .
In plus n-ar trebui sa fie nici o astfel de imagine, ce fac cei ce trec zilnic pe linie si raporteaza lipsurile si problemele? Stiu ce fac: nu trec, desi teoretic asa ar trebui :(|)
Imagine
dimitrov

Mesaj de dimitrov » Vin Sep 25, 2009 9:04 am

..."srazvi"....in lungile mele drumuri prin tara,atunci cind trec pe linga calea ferata,de multe ori il vad pe "umilul linior"(imbracat in salopeta de culoare inchisa la 35/sau -15 grade celsius si cu vesta portocalie) cu gentuta lui pe umar si cu cheia pentru piulite/surubuiri in mina...mergind la pas (am incercat si eu sa merg din traversa in traversa-e cumplit) in lungul liniei........l-am vazut si pe Arad-Deva (pe Valea Muresului),l-am vazut si pe Oradea-Huedin,l-am vazut si pe Brasov-Comarnic,l-am vazut si pe Reghin-Saratel-Beclean-Dej.......si inca in multe alte locuri......el "palmasul" tacut care bate linia km cu km,gindindu-se la serviciul si necazurile lui,dar si la ce-l obliga sefii lui.............cineva inca mai munceste la calea ferata............ Pestele de cap se-mpute,dar din pacate de la coada se curata........e usor sa pui pe liber amaritii decit 4-5 sefi.......Traim in...oare chiar aici traim ?? sau e un vis urit ?? [quote ce fac cei ce trec zilnic pe linie si raporteaza lipsurile si problemele?]
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”