Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Stiri

Scrie răspuns
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Joi Aug 20, 2009 10:26 pm

Despre realitati din presa
[Link Removed for Guests]
Si aici

Atentie la cine planificase o excursie in zona cu pricina, stiu ei :grin: cine...
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Aug 24, 2009 12:08 pm

Luni, 24 August 2009: Trafic feroviar blocat pe un fir pe ruta Simeria-Petroşani.

Circulaţia feroviar㒠între Simeria şi Petroşani se desf㒺oar㒠pe o singur㒠linie, dup㒠ce un mal de pă’mânt s-a surpat, azi dimineaţă’, peste calea ferată’, din cauza ploilor.

Situaţia a fost confirmat㒠de şefului Serviciului Poliţiei Transporturi
Hunedoara, subcomisarul Vasile Hriţac, care a precizat c㒠problemele au apă’rut pe tronsonul CFR Bă’ieşti şi Ruşor.

"Circulaţia pe calea ferat㒠nu a fost pus㒠în pericol. Impiegatul de mişcare a observat c㒠linia pă’rea ocupată’, deşi niciun tren nu pă’trunsese în zonă’, iar dup㒠ce angajaţii CFR au ajuns la faţa locului s-a descoperit surparea de pă’mânt. în zonă’, sunt dou㒠linii de circulaţie, astfel c㒠s-a putut devia circulaţia feroviar㒠pe un singur fir. La acest㒠oră’, se intervine pentru înlă’turarea efectelor surpă’rii", a declarat subcomisarul Vasile Hriţac. Potrivit acestuia, surparea de teren
afecteaz㒠linia CF 202 Simeria-Petroşani-Târgu Jiu-Filiaşi-Craiova.
Hriţac a spus c㒠trei trenuri de că’lă’tori şi dou㒠de marf㒠au avut întârzieri din cauza circulaţiei feroviare deviate între Simeria şi Petroşani. "Acceleratul Bucureşti Nord-Arad, rapidul Mangalia-Deva şi un tren personal care circul㒠între Simeria şi Petroşani au înregistrat întârzieri de câte zece minute, în timp
ce dou㒠trenuri de marf㒠care circulau între Arad-Rovinari şi Simeria Triaj-Petroşani au înregistrat întârzieri de pân㒠la dou㒠ore", a spus Hriţac.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Vin Aug 28, 2009 12:33 pm

ImagineEu nu sufar de nebunie!
Ma bucur de ea in fiecare clipa !
srazvi

Mesaj de srazvi » Vin Aug 28, 2009 1:46 pm

Apropo de stirea de mai sus, regionala Brasov s-a autodesfiintat azi noapte intre 22 si 5(circulatia normala abia pe la 7 a reinceput) in urma unei defectiuni(zic ei, poate George stie mai bine) la turnul de control si nici un tren nu a mai putut intra/iesi din gara
Imagine
dantm

Mesaj de dantm » Vin Aug 28, 2009 2:24 pm

Nu exista reglementari pentru cazurile cind sistemele nu functioneaza???
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Vin Aug 28, 2009 2:39 pm

Razvane, niste stiri am gasit si eu :

De aflat, n-am aflat insa nimic nou, intrucat din cauza timpului n-am apucat sa ma documentez prea bine in sensul asta. Un lucru e sigur : calea ferata care se numeste CFR va disparea in cel mult cativa ani.

Dane, in instructia de semnalizare, la capitolul V, se discuta numai despre semnalizare defecta, mentionandu-se totodata si condutiile de circulatie in acele cazuri ;)
paall

Mesaj de paall » Vin Aug 28, 2009 2:50 pm

Am urmarit o gramada de reportaje de la mai multe posturi tv in cursul diminetii si zilei de astazi , peste tot s-a luat interviuri cu calatori din gara Brasov si trenul R Oradea-Mangalia dar cu celelalte trenuri care trebuia sa tranziteze Brasovul intre 22:00 - 05:00 si aici ma refer special la R 370 Buc.Nord-Budapesta , A 1631 Constanta-Oradea , A 1641 Buc.Nord-Baia.Mare nu s-a spus nimic. Se poate sa fi asteptat pana dimineata in jurul orei 5 in gari intre Sinaia-Darste. Acolo trebuiau sa ia interviuri nu in gara unde ai la dispozitie o gramada de magazine.

La Ploiesti.Vest trenurile au ajuns astfel :

R 936 Oradea-Mangalia 08:08 ( fata de 04:49 = peste 195 min intarziere )
A 1642 Baia.Mare-Buc.Nord 09:01 ( fata de 04:43 = peste 255 min intarziere )
A 1742 Satu.Mare-Buc.Nord 09:36 ( fata de 06:10 = peste 205 min intarziere )
A 1644 Sighetul.M-Buc.Nord 09:43 ( fata de 06:41 = peste 180 min intarziere )
A 14032 Brasov-Constanta 09:47 ( fata de 08:36 = peste 65 min intarziere )
A 1632 Oradea-Constanta 09:54 ( fata de 07:52 = peste 120 min intarziere )
R 371 Budapesta-Buc.Nord 10:37 ( fata de 09:38 = peste 55 min intarziere )
R 826 Brasov-Buc.Nord 11:49 ( fata de 11:16 = peste 25 min intarziere )
P 3002 Brasov-Buc.Nord 11:55 ( fata de 10:02 = peste 110 min intarziere )
P 3024 Brasov-Pl.Sud 12:50 ( fata de 12:50 = peste 115 min intarziere )
R 347 Wien-Buc.Nord 14:38 ( fata de 13:24 = peste 75 min intarziere )

Si trenurile care au urcat azi dimineata spre Predeal-Brasov care sunt si acum in trafic au intarzieri de pana la 2 ore din cauza restrictiilor si circulatiei pe un singur fir intre Campina-Breaza.Nord , Comarnic-Valea.Larga , Valea.Larga-Sinaia , Sinaia-Busteni. Circulatia pe un singur fir s-a desfasurat azi si pe sectorul PL.Vest-Brazi si retur. Circulatia trenurilor va reveni la normal abia diseara cand ultimul tren va ajunge la destinatie. Marfarele nici ele nu au stat azi dimineata si s-au inghesuit si ele la Buda si Floresti.Prahova pentru a urca spre Predeal.
AlexCFRmures

Mesaj de AlexCFRmures » Vin Aug 28, 2009 8:14 pm

Astazi la radio am auzit de trecerea Orient-ului Express prin Romania in cadru zilei de luni, stie cineva timpi aproximativi in care va traversa principalele statii feroviare din frumoasa patrie :P?
srazvi

Mesaj de srazvi » Vin Aug 28, 2009 8:33 pm

Da, este [Link Removed for Guests] celebrului Orient Express:
TIMETABLE
Day City Arrive Depart
Friday Paris (Gare de l'Est) 4:03 pm
Saturday Budapest 3:45 pm
Saturday: Transfer to Hyatt Hotel for overnight stay. Private dinner at nearby restaurant
Sunday Budapest 6:05 pm
Sunday: Full day's guided tour of Budapest. Lunch at local restaurant
Monday Sinaia 8:20 am 10:55 am
Monday Bucharest Nord 1:56 pm
Monday: Guided tour of Bucharest. Arrive at hotel for overnight stay. Dinner at hotel.
Tuesday Bucharest Nord 9:00 am
Tuesday: Short off-train excursion in Varna, Bulgaria mid-afternoon.
Wednesday Istanbul (Sirkeci Station) 4:14 pm
Imagine
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Aug 29, 2009 4:34 pm

14 trenuri de că’lă’tori vor fi anulate de la 1 septembrie:

CFR Că’lă’tori îşi pregă’teşte depourile pentru viitoarele rame electrice, se urmă’reşte construcţia unui depou la Craiova şi amenajarea unei hale la Galaţi, ambele facilită’ţi urmând a deservi rame electrice:

dantm

Mesaj de dantm » Sâm Aug 29, 2009 6:58 pm

Ma intreb de ce sa desfiinteze RCF Timisoara care are aproape o treime din reteaua tarii si sa ramina Craiova? pentru ca Berceanu e din Craiova?

@sulzer 1150 m in cazul de la Brasov nu s-a putut considera ca semnalele sint defecte? probabil ca mai raminea reolvarea actionarii macazelor, dar oare nu se putea gasi o solutie de evitare a stationarii atit de lungi a trenurilor?

Atentie, intreb doar. 8)
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Dum Aug 30, 2009 4:54 am

Dane, probabil pe undeva s-a incercat si altceva, tinand cont perioada in care se afla calea ferata. Cel putin asta imi vine mie sa cred.
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Dum Aug 30, 2009 1:24 pm

dantm scrie:Ma intreb de ce sa desfiinteze RCF Timisoara care are aproape o treime din reteaua tarii si sa ramina Craiova? pentru ca Berceanu e din Craiova?
Probabil aceleasi considerente care au stat la baza propunerii subordonarii Aeroportului Timisoara celui din Arad ! :evil:
Ratiuni de partid si de stat ! :|
ImagineEu nu sufar de nebunie!
Ma bucur de ea in fiecare clipa !
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Aug 31, 2009 9:58 am

Am vorbit cu unii oameni din domeniu.
Este aiurea sa desfiintezi Timisoara care face trafic cu serbia, partial bulgaria, foarte mult cu vestul.
Este aiurea sa desfiintezi Galati care face trafic masiv ca si cantitate in domeniul metalurgiei.

Dar nu exista nici un fel de ratiune in luarea acestor decizii. Totul este numai politica, nici un fel de bun simt in deciziile care se impun a fi luate. Din pacate calea ferata este in curs de disparitie, calatori putini, servicii care variaza, asta e.
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Aug 31, 2009 10:30 am

Nu sta cf in transportul de calatori (poate doar liniile infundate) si nici nu e pe cale de disparitie.
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”