Stiri

Scrie răspuns
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Mar Feb 10, 2009 2:19 pm

Se poate si la altii
[Link Removed for Guests]
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Mar Feb 10, 2009 2:49 pm

5 pietoni pe saptămână trec prin faĂža trenului în miÂşcare? La noi cred că sunt 5 pietoni pe minut...
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Mie Feb 11, 2009 10:49 pm

Va salut,
dave

Mesaj de dave » Mie Feb 11, 2009 10:55 pm

dezamagitor... ce sa zic... exista linie pana in interiorul Otopeniului, de pe satelit pare ca exista si o zona acoperita unde se putea face o halta. Ei au facut-o in camp, parca vrand sa arate ca "vedeti, voi ati vrut, acum aveti tren... atata se poate"
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Vin Feb 13, 2009 10:12 am

Sal
Acea linie pana in interiorul Aeroportului exista, dar duce la statia de descarcare a carburantilor, care este si zona de securitate, deci ...............
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
dantm

Mesaj de dantm » Vin Feb 13, 2009 10:40 am

Pai da, dar ar putea fi construita o racordare care sa evite zona aia.
Hai sa fim seriosi exista linie pina in aeroport, altii construiesc aeroporturi de la zero si aici e asa de greu sa faci un racord?
Dar vorbim despre linie de metrou, pentru aia ar fi bani?
prostii, eu am vazut ca oamenii vin pe aeroport cu o gramada de bagaje, ce facem, in trambalam un km in autobuz si apoi ii mutam in tren iar mai apoi coboara in gara ca sa ia metroul sau troleibuzul sau ii asteapta cineva?

Asa o lipsa de creier nu am mai vazut.
Ba da astia care sint acuma in functii nu circula pe afara, nu vad, n-au ceva consilieri care sa fie de meserie?

De fapt nu exista interes.N-are rost sa vorbim despre linia aeroportului sau despre folosirea liniilor care inconjoara Bucurestii sau alte orase.N-are rost, pur si simplu alte linii se demonteaza fara ca proprietarul adica statul prin CFR sa intervina.Daaar daca fac vreo poza apare repede un organ care imi spune ca e secret sau un mecanic se da jos de pe locomotiva sa caute politia.

N-are rost sa mai polemizam.
stageexp

Mesaj de stageexp » Vin Feb 13, 2009 10:55 am

Nu mai investeste nimeni in infrastructura, nu intereseaza pe nimeni, scopul primordial al tuturor celor cu greutate de semnatura este banul. Problema e ca se va fotografia din ce in ce mai greu, pentru ca majoritatea se vor gandi ca fotografiile nu au legatura cu documentarea ci cu incercarea de a descoperi te miri ce nereguli.
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Vin Feb 13, 2009 12:06 pm

sau un mecanic se da jos de pe locomotiva sa caute politia.
Mecanicul nu are voie sa paraseasca locomotiva in timpul serviciului.
Daca o face , spunei "chiar te rog mergi si cauta politia , dar pentru ca ai parasit locomotiva ai incalcat regulamentul de servici :evil:
ImagineImagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Orestte

Mesaj de Orestte » Vin Feb 13, 2009 12:13 pm

Cristi.... vezi ca mecanicul poate parasi locomotiva... asta daca exista un al 2 lea agent , agent care regulamentul nu spune cine trebuie sa fie exemplu: mecanic ajutor, sef de tren etc, regulamentul spune un agent al OTF.
Nu inteleg reticienta unora la faptul ca se fotografiaza, personal nu am nicio problema , ba chiar zambesc la aparat:D
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Feb 13, 2009 12:34 pm

deja m-am scarbit de tot.aud aceleasi povesti.toti fura si le e frica sa ii pozam.am mai discutat chestia asta pe forum.
iar linia aia de jur imprejurul orasului mi se pare ca e o alta minune de plan a vreunuia dintre politicieni......imi pare rau dar la cate tampenii se debiteaza la noi ,sunt scarbit.
ramane intrebare ce e de facut ? la care pot sa raspund degeaba,ne ramane sa le facem noi,ca avem intentii,doar atat.....

uita-ti va la pasarela de peste gara ,unii o construiesc si dobitocul de orban muta gara in afara orasului...cum naiba sa nu faci spume cand auzi asa ceva ? ar fi in stare sa vanda tara ca sa fie primar nu-i asa ?! mai nou primaria nici nu si-a achitat datoriile de 30% amarati fata de firma care a inceput lucrarile.....jalnic,suntem jalnici si suferim de prorpiile orgolii idioate ... nu uitati de linia bucuresti constanta...autostrazile "planificate"

imi pare rau dar sunt scarbit si mi-e rusine cu tara in care m-am nascut
facem si polemici degeaba....

...a sa nu uit.eu zic sa ne apucam de construit mall-uri in miniatura ca sunt foarte la moda.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
dantm

Mesaj de dantm » Vin Feb 13, 2009 12:40 pm

Daca eram ministru imi era rusine sa chem presa si sa le arat ca aici in cimp vom face scari rulante si alte bazaconii in loc sa fac citeva sute de metri de cale ferata ca sa evit rampa de descarcare a kerosenului si sa duc linia pina la un loc de imbarcare.
shoppy

Mesaj de shoppy » Vin Feb 13, 2009 8:24 pm

Ideea are un pic de logica:
- solutia de la DN1 este temporara, avand in vedere ca tot se va construii gara aeroportului pe spatiul verde din fata parcarii terminalelor
- solutie de pe DN1 se poate da in folosinta aproape imediat si cu investitii minime, fata de solutia construirii a cateva sute de metrii de sina si a unei gari temporare in zona terminalului de kerosen
- halta de pe DN1 se va putea folosi si pe viitor de personalul de Urziceni deoarece este plasata infinit mai bine decat cea mai apropiata gara din zona (Balotesti), in timp ce constructiile din terminalul de kerosen ar ramane abandonate si probabil ar trebuii demolate la o viitoare extindere a terminalului
- racordul din gara Balotesti este in directia Urziceni, deci ori se mai construieste un racord (la datoriile Calatori...), ori se rebruseaza
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Lun Feb 16, 2009 1:48 pm

Salut
Shoppy, pe spatul verde de care vorbesti tocmai creste o mare parcare auto, nu altceva. Oricum nu se stie unde va fi aceasta gara sau daca nu cumva vor fi mai multe deoarece am vazut planurile de extinedere ale aeroportului, iar noua aerogara de pasageri este cu fata com. Tunari si are prevazuta doar statie de metrou (inca nu se stie daca va fi pe afara sau prin tunel). Ideea unei stati de tren la aeroport este vehiculata de mai multi ani, dar in tot acest timp mare problema a fost locatia pentru ca aeroportul in actuala configuratie nu permite amplasarea unei stati de tren suficient de aproape astfel incat sa nu fie nevoie de transbordare prin intermediul unui autobus (desi parca vad ca tot la solutia asta este cea mai buna). Oricum in zona terminalului de carburanti nu se poate construi nimic deoarece este zona de securitate, deci exclus sa creasca ceva pe langa ea. Avand in vedere ca Berceanu are aceasta idee inca din mandatul trecut, sa vedem acum ce face, ca de "ideologi" nu ducem lipsa. Bafta
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Sâm Feb 21, 2009 6:51 pm

o stire :
Va salut,
florrin12

Mesaj de florrin12 » Dum Feb 22, 2009 11:54 am

40-0086-5..?...cred ca scapa....dar vagoanele sint varza.....
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”