Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Stiri

Scrie răspuns
robypedia

Mesaj de robypedia » Dum Ian 25, 2009 4:50 pm

Tren european Iasi:
In sfarsit - tren european in Gara Iasi

Vagon bar, sistem de supraveghere, lift pentru persoane cu dizabilitati si internet wireless.

Acestea sunt beneficiile de care se vor bucura iesenii in noul tren lansat pe ruta Iasi - Piatra - Neamt - Bacau - Bicaz. Acceleratul minune al iesenilor a fost in 2007, doar o adunatura de fier nemetesc, vechi de 30 de ani care facea curse spre Harlau. Dupa reconditionare, cele patru vagoane au intinerit dupa normele europene: sistem de supraveghere dupa un soft avansat, atentionari vocale la fiecare statie.

Calatorii beneficiaza si de un vagon bar. Investitia pentru noul tren a fost de 1,6 milioane de lei. Ruta nu a fost aleasa intamplator: va lua drumul zapezii deoarece spun reprezentantii CFR, nivelul de civilizatie al calatorilor este mai ridicat.

"Asa cum v-am promis, la schimbarea trenuri care a avut loc in decembrie, anul 2008, am introduc un nou tren pe relatia Iasi - Bacau - Bacau - Bicaz, singurul tren modernizat din Romania, tren etajat, care indeplineste toate normele cerute de UE. De asemenea, in partea, intr-o parte a vagonului exista si un loc special amenajat pentru ski-uri, pentru cind va fi folosit ca Tren al Zapezii, sau in timpul verii, pentru folosirea bicicletelor." a declarat Constantin Axinia, director Regionala CFR Iasi.

In planurile de viitor ale reprezentantilor Cailor Ferate Romane din Iasi este inclusa reconditionarea la norme europene a altor doua trenuri. Pentru conditiile din trenul Iasi - Bicaz, calatorii vor plati obisnuitul pret de accelerat.(Andreea Marocico&Ionut Jigolea)(8 ianuarie 2009)
[/b]

vedeti si pozele pe:
[Link Removed for Guests]

bine ca mai fac si ceva bun... 8) Abia astept sa vad trenul cu ochii mei :twisted:

totusi, n-am inteles daca e automotor sau nu.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 25, 2009 4:59 pm

este o rama de 4 vagoane,de fapt este veche rama Te .
Cosmin
robypedia

Mesaj de robypedia » Dum Ian 25, 2009 5:20 pm

si atunci cu clasa e inmatriculata la CFR?
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Dum Ian 25, 2009 6:10 pm

16-05 pentru clasa 1, 26-05 pentru clasa a 2a.
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Lun Ian 26, 2009 7:14 pm

O noua linie de cale ferata in romania privatizata :
CFR Călători anunĂžă publicul călător că, începând cu data de 21 februarie 2009, în baza Hotărârii de Guvern nr. 1409/2007, secĂžia de circulaĂžie Botiz &8211; Bixad va fi preluată de operatorul privat de transport feroviar de călători S.C. VIA TERRA SPEDITION S.R.L.

Ca urmare, începând cu aceeaÂşi dată, în staĂžiile cf Âşi agenĂžiile de voiaj nu se vor mai emite legitimaĂžii de călătorie cu valabilitate după data de 21 februarie 2009 ce au ca staĂžii de plecare sau destinaĂžie staĂžiile cf: Botiz Hm, VânătoreÂşti h, DumbrăviĂža hc, Livada Nouă hc, Livada Hm, Mujdeni h, OraÂşu Nou hc, Vama Turului hc, NegreÂşti OaÂş, NegreÂşti OaÂş hc, Bixad Hm.
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Lun Ian 26, 2009 7:33 pm

Initial a fost anuntata pe 1.februarie 2009. :D
ImagineImagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Joi Ian 29, 2009 3:17 pm

OMUL LUI BECALI DE LA BIHOR A TOPIT O CALE FERATA DIN PATRIMONIUL CFR

ImagineImagine
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Joi Ian 29, 2009 3:32 pm

La Furat de cale ferata

Si aia de la antena 1 ca "linia a fost data in administrare la ifet" TOTAL FALS
ImagineImagine
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Dum Feb 01, 2009 4:11 am

Voi ati inteles ceva din aceasta comunicare publica ?
ImagineImagine
dimitrov

Mesaj de dimitrov » Dum Feb 01, 2009 10:09 am

........pe cind podurile de la Fetesti-Cernavoda ??????.......
:-x
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Mie Feb 04, 2009 9:09 pm

Se ingroasa gluma...

"Capris sustine ca toata linia de cale ferata Oradea-Beius-Vascau, inclusiv deviatia spre Dobresti este a lui. "Chiar si gara din Beius e a mea. Mai mult, pot sa va spun ca sunt in negocieri avansate cu o firma careia intentionez sa-i vand portiunea de cale ferata situata intre Oradea si Sambata. Eu o vand. Ce fac ei cu ea, daca o topesc si o trimit la fier vechi, e treaba lor'', afirma Capris

Calea Ferata Rogoz-Dobresti s-a dus.

Linia Oradea-Rogoz e si ea pe taraba.
Pentru zona Rogoz-Beius-Vascau, circulata de trenuri marfare si de calatori, Capris e dispus, inca, sa negocieze."

E strigator la cer ce se intampla.....
Ultima oară modificat Joi Feb 05, 2009 2:27 am de către cristiCFR, modificat 1 dată în total.
ImagineImagine
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Joi Feb 05, 2009 2:26 am

In sfarsit o veste buna
bihoreanul scrie:Tăierea căii ferate de pe ruta DobreÂşti-Rogoz, stopată
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria BeiuÂş au dispus oprirea lucrărilor de dezmembrare a Âşinelor de pe ruta DobreÂşti-Rogoz Âşi Oradea Est-Rogoz Âşi au confiscat cei aproximativ 3 kilometri de cale ferată tăiată, depozitatate în incinta unei firme din Episcopia Bihor, a anunĂžat, miercuri, prim-procurorul Parchtului de pe lângă Judecătoria BeiuÂş, Gligor Sabău.

"ÂŞinele au fost măsurate Âşi predate în custodia societăĂžii din Episcopia Bihor până la finalizarea anchetei. Cercetările sunt încă în fază incipientă, sub aspectul infracĂžiunilor de pătrundere fără drept în zona de siguranĂžă a infrastructurii feroviare Âşi instigare la distrugere", a spus prim-procurorul Gligor Sabău.

Ancheta procurorilor a demarat pe 15 ianuarie, în urma unei sesizări primite din partea Companiei NaĂžionale Căi Ferate CFR SA - Regionala Cluj.

Din cercetările efectuate până în prezent, s-a stabilit că persoanele care au tăiat Âşinele de cale ferată sunt salariaĂžii unei firme din CopÂşa Mică, angajată de o firmă din BraÂşov al cărei obiect de activitate constă în operaĂžiunile de tăiere, dezmembrare Âşi transport a Âşinei respective.

La rându-i, firma din BraÂşov cumpărase Âşinele, pe 18 decembrie 2008, de la societatea Capris ComerĂž SRL, administrată de Virgil CapriÂş Teodorescu, fost candidat la Senat din partea PNG, deÂşi dreptul acestuia de proprietate este contestat de CFR.
ImagineImagine
Pok

Mesaj de Pok » Joi Feb 05, 2009 3:39 pm

Asta, până la hotărârea judecătorească finală Âşi necontestabilă este egal cu 0. Chiar Âşi după o sentinĂžă favorabilă mai rămâne întrebarea aducerii la starea originală care ridică o altă suită de probleme în care nu cred că are rostul să intrăm :(
cristiCFR

Mesaj de cristiCFR » Joi Feb 05, 2009 3:43 pm

Si cand ma gandesc ca la cererea unui investitor de la mina aflata nu departe de Dobresti, linia urma sa fie redeschisa circulatiei in primavara acestui an...
ImagineImagine
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Dum Feb 08, 2009 9:58 pm

O reluare daca vreti sa vedeti
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”