Stiri

Scrie răspuns
shoppy

Mesaj de shoppy » Mie Iul 30, 2008 10:58 am

Ba nu, e ca si cum ai zice ca statul are datoria de a nu-si bate joc de banii publici...

"Salariatii CFR Calatori abordeaza pozitiv problema dar se declara neputinciosi" => suntem constienti, dar nu se poate face nimic => deci nu e nimeni de vina!

Pai si daca privatii nu-si platesc datoriile, atunci de ce la mai dau trase? E ordin de sus...
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Iul 30, 2008 11:31 am

shoppy scrie:... deci nu e nimeni de vina!
...
Da, asta este general valabil, ghinionul e de vina :-D

Nimeni nu trebuie sa faca nimic, asteptam sa cada totul din cer.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
shoppy

Mesaj de shoppy » Mie Iul 30, 2008 12:00 pm

Oamenii de pe posturi sunt neputinciosi, dar recunosc problema si isi recunosc neputinta, deci nu e nimeni de vina, deci nu poate fi dat nimeni afara.
Oameni capabili nu se pot aduce pentru ca posturile sunt ocupate.
MariusM

Mesaj de MariusM » Joi Iul 31, 2008 5:53 am

Asta este... Mare-Ti-e gradina Ta, dar sunt prea multi prosti in ea(prosti, dar si multi).
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Aug 04, 2008 11:30 pm

500 de pasionati in toata tara !?! ?!? ! Nici prea multa modestie nu e buna, dar cred ca cifra e un pic exagerata...
mishu88

Mesaj de mishu88 » Mar Aug 05, 2008 8:34 am

shoppy scrie:500 de pasionati in toata tara !?! ?!? ! Nici prea multa modestie nu e buna, dar cred ca cifra e un pic exagerata...
Bun articolul, chiar am fost surprins că a apărut în presa locală. Nu ne rămâne decât să intensificăm eforturile în activităĂžile noastre mai mult sau mai puĂžin FeRoviaRe, dar cu obiect central: drumul de fier.

Iar în legătură cu cei 500 de pasionaĂži... poate că doar 40-50 postează clipuri pe youtube, iar alĂži 400-500-3.000 se uită la ele, fotografiază peisaje cu trenuri, realizează machete, iar pe unii chiar poate nu îi Âştim. Păi forumul railwayfan are aproape 2.500 de membri, RRT peste 700, lokomotiv peste 500...

Ca să nu mai vorbim de CeFeRiÂşti... oameni care au fost Âşi ei cândva pasionaĂži Âşi poate mai sunt, de ce nu?

PS:
Concurs de eseuri: "Mândria de a fi ceferist!"

04.08.2008 13:36

CENAFER, Centrul NaĂžional de Calificare Âşi Instruire Feroviară, instituĂžie publică a Ministerului Transporturilor, a fost înfiinĂžată pentru a asigura instruirea, calificarea, formarea profesională Âşi specializarea personalului care vrea să lucreze sau lucrează în domeniul feroviar.
ÂŞeful de gară, mecanicul de locomotivă, impiegatul de miÂşcare sau revizorul de cale care, cu geanta, cheia Âşi steguleĂžul galben în mână, parcurge pe jos kilometri în lungul căii ferate, au fost formaĂži prin CENAFER Âşi au satisfacĂžia de a face parte din această mare familie, a ceferiÂştilor.
Pentru o mai bună promovare a tradiĂžiilor căii ferate române Âşi răspunderii care revine fiecăruia pentru siguranĂža transporturilor, CENAFER, împreună cu revista Club Feroviar organizează un concurs de eseuri cu tema: "Mândria de a fi ceferist";
Eseurile, între 3500-4500 de caractere, vor trebui trimise până la data de 31 septembrie 2008, la adresa de e-mail [email protected] sau prin poÂştă, la adresa: Calea GriviĂžei nr. 343, BucureÂşti, Sectorul 1, cod 010716.
Primele trei lucrări selectate vor fi premiate Âşi publicate în revista Club Feroviar.

Sursa: www.rinsider.ro
:cafea:
mishu88

Mesaj de mishu88 » Joi Aug 07, 2008 7:12 pm

Transportul feroviar, soluĂžia pentru Capitală

Cele 23 de staĂžii CFR existente pe reĂžeaua feroviară din Capitală Âşi din împrejurimi ar putea, cu minime investiĂžii, să asigure transportul facil pentru sute de mii de călători din BucureÂşti Âşi din viitoarea Zonă Metropolitană

În prezent există 223 km de cale ferată în Capitală Âşi pe inelul periferic. ReĂžeaua este exploatată în mare parte pentru marfă, însă în trei ani ar putea fi utilizată Âşi de călători.

BucureÂştiul s-ar putea apropia uimitor de repede de statutul capitalelor europene cu un transport feroviar rapid Âşi ecologic. Avem scheletul, spaĂžiul, specialiÂştii, iar banii pot veni dacă Ministerul Transporturilor Âşi-ar bate capul cu un proiect viabil.

http://www.adevarul.ro/articole/transpo ... ala/364342

///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...

Electroputere va produce vagoane pentru export

Electroputere Craiova intenĂžionează să-Âşi extindă portofoliul de produse Âşi să înceapă producĂžia de vagoane destinate exclusiv exportului, au declarat oficiali ai companiei.

AcĂžionarii producătorului de locomotive vor lua în discuĂžie, la Adunarea Generală Extraordinară programată pentru luna septembrie, majorarea capitalului social de 18,7 ori, de la 14,41 milioane de lei la 233,33 milioane de lei Âşi contractarea unui credit în limita a 70 milioane de euro pentru a achiziĂžiona o linie tehnologică pentru cale ferată, în vederea dezvoltării de noi locomotive Âşi vagoane.

,,Electroputere are o divizie care a produs până acum locomotive, dar ne gândim la extinderea profilului cu producĂžia de vagoane. În mod cert producĂžia va fi destinată pieĂžei externe, deoarece am observat o creÂştere a cererii de vagoane&8221;, a declarat directorul general adjunct al Electroputere Craiova, Cornel Nica. Potrivit acestuia, managementul companiei a contactat deja trei bănci, ofertele urmând să fie discutate Âşi prezentate acĂžionarilor la AGA. Veniturile Electroputere s-au majorat, în primele trei luni, cu peste 28%, de la 35,6 milioane de lei la 45,7 milioane de lei, în timp ce cheltuielile au avansat cu 25% faĂžă de nivelul înregistrat în perioada similară a anului trecut, de la 42 milioane de lei la 52,85 milioane de lei.

www.rinsider.ro

///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...///...\\\...

MT: 3,42 milioane de euro pentru podul Calafat - Vidin

Ministerul Transporturilor va organiza o licitaĂžie pe 16 septembrie, potrivit unor surse din cadrul ministerului, pentru un contract de asistenĂžă tehnică la supervizarea lucrărilor de construcĂžie a infrastructurii rutiere Âşi feroviare de acces la podul peste Dunăre de la Calafat &8211; Vidin. Valoarea contractului este de 3,42 milioane de euro Âşi acesta se va desfăÂşura pe o perioadă de 50 de luni, incluzând servicii de arhitectură, inginerie specializată Âşi integrată, proiectare urbanistică Âşi peisagistică, servicii conexe de consultanĂžă ÂştiinĂžifică Âşi tehnică Âşi servicii de testări Âşi analize tehnice.

GaranĂžia de participare la licitaĂžie este de 50.000 euro, iar participanĂžii trebuie să deĂžină atestatul AFER pentru a putea desfăÂşura activităĂži cu specific de cale ferată în domeniu. GaranĂžia de bună execuĂžie este de 10% din valoarea contractului, fără TVA. Data limită de primire a ofertelor este 15 septembrie.

Investitorii interesaĂži de participarea la licitaĂžie trebuie să mai îndeplinească o condiĂžie, Âşi anume, în perioada 2005 &8211; 2007 să fi avut o cifră medie de afaceri de cel puĂžin 1,4 milioane de euro Âşi să nu fi înregistrat pierderi. AceÂştia mai trebuie să dovedească că au finalizat în ultimii cinci ani cel puĂžin un proiect de lucrări de construcĂžie de autostrăzi Âşi drumuri, cu o valoare minimă de 1,4 milioane de euro Âşi cel puĂžin unul pentru construcĂžia de căi ferate, cu aceeaÂşi valoare. În alegerea ofertei câÂştigătoare se va Ăžine cont în proporĂžie de 80% de criteriul tehnic Âşi 20% de cel financiar.

Sursa: Ministerul Transporturilor & via www.rinsider.ro
shoppy

Mesaj de shoppy » Dum Aug 24, 2008 12:12 am

S-au reluat lucrarile la bucata de sina lipsa de pe podul / rambleul Herastrau. Poze aici (mai jos): http://pisti91.myfreeforum.org/about475.html
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Lun Aug 25, 2008 9:18 am

drg

Mesaj de drg » Mie Aug 27, 2008 1:04 am

Datorita bunavointei prietenului nostru Hubert G Koniger aflam ca DB AG intentioneaza sa cumpere ROMTRANS.
Aricolul e din Financial Times :
Imagine
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Mie Aug 27, 2008 10:42 am

myster2008

Mesaj de myster2008 » Mie Aug 27, 2008 11:25 pm

Am vazut in gara Stamora Moravita 5 locomotive sarbesti in drum spre Electroputere Craiova....iata pozele:
http://trenuletz.myfreeforum.ro/reporta ... a-t129.htm
florrin12

Mesaj de florrin12 » Joi Aug 28, 2008 5:20 pm

felicitari pentru fotografii.....Bo'Bo' 20 si in special Bo'Bo' 19 ma surprind si pe mine.... pede alata parte mi se pare aiurea atita timp petrecut la granita..aiurea...pentru aprobari...
catalin

Mesaj de catalin » Joi Aug 28, 2008 5:56 pm

Nu inteleg de ce te surprind din moment ce CFR are in parc aceste locomotive de exact 35 de ani. E adevarat ca ale noastre sunt vopsite altfel.
E impropriu spus BoBo 19 si BoBo 20. La sarbi au facut parte din clasa JZ 441, BoBo 19 si BoBo 20 e altceva...
All aboard !
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”