Motoare pentru actionarea macazelor

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Aug 06, 2008 10:54 am

Nu stiu pentru ca nu am legat veci in digital, dar nu are ce filozofie sa fie.

Decodorul nu are legatura cu motorul folosit, presupun ca decodorul se programeaza ca orice alt decodor, la fel ca la locomotive, nu trebuie sa fie mai complicat.

Poate exemplifica cineva care a si montat.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Big_boy

Mesaj de Big_boy » Vin Ian 30, 2009 11:38 am

As vrea stiu daca are cineva are scheme(schite) cu dispozitivul de manipulare al macazelor prin bobine (eventual de la mai multe feluri de actionari) astfel incit sa se asigure si "inzavorarea" / blocarea macazului pe pozitia "+" (pe directa) sau " - "(pe abatuta) .
Sper sa putem sa ne inspiram din acestea...
Big_boy

Mesaj de Big_boy » Dum Feb 01, 2009 10:55 am

Ia uitativa la filmuletul asta pentru scara N ....e foarte interesant si cred ca trebuie luat in seama mecanismul.....

http://www.youtube.com/watch?v=aEZd3Wqk ... re=related
d0ru_b

Mesaj de d0ru_b » Dum Feb 01, 2009 11:44 am

Big_boy scrie:Ia uitativa la filmuletul asta pentru scara N ....e foarte interesant si cred ca trebuie luat in seama mecanismul.....

http://www.youtube.com/watch?v=aEZd3Wqk ... re=related
foarte ingenios mecanismul, ca mecanica nu e foarte complicat, practic cea mai complicata piesa e roata dintata filetata, dar si asta se poate aranja. in schimb mi se pare putin complicata electronica: motorul se invarte destul de mult, trebuie sa faca tot timpul acelasi numar de ture....
ICEfan

Mesaj de ICEfan » Mie Aug 19, 2009 1:08 pm

Va salut,

Am achzitionat de curand 2 motorase pt macaze PIKO si un decodor pt macaze, tot PIKO

Centrala mea digital este ROCO.

Imi puteti spune cum sa fac conexiunile (mai precis fiecare fir unde se conecteaza), pentru a putea actiona macazele PIKO din Multimouse-ul ROCO.

Astept cu mare interes raspunsurile voastre.

O zi buna.
24may

Mesaj de 24may » Mie Aug 19, 2009 4:39 pm

Decodorul de macaze de la piko are 8 intrari
2 gleiss unde vin firele de la sine,dupa aceea -20 sau +20 nu stiu exact la care se conecteaza firul rosu de la macaz,dupa care cele 2 negre,aceeiasi operatie si pt motorul 2
dupa aceasta operatie se apasa pe butonul negru o data si trebuie sa clipeasca de 3 ori dupa care se apasa tasta verde si tasta rosie si clipeste de 5 ori aceeiasi operatie pt macazul2 dar pe randul 2 de butoane.Pt statia digitala piko
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”