Motoare pentru actionarea macazelor

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
COObra

conectare macaz...cum?

Mesaj de COObra » Dum Aug 27, 2006 12:13 am

fratilor .....help
sunt mai prost si nu stiu cum se leaga macazul electric.
cine stie il rog sa imi explice la ce foloseste fiecare contact de pe el.

multumesc
PDI

Mesaj de PDI » Mar Oct 31, 2006 10:13 am

Salut COObra!
Banuiesc ca din august pana azi ai aflat cum se folosesc "masinariile" din poza.
Daca nu, atunci:
pentru macaz, de jos in sus:
- contact pentru masa - se leaga un plot de la 16V~ al trafo;
- contact pentru actionare pe directa - se leaga prin pupitru la celalalt plot de 16V~;
- contacte pentru semnalizarea pozitiei macazului - de regula nu se folosesc decat pentru cazul cand ai o luminoschema;
- contact pentru actionare pe abatuta - se leaga prin pupitru la celalalt plot de 16V~;
Cealata masinarie e un banal decuplator, simplu de utilizat avand doar doua contacte.
PDI
rally

Macaze si actionarile acestora la seturile PIKO si MEHANO

Mesaj de rally » Lun Iul 30, 2007 1:20 pm

Salut !
Unele Startseturi PIKO sau MEHANO au si macaze in componenta.
La toate acestea, macazele sunt manuale , motorasele (electromagnetii ) de comanda nu sunt incluse.
PIKO
Modelul de macaze de la PIKO are din fabricatie doua filete pt montarea motorasului in suruburi . Motorasul se achizitioneaza separat.
Pentru a comanda un motoras macaz mai e necesar un transformator de 12-16V curent alternativ (cum e cel de startset ) si o tastatura de comanda
Pentru Startseturile digitale, daca se doreste comanda macazelor din telecomanda, se achizitioneaza, suplimentar, motorasele si un decodor macaz (acesta poate comanda maxim 2 motorase ).
In acest caz nu mai e nevoie de un trafo suplimentar, curentul de actionare fiind preluat din decodor macaz.

MEHANO
Macazele din Startseturile MEHANO sunt manuale si datorita solutiei constructive nu se poate monta un motoras macaz pe acestea.
Daca se doreste totusi , se schimba macazele manuale MEHANO cu cele electrice de la acelasi producator. Acestea se livreaza cu motorasul incorporat si cu tasta de comanda.
Si in acest caz este necesar un trafo de 12-16 V alternativ.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
lucasartz

Mesaj de lucasartz » Lun Iul 30, 2007 4:39 pm

Pt. Roco? :grin:

Cine are, si stie, sa scrie !!! :grin: (adaugat de Rally )
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Iul 30, 2007 11:16 pm

La Roco, in start-set digital am primit un macaz manual pregatit pentru montare motor/decodor. Apoi am mai cumparat 2 macaze lafel, adia tot manuale si pregatite pentru montare motor/decodor. In digital, se alimenteaza din tensiunea de alimentare permanent prezenta furnizata de centrala digitala.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Aug 02, 2007 12:04 am

@shoppy

te completez un pic.....in analog se alimenteaza de transformator via pupitru
(butoane)....sau in digital,motoarelor analogice(fara decodor) li se adauga un
modul decodor(art.cod.10775) cu capacitate de pana la 8 motoare care se leaga(modulul) direct la linie,motoarele conectandu-se in modul
Cosmin
[Link Removed for Guests]
dac

Motoare pentru actionarea macazelor

Mesaj de dac » Dum Ian 27, 2008 3:54 pm

Intrebare:
Daca un macaz piko dotat cu motor este setat pe linia directa si vine un tren de pe cea abatuta, acesta din urma poate forta trecerea macazului cu motor pe abatuta sau deraiaza?

Fara motor nu este nici o problema pentru un tren sa comute macazul din mers, as vrea sa stiu daca lucrurile se schimba atunci cand este atasat un motor.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 27, 2008 4:28 pm

nu deraiaza,trece,insa daca ai macaz polarizat,intra in scurt-circuit
Cosmin
dac

Mesaj de dac » Dum Ian 27, 2008 4:55 pm

Macazele Piko nu sunt polarizate si nu intra in scurt-circuit.
Se pare deci ca trenul poate forta comutarea macazului cu motor cu tot (macazele cu motor piko); dar cu cele de la Tillig ?
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 27, 2008 5:12 pm

intreaba baietii de la Cluj,ei au folosit Tillig
Cosmin
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Ian 27, 2008 6:06 pm

Motoarele tillig se monteaza sub blat, ele actioneaza macazul cu o tija de metal (0.8 parca) care e destul de oteloasa, teoretic la locomotivele grele nu ai probleme, dar vagoanele deraiaza, oricum, in realitate nu se trece pe macaz neschimbat ! (vezi unele exceptii de la CFR :-D )

La piko nu cred ca forteaza comutarea motorului, este doar un arculet (la fel si la roco) care permite acelor sa se miste in pozitia fortata de roti, si apoi sa revina in pozitia initiala, pozitia "motorului" ramane neschimbata.

Oricum, tillig sunt de departe cele mai reale ca si functionare si in plus au multe alte avantaje.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
divizia

Mesaj de divizia » Mie Aug 06, 2008 1:08 am

Florinn, ai pe undeva o prezentare a modului in care ai montat motorasele Tillig in sistem digital?
felippe

Mesaj de felippe » Mie Aug 06, 2008 1:23 am

Montarea fizica a motorului nu tine de sistemul in care este el actionat: analog sau digital.

Pentru a vedea schema electrica a conexiunilor, in analog, verifica prospectul care insoteste actionarea.

Pentru digital, consulta documentatia care vine imoreuna cu decodorul destinat actionarilor.
Valentin Voica

Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Aug 06, 2008 9:17 am

SAlut,

Felippe are dreptate, schema de legare, atat cea simpla cat si in cascada se gaseste pe prospectul motorasului. Eu le-am legat/utilizat in analog. Ultimile 2 le-am pus si un comutator cu 3 pozitii.

Daca nu te descurci revin cu detalii.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
divizia

Mesaj de divizia » Mie Aug 06, 2008 10:36 am

In analog am inteles cum se fac legaturile si nu-i greu. Problema mea era in varianta digital pentru a ascunde decodorul sub blat (ca sa nu mai stea pe diorama). Cum se programeaza, ce decodor ar fi bun, merita diferenta dintre analog si digital?
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”