Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Vagoanele pasageri Mehano - tunnet

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Dum Feb 03, 2008 8:58 pm

@Prognosis
Imagini cu cantul(sau kantul) de policarbonat. (Am scanat o bucata cu capetele taiate la 45 grd):
lateral
Imagine
Capat
Imagine
Transparenta, nota 9+(se poate vedea si pe foto-din posturile anterioare)
Rezistenta la zgariere, nota 9.
Inaltime profil, 6.8 mm.
lungime aripa mare(sunt un pic inegale) 14.9mm
lungime aripa mica (putin arcuita in interior)12.2mm

Observatie... printre altele am incercat si tubul de pix, si are calitati de ghid luminos foarte bune. Nu l-am folosit pentru ca pentru mine era putin prea inalt. (in plus pe lungime aveam nevoie de 2 buc.)

cele bune!!
(P.S. mi-a placut ce-am vazut pe la tine prin posturi si pe site. Abia astept sa vad macaraua finalizata - greutatile ii intaresc pe cei puternici 8) 8) 8)
Mihai<br><br>Fulger negru...trasnet lung()Dus pe aripi de furtuna()Zguduind pamantul tuna,()Zarile de-abea-i ajung.....<br>                                                                    G. Toparceanu - Acceleratul<br>
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Feb 03, 2008 10:19 pm

@NapierDeltic

si (re)inscriptionarea?.... :twisted:
pentru patinare iti recomand pasteluri macinate,iei un creion pastel si il dai pe
glaspapir(smirghel) pana obtii o pulbere fina pe care o aplici in locurile dorite cu o
pensula la care esti dispus sa renunti in favoarea unei cauze
nobile :grin: ,realismul obtinut prin patinare(sa tai "peruca" pensulei astfel incat
sa aiba o lungime de 5 mm).dupa ce aplici prafurile dai cu lac mat.investeste
intr-un spray cu lac mat ca se merita

P.S. -iti spusei metoda asta ca e mai eftina :wink: ,poate cea mai...
eu folosesc alte metode care implica costuri(materiale) mai
ridicate :|
Cosmin
[Link Removed for Guests]
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Dum Feb 03, 2008 11:33 pm

Mersi, ieftin e foarte bun.... (daca da rezultate).
De exemplu, mi-am luat si tempera, dar n-am incercat-o inca (are vre-o 30 de nuante). E-Heee daca as fi NASA sa-mi permit incercari peste incercari.......
Nu doar ca bani; ca timp, ca rabdare...e unul din motivele pentru care rasfoiesc forumul.
Gasim raspunsuri la intrebari inevitabile pe care insa nu ni le-am pus niciodata :?: !!!

Intrebare? Ce marca este lacul mat si unde se poate gasi?
Reinscriptionrea, cum recunosteam anterior, e o chestie nelamurita inca... Mi-as dori raspunsuri... :twisted:

Cele bune!!
Mihai<br><br>Fulger negru...trasnet lung()Dus pe aripi de furtuna()Zguduind pamantul tuna,()Zarile de-abea-i ajung.....<br>                                                                    G. Toparceanu - Acceleratul<br>
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Feb 04, 2008 1:11 am

tempera cu timpul,prin atingere,prin manevrare etc se ia de pe plastic daca nu o
fixezi cu lac mat,ca si pastelurile praf sau orice alta vopsea.un bun inlocuitor ptr lac mat este lacul de par sau fixativul :wink:
poti gasi lac mat marca 3M,gasesti la firmele Busch,la Noch(faci o comanda la rally) sau la un magazin de
materiale de pictura
despre inscriptionare nu pot sa iti spun mare lucru...mai uita-te pe forum insa nu
cred ca ai sa gasesti ceva
Cosmin
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Feb 04, 2008 5:09 am

Rezistenta de 250 ohmi este prea mica si o sa prajejsti ledurile, in plus lumina este prea puternica. La in ceput si eu am postat ledurile cu lentila spre podea insa fasicului prea puternic trimis in podea nu crea ambient! Am decis in final sa folosesc ghidul de lumina cu ledurile amplasate lateral in el si rezultatul (sau ma rog, diferenta) se vede aici: [Link Removed for Guests]
Iata o exemplificare:
Poti vdea mai bine cum am facut ghidul de lumina aici:
Oricum, felicitari pentru transformarea vagonului! Si eu am vrut sa iau setul acesta dar problema reinscriptionarii, despre care nu cred ca voi reusi vreodata sa o pun in practica, m-a determinat sa fiu rezervat. Stiu ce pot si ce nu pot sa fac! Asta ma depaseste!
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Mar Feb 05, 2008 8:22 pm

Mutumesc de indrumari !

Din cate am rasfoit, constat (cu regret) ca vagoanele nu corespund unui model real. Lansez totusi ideea unei scheme de vopsire si inscriptionare cat mai realiste.
Daca cineva are poze cu asa ceva il rog sa le posteze.
Multumiri!!! :wink:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Feb 05, 2008 8:37 pm

baga okii aici si vezi la Germania....gasesti o gramada de vagoane asemanatoare
sau

Cosmin
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Mie Feb 06, 2008 4:15 am

OK, :D

Parerea mea e ca de la astea s-a plecat, doar ca cei de la Mehano au redus nr . de geamuri de la 11 la 9. Daca de la noi se fura becurile din WC-uri la altii se fura geamurile cu totul :grin: :grin: :grin:
Oricum, nota 10 pentru vagoanele ROCO in ce priveste detaliile.

Cele bune!!
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Feb 08, 2008 11:13 pm

ptr detalii nota 10 insa ptr prepararea ptr iluminat interior....execrabil!
Cosmin
Scrie răspuns

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”