Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Locomotive cu abur fabricate pana in anul 1910

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.

Moderator: rrzxxx

DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Noi 06, 2006 4:07 pm

PRIETENI! La inceputul acestui topic am rugat pe cei ce vor posta aici sa posteze numai locomotive model vechi adica acelea care au circulat pina in 1910. pentru locomotivele cu abur mai vechi de 1910 este un topic separat, tot la capitolul IMAGINI GALERIE. si de asemenea am mai rugat membri forumului sa posteze acele locomotive pe care le detine fiecare, dar daca acesta rugaminte nu o respectati, macar puneti locomotive care sa se potriveasca cu ideea topicului.
va multumesc!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
FloS

Mesaj de FloS » Lun Noi 06, 2006 5:31 pm

DORIN scrie:PRIETENI! La inceputul acestui topic am rugat pe cei ce vor posta aici sa posteze numai locomotive model vechi adica acelea care au circulat pina in 1910. pentru locomotivele cu abur mai vechi de 1910 este un topic separat, tot la capitolul IMAGINI GALERIE. si de asemenea am mai rugat membri forumului sa posteze acele locomotive pe care le detine fiecare, dar daca acesta rugaminte nu o respectati, macar puneti locomotive care sa se potriveasca cu ideea topicului.
va multumesc!
pai ...??? "acelea care au circulat pana in 1990" sau " locomotivele cu aburi mai vechi de 1910" cine sa mai inteleaga???? cred ca vrei sa faci o ordine ...dar cele construite pana sau dupa 1910 se intampla sa mai circule si azi ???sau nu? hai mai bine sa ne referim la "ERE" ...ERA I , ERA II ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Noi 06, 2006 7:56 pm

nu am pomenit nimic de 1990. dar pe la inceputul acestui topic am precizat ca limita propusa anul 1910. si am si explicat de ce putin mai tirziu si totodata am explicat de ce nu e de preferat selectarea locomotivelor (din punctul meu de vedere) dupa ere.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Noi 06, 2006 7:59 pm

tot la inceput am mai precizat ceva. e vorba de locomotive care au fost fabricate inainte de 1910. chiar daca poate unele mai circula si azi (poate demonstrativ ca altfel nu vad cum)!
LDH

Mesaj de LDH » Mar Noi 07, 2006 12:14 am

Observatiile tale sunt juste Dorin dar, exista un dar, cati dintre noi au locomotive ce au circulat inainte de 1910?
Daca faci o mica socoteala ai sa vezi ca nici producatorii nu prea s-au inghesuit la modele foarte vechi - probabil doar cei care fac pentru colectionari.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Noi 08, 2006 6:48 pm

Asta cam asa este ,eu unul nu stiu pe nimeni care poseda asa ceva ,poate daca fac ceva sapaturi pe la cunoscuti trenulisti poate gasesc ceva si am sa-i rog sa posteze ceva poze
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 22, 2006 5:04 pm

salutare la toata lumea. se pare ca tot eu trebuie sa continui cu acest topic. sa stiti ca mai sunt pasionati care au ce sa arate aici.
astazi va prezint locomotiva PACIFIC. este o locomotiva americana asa cum cred ca v-am obisnuit deja. primele astfel de locomotive s-au fabricat in numar mic la sfirsitul secolului 19. ele erau putin diferite de modelul care mai tirziu a devenit celebru sub denumirea de Pacific.
prima locomotiva considerata a fi un autentic PACIFIC, a fost construita in 1902 de catre BROOKS. aceasta noua locomotiva si-a aratat repede superioritatea fata de locomotivele vremii 4-4-2 Atlantics , 4-6-0 Ten-Wheelers si 2-6-2 Prairies.(ultimele doua le gasiti ca si modele fabricate de producatorii americani de trenulete). astfel Pacific a devenit locomotiva standard a trenurilor de calatori americane. la acea ora mai erau doar foarte putine companii de transport americane, care nu foloseau astfel de locomotive. pina in anii 30, datorita succesului lor, s-au fabricat 6000 de astfel de locomotive. ultima a fost fabricata in Canada in august 1948.
modelul pe care vi-l voi prezenta, reprezinta o locomotiva USRA light Pacific, construita imediat dupa Primul Razboi Mondial.
acest model este fabricat de MEHANO, este o locomotiva cu o buna tractiune si putere mare, avind un zgomot foarte redus al motorului.

undeva in spate se vede si vagonul restaurant pe care il modific...
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Vin Noi 24, 2006 10:13 pm

Super loco PACIFIC si multumesc pentru descriere este cool 8)
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Endo_ro

Camelback

Mesaj de Endo_ro » Dum Feb 04, 2007 12:15 am

Locomotiva a fost descrisa deja. Adaug cateva foto. :P

LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 04, 2007 12:22 am

Poti face niste poze mai de detaliu la boghiurile tenderului?

Multumesc
Toate cele bune,
LDH
Endo_ro

Sigur

Mesaj de Endo_ro » Dum Feb 04, 2007 12:36 am

Foto cu boghiurile tenderului. :P

LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 04, 2007 12:49 am

:shock:

Sunt grozave si exact ce-mi trebuie

Culmea! Sa gasesti la o locomotiva americana ceva ce iti trebuie la una CFR
Nu e rau. Sa vorbim cu Rally sa vedem daca poate aduce

Imagine

Cu mici modificari la cutiile de ungere este boghiul de 142.000

Multumesc Endo ro
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 04, 2007 10:47 am

Asa este

Dar ochiul tau de expert ce zice?

As putea modifica un boghiu american sa iasa unul de 142.000?
Toate cele bune,
LDH
Seby

Mesaj de Seby » Dum Feb 04, 2007 10:49 am

boghiu asemanator am vazut la vagonul platforma care insoteste macaraua de la mehano
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”