Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Locomotive cu abur fabricate pana in anul 1910

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.

Moderator: rrzxxx

DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Sep 30, 2006 3:28 pm

AMERICAN 4 -4 -0 - o locomotiva foarte batrina care a circulat in Statele Unite...

[Link Removed for Guests]

PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
dan

Mesaj de dan » Sâm Sep 30, 2006 4:43 pm

American 4-4-0 a circulat atat in Statele Unite (toate companiile americane de cai ferate detineau cateva astfel de locomotive) cat si in Marea Britanie unde a fost foarte populara. Mai multe informatii:

Deasemenea pentru Camelback:

Dorin, locomotiva American are super bine. Dar ca o sugestie cand mai faci poze locomotivelor ai putea sa le faci stand pe sine. Arata mai bine parca.
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Sep 30, 2006 5:04 pm

in sfirsit am reusit sa postez si eu poze pe site. e pentru prima oara si am facut si greseli. imi cer scuze pentru poza aceea asa de mare. nu stiu cum a intrat deoarece eu am incercat sa pun numai linkul. de aceea il rog pe Rally sa stearga poza si sa lase numai linkul pus deasupra ei. :lol:
pentru DAN
prima intentie a mea atunci cind am creat acest topic a fost sa includem toata EPOCA 1, dar apoi mi-am dat seama ca epoca aceasta este lunga ca si perioada de timp cit toate celelalte la un loc. adica ar incepe pe undeva prin anii 1820 - 1830 poate chiar mai devreme putin si daca se termina in 1925 ar acoperii cam 100 ani, timp in care a aparut cam tot ce era de aparut in domeniul locomotivelor cu abur si cind spun asta ma refer la tehnologie, idei si inovatii si nu la tipurile de locomotive cu abur. ce a aparut dupa au fost mai mult imbunatatiri ale ideilor deja existente, insa formele locomotivelor si principiile de functionere a componentelor locomotivelor cu abur nu s-au mai schimbat semnificativ.
adica vreu sa spun ca acceptind intreaga perioada de 100 de ani, vom avea si locomotive cu forme mai primitive ca aspect, ceea ce de fapt am vrut eu, dar si locomotive cu abur cu forme foarte asemanatoare cu cele care circula chiar si azi in unele tari (si in cazul asta chiar nu vad care ar mai fi rostul acestui topic)... de aceea va rog sa continuam in aceeasi idee.
si acum date despre locomotiva:
modelul reprezinta o locomotiva AMERICAN 4 - 4 - 0, aceasta fiind proiectata intr-o forma initiala in anul 1836 de catre HENRY CAMPBELL, inginer sef la Philadelphia, Germantown & Norristown Railway. acest model initial, a fost modificat si imbunatatit timp de 15 ani si in 1852 Rogers Ketchum si Grosvenor of Patterson i-au dat aceasta forma prezentata in imaginile mele, forma ce s-a pastrat apoi aproape 100 de ani. la inceput locomotiva s-a numit AMERICAN STANDARD si mai tirziu, simplu AMERICAN si a dominat caile ferate americane timp de 30 de ani.
o caracteristica importanta a lor a fost faptul ca erau vopsite intr-o multitudine de combinatii de culori, unele foarte vii.
astept noi modele ale ,,vechiturilor cu abur", atit de mult indragite de noi.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Oct 02, 2006 8:51 pm

asa cum spuneam, aceasta locomotiva s-a fabricat intr-o multitudine de variante de vopsire. as vrea sa intreb colegii de pe forum daca au cumva si o alta varianta a acestei locomotive si daca da, sa incerce sa puna ceva imagini. sunt un mare admirator al acestor ,,vechituri".
PDI

Mesaj de PDI » Vin Oct 06, 2006 10:03 am

Informatii despre locomotive cu abur CFR puteti afla si pe
Poze, date tehnice, etc.
PDI
bose

Mesaj de bose » Sâm Oct 07, 2006 10:20 am

nimic nou? astea au fost toate :( :?:
Trenurile de epoca dau tot farmecul.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Oct 31, 2006 6:36 pm

Nu mai gaseste nimeni nimic :?: :( poate ati mai luat ceva intre timp ma refer la cei care sunt fani :D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mie Noi 01, 2006 9:22 pm

Salutare
Va prezint si eu o locomotiva cu aburi din colectia personala si anume BR42 de la Liliput asa numita locomotiva de razboi.A fost construita in Germania si Austria si folosita la trenurile grele de marfa.Dupa Al doilea Razboi Mondial a fost construita si in Polonia.Observati ca seamana foarte mult cu BR52 (care fost si mai exista si in Romania-150.1000).Modelul are calitati de tractiune foarte bune ,este pregatita pentru a fi digitalizata si pentru a se monta generator de fum.O particularitate este faptul ca are un bec rosu in focarul cazanului care da impresia focului aprins.

Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Noi 03, 2006 12:18 pm

Salutare,
Silviu, si aceasta bijuterie e din epoca II.Rh 310.05. din 1938
Eu am vazut modelul in urma cu 2 luni,e super.Nu pot decat sa visez,ca la cat costa.....
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Vin Noi 03, 2006 8:09 pm

@LDH , locomotivele BR55 si BR57 de mai sus , alea foarte detaliate , sunt machete statice sau functionale ? Daca sunt functionale , de unde se poate cumpara ?
LDH

Mesaj de LDH » Vin Noi 03, 2006 8:16 pm

BR 55 -ul si BR57 sunt produse de Flaischmann
Se pot cumpara direct de la producatori sau reprezentante - in general de afara sau e-bye sau consignatia sau intrebat pe forum daca are cineva de vanzare
Un BR55 sau BR 57 de la Flaischmann este cam in jur de 300E
Eu le-am vazut la Livian si ... doar le-am vazut datorita pretului
Cel mai bine ar fi sa ai un prieten care colinda prin Austria sau Germania si sa iti aduca noi sai sh
Daca intri pe e-bye ai sa vezi ca preturile nu sunt chiar atat de mari
Toate cele bune,
LDH
060-EA

Mesaj de 060-EA » Vin Noi 03, 2006 8:27 pm

O precizare BR57 este produs de Roco.Actualmente nu se mai fabrica.Eventualii doritori mai pot spera la ea doar pe e-bay.
Precizarea se refera la modelul din poza aferenta mesajului lui LDH care imi apartine si poza trebuie mentionat ca este facuta de Mircea-Petru Ursu.
Pretul a fost sub 200E,modelul fiind second-hand.
Pentru sir_vaska :
Mai multe informatii despre BR 57 vezi [Link Removed for Guests]
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
LDH

Mesaj de LDH » Vin Noi 03, 2006 8:32 pm

Pozele sunt puse cu stiinta lui MPU iar la un alt topic am mentionat cine este autorul fotografiilor
NU-mi sta in caracter sa-mi aloc ce nu mi se cuvine
Toate cele bune,
LDH
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Vin Noi 03, 2006 8:50 pm

Foarte frumos detaliate , la piko nu am vazut asa ceva , la mehano nici atat. In schimb am vazut machete statice cu asemenea detalii. Ma gandesc , oare nu se pot combina detaliile de la machete statice la locomotive functionale , sa iasa ceva frumos dar la pret mai accesibil ?!
Si apropo , tot tenderu 'trage' si la acestea ?
LDH

Mesaj de LDH » Vin Noi 03, 2006 9:45 pm

Ma gandeam si eu la asa ceva dar se pare ca pana la urma e posibil sa iesi mai scump decat daca ai cumpara-o
Singurul avantaj - bucuria si satisfactia lucrului facut de tine
Multe chestii din kitul nefunctional nu pot fi folosite si trebuie inlocuite cu piese originale
Mai simplu este, si am vazut la Piko - sigur au si altii, sa cumperi un vagon ce are ca incarcatura o locomotiva. De fapt este numai caznul si marchiza.
Te alegi cu vagonul si cu o parte din caroserie
Cineva, pe alt forum, descrie cum a plecat de la un kit Revell - nefunctional - si merge pe drumul de a realiza ceva functional
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”