Intrebari despre BR 01

Magazine , materiale, linkuri utile
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Ian 05, 2008 1:41 pm

Dorine

Este piko intradevar, are tractiunea pe 3 osiii de la tender. Trecqnd peste faptul ca nu se alimenta bine pe cazan (numai pe 2 osii) iar pe tender numai pe o osie, in rest sunt mutumit de ea! Desi, era muuuuul loc de mai bine!
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 8:26 pm

multumesc. am una ceva mai veche in stare f buna si la capitolul alimentare sta mult mai bine avind culegerea de tensiune pe 2 osii la tender si 3 osii la locomotiva. la capitolul tractiune in schimb e mai slabuta decit urmasa ei avind tractiune doar pe 2 osii ale tenderului. fiind model vechi e ceva mai zgomotoasa decit nepoata si evident nu are mufa pentru decodorul digital, piesa de care acum in noile conditii (am trecut la digital) as fi avut mare nevoie.
o alta parte mai slaba fata de nepoata ar fi ca la tender nu are faruri functionale. are din acelea ca la BR 55, numai ca are 3.
de aceea intrebasem despre ea ca doream sa stiu daca merita sa incerc sa imi iau una noua si sa o dau pe asta. facind comparatie si tinind cont de pretul uneia noi, inca nu stiu ce sa zic. ma mai gindesc.....
era buna si mai rentabil sa o iau pe aceea care a fost la oferta si care avea si decodor instalat. dar eu ma hotarasc greu. nici acum nu stiu ce as face. momentan vreau sa mai digitalizez citeva din locomotivele pe care le mai am.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
Big_boy

Mesaj de Big_boy » Vin Ian 23, 2009 7:59 pm

Am si eu un mobel BR 01 si din pacate a ajuns din neatentie pe mina fetitei mele care a reusit sa ii strice bielele de plastic...
Se poate gasi undeva sa comand aceste biele..daca stie cineva il rog sa imi spuna eventual si pe e-mail
[email protected]
Multumesc !
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Vin Ian 23, 2009 8:05 pm

@big-boy :Vino cu detalii, scara ,HO?, cam ce este stricat, numai pe o parte ?
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Ian 23, 2009 8:13 pm

Aceasta este, aproape la virgula si la punct, povestea bunicutei 64 Guetzold, membra fondatoare a colectiei mele 8), cu deosebirea ca, pe vremea aceea, nu se puteau comanda piesele respective. Astfel, saracutza locomotiva a ramas fara biele vreme de peste 30 de ani :oops:
Ce numar de articol are locomotiva ta? De exemplu, piesele locomotivei BR01 Piko nr.art.50009 sunt [Link Removed for Guests].
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

Înapoi la “Tot ce vrei sa stii”