Anunturi de intalnire a pasionatilor in Cluj

Moderatori: Florinn, IonutTrif, Florinn, IonutTrif

Scrie răspuns
alin

Mesaj de alin » Lun Ian 07, 2008 12:42 am

OK
a.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Ian 07, 2008 8:58 am

IonutTrif scrie:
sandy scrie:-stabilirea unui necesar de scule,inclusiv un aspirator nou,sau repararea celui vechi.
M-am uitat ieri in auchan si erau aspiratoare si la 80 RON, chiar dragute. Eu zic ca merita sa luam unul nou
Eu zic ca decat aspirator nou, mai bine saci noi la ala vechi, ca aia e singura lui problema.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Lun Ian 07, 2008 11:27 am

Vedeti ca maine eu dau berea.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Ian 07, 2008 11:45 am

La Multi Ani ! :lautar:
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
sandy

Mesaj de sandy » Mie Ian 09, 2008 10:38 am

Salutare,
Aseara s-a desfasurat sedinta saptaminala a Asociatiei Trainsylvania.
Au fost prezenti:Florin,Ionut,DanCoder,Fleischmann Gabor,Lucian si subsemnatul.
In urma discutiilor avute,asa cum ati aflat,am decis modificarea(in sensul unor reduceri) cotizatiei lunare.Desi snu sint adeptul relaxarilor financiare,m-am supus majoritatii si am votat pentru,in speranta unor rezultate pozitive.
S-a discutat structura site-ului pe care il asteptam cu nerabdare,Florin promitind ca se apuca de treaba.
Am facut un necesar de materiale pentru noi comenzi,constatind,daca mai era cazul ca nu mai sintem in postura de a cumpara materiale hobby,la cita munca s-a depus si la citi bani s-au investit.
Dan a adus un BR 218 cu sunet de la Fleischmann,pe care l-am admirat indelung in evolutia sa desi a fost mai greu sa ne intelegem verbal,ca eram ca in gara.Eu am propus ca Dan sa realizeze un decodor cu sunet adaptat la Romania(sunet de motor de DA-daca va fi cazul,injuraturi,semnal de gara care suna fals,racnete de acari).Ba mai mult am propus realizarea unei solutii cu miros de gara sau tren de pe la noi(celebra combinatie de metal incins,ceapa,veceu si alcool).Varianta pentru trenuri de Oltenia are miros de praz in loc de ceapa.
Am zis niste Lamultianiuri pentru Ionut,am baut niste beri si ne-am mai zgait la reviste.
Numa bine,
sandy
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
alin

Mesaj de alin » Mie Ian 09, 2008 9:16 pm

Adicatelea i-ai propus sa faca un decodor de sunet si un decodor de miros.Ala ii mai greu de facut da nu imposibil.Ce nu face omu` pentru realizmu` du pe dihorama :pig:
a.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Ian 12, 2008 10:28 pm

Saptamana asta pe cand facem intalnirea oficiala ?
As vrea sa vad ce a luat Sandy de la magazin.
In plus Alin ar vrea sa vada din nou turnanta lui Gabi :D
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sandy

Mesaj de sandy » Sâm Ian 12, 2008 10:38 pm

KOMUNiKAT:
Intilnire oficiala la Club,Marti,15 ianuarie,de pe la 17.30.
O sa aduc setul Trix sa-l vedeti si voi,ca merita.Ceva ma face sa cred ca o sa mai dau o tura pe la magazin sa mai iau ceva,Doamne ajuta sa nu o iau razna!
As vrea sa va ginditi la un lucru:
In jurul datei de 25.02.2008 se implinesc 2 ani de cind s-au pus la modul serios bazele Asociatiei.Pacat ca,fara nici o logica ,dovezile despre intilnirile noastre de atunci(poze,comentarii etc) se pare ca au fost sterse,dar asta nu inseamna ca ele nu au existat.E o parte din istoria modelismului romanesc pe care am scris-o si noi si pe care nu o poti arunca la gunoi.In fine.Vreau sa spun ca,in acea data,daca nu ma insel,ne-am strins in numar foarte mare la restaurantul Bolero si am inceput sa punem tara la cale.Eu as propune ca in fiecare an in jurul acestei date,cind vreti voi,sa ne facem timp si sa facem o sedinta"onorifica" la Bolero ca sa ne aducem aminte de vremurile cind n-aveam nici club,nici CAP,nici diorama.
Spre marea mea bucurie(chiar discutam cu Florin),entuziasmul nostru nu s-a tocit,ci dimpotriva,vad ca dupa 2 ani sintem o echipa unita care functioneaza si e in stare sa adune oameni de valoare.Si ce e mai important e ca sintem cu preocupari modelistice extrem de diferite(spuneam intr-un loc de colectionari,aristi,realisti si Negrii),ceea ce face ca sa fim complementari.Zic ca am avut noroc.
Dar pina una-alta ,marti e munca,vizionare Trix si vin fiert.
Fleischmanne,sa aduci turnanta,'key?
s
Ultima oară modificat Sâm Ian 12, 2008 10:49 pm de către sandy, modificat de 2 ori în total.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Ian 12, 2008 10:45 pm

scuzati ca ma bag in ciorba voastra,insa nu ma putui abtine :grin: ....

sandy scrie:....Varianta pentru trenuri de Oltenia are miros de praz in loc de ceapa.....
Numa bine,
sandy
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

sunt oltean get-beget :grin: si sa imi spuneti si mie care e deosebirea
intre mirosul de praz si ceapa pe tren,ca io nu am nasu´ asa fin sa le
deosebesc una de alta...printre mirosuri de slana si palinca :-P
sandy

Mesaj de sandy » Sâm Ian 12, 2008 10:47 pm

E simplu,Cosmine,
Mirosul de slana +palinca+ceapa e un miros clar,unitar.Daca nu simti palinca,ori esti racit,ori te afli deja in Oltenia.Capisci? :lol:
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Ian 12, 2008 10:52 pm

...racit sunt....
rally

Mesaj de rally » Sâm Ian 12, 2008 11:12 pm

di fapt , pt un miros unitar ii " clisa, ai, ceapa, pita si palinca" si mer al naibii de bine impreuna... :grin:
Cand ma duceam pe meleagurile lui tata in OLTENIA , niznai praz sau vinul ala rosu... cum ii zice, deci oha aroma, ca erau fratii mai chitrosi... :-D :-D :-D
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Dum Ian 13, 2008 10:36 am

sandy scrie:KOMUNiKAT:
Intilnire oficiala la Club,Marti,15 ianuarie,de pe la 17.30.
Atunci ramane stabilit, dam sfoara in tara (precum spuneam este cineva care doreste sa devina membru)
sandy scrie: In jurul datei de 25.02.2008 se implinesc 2 ani de cind s-au pus la modul serios bazele Asociatiei.
Chiar ca nu avem o " zi de nastere oficiala" excelenta idee ... atunci sa ramana in analele forumului ca data de 25 februarie este ziua de nastere a clubului :D
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Ian 13, 2008 10:42 am

sandy scrie:...Pacat ca, fara nici o logica, dovezile despre intilnirile noastre de atunci (poze, comentarii etc) se pare ca au fost sterse, dar asta nu inseamna ca ele nu au existat...
Think again :grin:
Poate ca nu ai intrebat de cine trebuie ;)
Daca Florinn si ceilalti nu mai au pozele cele multe de pe la inceputuri, uite ca le am eu, desi poate nu chiar pe toate; le-am salvat si le-am pastrat, fiindca urmaream cu mult interes intalnirile voastre de la Bolero. Astfel puteam sa consider ca, de la distanta, intr-un fel participam si eu :).
Mai tii minte cum am gasit in pozele voastre primele locomotive cu aburi cu bielele realizate corect? Sweet memories...
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Asociatia - Trainsylvania Railway Club - Cluj Napoca”