Ce mai vedem pe la CFR

Scrie răspuns
srazvi

Mesaj de srazvi » Sâm Noi 27, 2010 2:01 am

Trei locomotive intalnindu-se unde eram eu :evil:
http://www.220.ro/faze-tari/Locomotive- ... o8O3Bz7x9/
sogard_2003 scrie:ca sa vedem starea cfr-ului in continuare uimitoare:
http://www.adevarul.ro/actualitate/Scor ... 62747.html
Trei militari au gasit trei bombe.
Unul zice:
-Ce facem cu ele?
-Le ducem la baza.
-Si daca explodeaza una ce spunem?
-Ca am gasit doar doua...
manlif2_0

Mesaj de manlif2_0 » Dum Noi 28, 2010 8:03 pm

azi am ajuns prin gara sa-l astept pe tata. cu aceasta ocazie am constatat ca trenul a ajuns la timp (chiar 2-3 minute mai devreme) si pe personal au ajuns niste vagoane care arata foarte bine (garnitura, care venea de la tg. jiu, era formata din doua etajate modernizate si un vagon rosu cls a doua cu 6 scaune / compartiment, stiu ca intr-o vreme aceste vagoane erau folosite pe rapidele de parcurs lung). bun, exista si personalul cu celebrele 21-47 care mai au un pic si se dezmembreaza pe linie, dar e alta poveste.

dar altceva m-a frapat. 3 din cele 4 linii de tranzit calatori erau pline cu vagoane bagate la gramada ale trenurilor cu cap de linie craiova. inclusiv sageti albastre. odata, de mult, cand un tren avea cap de linie craiova, ajungea, statea la peron 20 minute si apoi il retrageau din gara. acum nu - mi-a adus aminte de postul unui coleg forumist, in care se povestea cum erau garate 3 personale pe o singura linie, in Arad parca. asta este o tactica CFR calatori de reducere a costurilor? nu mai platesc chirie la "locul de parcare" si nici la loco de manevra?
srazvi

Mesaj de srazvi » Lun Dec 06, 2010 4:37 pm

Scarile pe care le vedeti in poza sunt scari construite in locul celor vechi insa in proiectul nou nu mai era nevoie de ele. Restaruantul ce sa afla candva acolo, in proiectul nou e inlocuit, probabil, de birouri. Si de ce mai sunt facute treptele alea? Intrebarea asta o am si eu! Cam asa s-a intamplat si la Turnu Severin unde nu au mai fost bani de lift, au acoperit gura litului si au desenat usa.
Dar sa ne intoarcem la scarile noastre. Ce reprezinta? Vrea sa fie o opera de arta contemporana? Reprezinta evolutia umana? Urci, urci, pana cand crezi ca te-ai realizat, in schimb te lovesti de un zid? Asa o fi patit patronul firmei de constructii ce s-a ocupat de renovari?

Imagine
Am modificat doar textul gresit
adrian78hd

Mesaj de adrian78hd » Lun Dec 06, 2010 7:11 pm

srazvi scrie:Scarile pe care le vedeti in poza sunt scari construite in locul celor vechi insa in proiectul nou nu mai era nevoie de ele. Restaruantul ce sa afla candva acolo, in proiectul nou e inlocuit, probabil, de birouri. Si de ce mai sunt facute treptele alea? Intrebarea asta o am si eu! Cam asa s-a intamplat si la Turnu Severin unde nu au mai fost bani de lift, au acoperit gura litului si au desenat usa.
Dar sa ne intoarcem la scarile noastre. Ce reprezinta? Vrea sa fie o opera de arta contemporana? Reprezinta evolutia umana? Urci, urci, pana cand crezi ca te-ai realizat, in schimb te lovesti de un zid? Asa o fi patit patronul firmei de constructii ce s-a ocupat de renovari?

Imagine
Cred ca trebuiau s-o faca in Caracal ca acolo is numa minuni din astea..
Asa mai era la o scoala au facut scari noi dar au zidit usa si au mutat-o..
Nesimtire
mishu88

Mesaj de mishu88 » Lun Dec 06, 2010 7:38 pm

E prima dat㒠când vă’d aşa ceva pe CFR! O fotografie realizat㒠de un distins mecanic de locomotivă’!
http://www.railpictures.net/viewphoto.php?id=347647
Ultima oară modificat Mar Dec 07, 2010 8:34 am de către mishu88, modificat 1 dată în total.
amiel

Mesaj de amiel » Lun Dec 06, 2010 8:11 pm

srazvi scrie:Scarile pe care le vedeti in poza sunt scari construite in locul celor vechi insa in proiectul nou nu mai era nevoie de ele. Restaruantul ce sa afla candva acolo, in proiectul nou e inlocuit, probabil, de birouri. Si de ce mai sunt facute treptele alea? Intrebarea asta o am si eu! Cam asa s-a intamplat si la Turnu Severin unde nu au mai fost bani de lift, au acoperit gura litului si au desenat usa.

Imagine
.." nebanuite sunt sCArILE Domnului "

ce se mai vede la CFR, acoperis de Desiro:

Imagine
interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Dec 07, 2010 8:08 am

@ mishu88

Superba poza. Cred ca e undeva pe Valea Prahovei.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Dec 07, 2010 8:14 am

@ srazvi and ceilalti comentatori la poza cu scarile.

Eu am inteles, ca este o punere in practica a unei lucrari a celebrului grafician, pictor M.C. Escher.
http://www.mcescher.com/indexuk.htm

Asa ca va rog sa ii intelegeti pe constructori, si proiectanti. Au vrut sa materializeze unul dintre celebrele lui imagini. http://www.mcescher.com/Gallery/recogn-bmp/LW435.jpg

Cu stima,

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
macleod

Mesaj de macleod » Dum Dec 19, 2010 10:32 am

Mai trec din cand in cand pe la gara bucuresti obor, daca lumea injura ca prinde bariera eu in schimb cred ca sunt singurul care se bucura ca mai prinde cate ceva, numai sa nu treaca doar o drezina ca atunci ma supar foc.
Saptamana trecuta, vad de pe lateral cum trece un EA (nu mai stiu exact ce model era, doar ca era in culoarea marlboro/coca cola), si ma asteptam sa vezi cata trenu. Si cand colo fix 1 (unu) vagon tras de ea. Inteleg ca un electric polueaza mai putin ca un ldh, dar pana mea la cat curent a papat locomotiva numai condus ecologic nu se cheama. Dar asa e la noi.
Pentru maniacul din tine:
dantm

Mesaj de dantm » Mar Dec 28, 2010 12:36 pm

Din ciclul ce mai vedem la CFR, iata ca CFR a intrat in politica insa de partea extremistilor. Fotografie din Timisoara Nord

Imagine

Nu a vazut nimeni cind se picta, insa ma vad pe mine daca pozez ceva pe acolo.
Michael

Mesaj de Michael » Vin Dec 31, 2010 7:58 pm

Salutari,

Sa inchei si anul 2010 cu 3 imagini de pe valea Neajlovului:

Imagine Imagine Imagine

La Multi Ani!

Mihai
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Ian 10, 2011 11:51 pm

""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Michael

Mesaj de Michael » Mar Ian 11, 2011 9:52 am

@sogard_2003
- pai vezi de aceea imi plac mie.....trenurile(RO), doar sa le fotografiez...sau colectionez ca modele :oops:

Lasand gluma la o parte...cred ca ar trebui CFR-ul sa puna un afis la casele de bilete: "ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii"
Acum sigur vei spune....crezi ca acele subspecii....cumpara bilete? :(

Mihai
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Mar Ian 11, 2011 2:08 pm

Da , chiar iti vine sa te lipsesti de mers cu trenul .
Sa vezi ce "danf" emana cand esti in compartiment .
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Ian 11, 2011 2:18 pm

Vagoanele de cereale de la Rolling Stock sunt de ceva timp in peisajul feroviar.

Decembrie - Timisoara

Imagine Imagine

O garnitura in Hamburg:
http://www.bahnnews-austria.at/forum/vi ... hp?t=10956
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”