Ce mai vedem pe la CFR

Scrie răspuns
stageexp

Mesaj de stageexp » Joi Aug 27, 2009 3:36 pm

Salut dane,
aspru reportaj.
Din cele descrise este mai jalnic transportul feroviar decat imi inchipuiam eu, care circul mult mai rar cu trenul.
Sincer nu as fi avut nervii tai in a explica ipochimenilor ca poti fi pasionat de trenuri la fel ca si de doze de cola goale de exemplu, asa ca

felicitari pentru perseverenta, si pentru curaj as spune citind cele de mai sus.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Aug 27, 2009 3:43 pm

@ Dan, nici nu sti cat ma doare stomacul de cat am putut sa rad...

@ Florin, vad ce ar putea fi mai interesant decat unica poza pe care tocmai am vazut-o.

:-D :-D :-D :-D :-D
Eterna si fascinanta romanie.....
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
interesantul

Mesaj de interesantul » Joi Aug 27, 2009 3:45 pm

Tovarase! este un articol, cu un umor cum rar mai gasesti. Din pacate, umorul este crunta realitate de la noi. Sper ca pozele ce le pui, tovarase, sa fie in ton cu articolul!

Salutari tovarasesti!

“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Aug 27, 2009 5:51 pm

super! :-D
toate cele bune,
HR
shoppy

Mesaj de shoppy » Joi Aug 27, 2009 6:34 pm

Da, super, colegii de birou m-au pus sa le citesc si lor, sa vada si ei de ce rad, si au ras si ei :):):).
Oamenii sunt geniali, din nefericire in prostie.
dantm

Mesaj de dantm » Vin Aug 28, 2009 2:55 pm

Citeva poze desi nu prea se potriveste topicul, nu ma asteptam sa solicitati ca postam pe altundeva.

Asadar caile ferate sint frate cu romanul din simbioza cu codrul, vagoanele au telefon observat intimplator ca se tot deschidea usa aia de la vibratii, statia Toplet, ultima in arhitectura MAV pe la marginea Imperiului, 40-0694-6+41-0098-? duc trenul 694 pe la Toplet, oare cu reducerile de personal pazitorii astia de stinci o sa ramina?ma rog cum e oficial revizor puncte periculoase statia Virciorova e nou
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

trece conductorul si inchide usa, ca eu o deschisesem pe cealalta, ii spun ca voiam sa fac poze la depoul Severin si prin geam nu iasa bine, pai si de unde sa stiu eu, ca te-ai mutat la usa aialalta, si se pune sa-mi deschida usa.
depoul Severin pare a fi intrat in istorie la fel ca piciorul podului si se mai faceau discutii pe aici despre Ada Kaleh de pe insula Simian
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Imi spune cineva ca si sirbii au un picior de pod dar mai intretitut, adica e scoasa apa de la el
intre timp vad podurile liniei pentru CET si podul vechiului amplasament al liniei 900, de pina sa se construiasca Portile de Fier 2, in mod ciudat a ramas pe loc, mai incolo vad racordul spre Romag cred caruia i se dezafecteaza electrificarea si cunoscutele remorci de automotor pe care nimeni nu reuseste sa le pozeze de aproape.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Ajung in Roman.
[Link Removed for Guests] oo stai sa aprind lumina
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Mult am navetat eu cu vagoanele astea si am pilit sudurile la minere usilor, dar trebuie musai sa ajung trenul de Iasi care e pe o infundata cu o semnalizare ciudata
[Link Removed for Guests]

hai sa plecam, la drum ca rasare si soarele,[Link Removed for Guests] Sagna are IDM, oare ce face atitea ore?
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

pentru tov eporteka

asteptind trenul spre Zorleni, se anunta 8O ca trenul spre Iasi prezinta intirzire si trenul de la Roman urmeaza sa plece primul, intre timp vad si trenul de la Iasi, pina sa fac eu pozele soseste si trenul spre Iasi care desigur ca vede coada celui deja plecat

plec, din tren zaresc linia de Falciu
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Calatoria spre Falciu am descris-o deja, ne apropiem de Falciu care e perpendicula pe directia de mers dar prin curbe ajungem aproape de podul de flori, Va ordon treceti Prutul!
pe dracu, o luam la stinga spre fosta fabrica de zahar, n-am noroc trenul moldovenilor circula miine

In spatele garii o masina de ocazie ma duce la Husi.
mishu88

Mesaj de mishu88 » Mie Sep 02, 2009 3:39 pm

Cand un Desiro ră’mâne în pană’... se d㒠un Sulzer peste cap de trei ori şi se schimb㒠într-o... ram㒠push-pull românească’! Registred mark ;-). Fotografii realizate în Fă’lticeni, jud. Suceava, 13 august 2009.

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Sep 08, 2009 4:26 pm

Ce mai vedem pe la CFR,
de mult nu mi-a mai fost dat sa vad un marfar ziua pe la Cluj (evident in afara de naveta zilnica holcim), ieri am prins unul la bariera si i-am tras niste poze:

Si mare mi-a fost mirarea sa prind chiar 3 trenuri la aceeasi bariera 8O , de ce ma mir, pentru ca devenisera tot mai pustii caile ferate si tot mai pustii de marfare in aceasta zona a tarii, stiu zi cand am stat aproape toata ziua la club si nu am remarcat sa treaca vreun marfar.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Oct 05, 2009 9:48 am

Ce mai vad la CFR in gara Iasi, noile vagoane seria 20-83. Doua vagoane in garnitura rapidului 662 Iasi-Bucuresti:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Perechea e formata numai din vagoane seria 21-76, care la ora 23.45 pleaca spre Bucuresti ca rapid 664 cu un dormitor si o cuseta atasate.

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Oct 05, 2009 3:20 pm

hmmm...

Florine, exact pe 20-83 010 alaturi de AVA salon l-ai pozat pe 20 sau 21 luna trecuta pe Valea Prahovei...

pesemne ca au trimis garnitura de la R831/832 ca 661/662...
toate cele bune,
HR
dantm

Mesaj de dantm » Mar Oct 06, 2009 11:26 am

Ce mai vedem la CFR?
Am dat peste asta
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Mar Oct 06, 2009 10:09 pm

Horia_Radulescu scrie:pesemne ca au trimis garnitura de la R831/832 ca 661/662...
Åži garnitura de la 826/827 la 831/832... şi uite aşa s-a ajuns ca P3001, P3005 şi perechile lor s㒠aib㒠ACEEAÅžI compunere ca R 826/827, adic㒠3 etajate 26-16 şi un 36-16. Bă’taie de joc marca C.F.R. Că’lă’tori.
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Mar Oct 06, 2009 10:13 pm

Astazi P-ul de la Pranz Bucuresti-Brasov ( nu ma intrebati cu numere ca nu imi bat capul cu asa ceva), avea o compunere ciudata : 4 etajate modernizate si in mijloc un 19-50 :-D Evident am stat in 19-50, intrucat calatoria intr-un etajat din ala, imi pare rau dar nu e echivalent decat cu doua frigidere la adresa calatorului, din partea CFR Calatori. Si n-o zic numai eu !

827-le ne-a depasit in Darste si avea trei etajati :-D
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Mar Oct 06, 2009 10:25 pm

Numai 3? Vagonul de clasa 1 (36-16) se numea ,,Vagonul 5", am presupus c㒠sunt 5... :)) Dar nu am dat mai mult㒠atenţie (în afar㒠de faptul c㒠se că’lca lumea în picioare s㒠urce, ca'n tramvaiu' 41), c㒠era în 060-DA-001.
srazvi

Mesaj de srazvi » Mar Oct 06, 2009 10:43 pm

Se poate ca si aceste vagoane reconditionate sa fie ca si Desiro(no ofense): la inceput pe IC si rapide, apoi pe accelerate iar dupa ceva timp cand calatorii au inceput sa lase semne sau sa apara probleme sa le bage la personale unde de fapt le e locul etajatelor :wink:

Eu altceva am vazut azi interesant, un bou vagon mai rar, modelul cu o singura usa, nu cu doua ca celelalte, ramas dupa ce a plecat personalul Arad-Teius la remiza:
Imagine
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”