Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Ce mai vedem pe la CFR

Scrie răspuns
blood13

Mesaj de blood13 » Lun Ian 12, 2009 3:31 pm

Acvila
[Link Removed for Guests]
srazvi

Mesaj de srazvi » Lun Ian 12, 2009 9:18 pm

Culmea parcarii:
Bihor Online scrie:Cu closetul pe linia ferată
ORADEA - O maÂşină a fost complet distrusă iar trei trenuri au avut o întârziere totală de 168 de minute din cauza unui bărbat care a găsit de cuviinĂžă să îÂşi parcheze maÂşina pe calea ferată, până s-a uÂşurat în boscheĂži.
Incidentul s-a consumat duminică seara, la trecerea peste calea ferată fără bariere de la Vama Salonta. CetăĂžeanul maghiar (66 ani) rula cu o maÂşină Opel Kadett dinspre Salonta spre Vama Salonta.
La trecerea peste cale ferată, omul a parcat maÂşina chiar pe liniile de tren. S-a dat jos Âşi a plecat în tufiÂş să îÂşi rezolve necesităĂžile fiziologice. Între timp, trenul care rula dinspre Ciumeghiu Âşi Oradea, aflat în miÂşcare, a izbit puternic Opelul parcat. MaÂşina a fost avariată în proporĂžie de 85%.
Din cauza tamponării, trei trenuri au avut întârzieri de 168 de minute. Cu toate că Âşoferul Opelului nu se afla în maÂşină în momentul impactului, el a fost condus la Spitalul JudeĂžean, pentru a i se preleva probe biologice
Imagine
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Lun Ian 12, 2009 9:28 pm

Culmea tupeului, zic eu. Cetateanul cu pricina avea carnet de parapanta :evil: cu siguranta, asa ceva nici nu cred ca se poate repeta, incredibil...
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Ian 12, 2009 10:24 pm

...sau era beat.
Cosmin
srazvi

Mesaj de srazvi » Dum Ian 18, 2009 7:55 pm

Am gasit si culmea CFR-ului, EA+bou vagon:
Imagine
060-EA

Mesaj de 060-EA » Dum Ian 18, 2009 8:43 pm

srazvi scrie:Am gasit si culmea CFR-ului, EA+bou vagon:

Este un tren muncitoresc al CFR Marfa :wink:
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
srazvi

Mesaj de srazvi » Dum Ian 18, 2009 9:15 pm

060-EA scrie:
srazvi scrie:Am gasit si culmea CFR-ului, EA+bou vagon:
Este un tren muncitoresc al CFR Marfa :wink:
N-am zis ca-i culmea CFR-calatori :(|)
Imagine
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Dum Ian 18, 2009 9:51 pm

mai circula inca seria 40 cu pantograf simetric si sanie simpla? :x
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
dantm

Mesaj de dantm » Lun Ian 19, 2009 8:08 am

Mai bine faceai o poza reusita la EA ca are pantograf simetric, decit sa te miri de compunerea trenului.Miine poimiine o sa pozezi o locomotiva izolata :evil:
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Ian 19, 2009 2:26 pm

Fiindca se poate invata oricand, am o intrebare pentru cei cunoscatori: acest tip de pantograf s-a utilizat inaintea celui simplu, pe care il vedem de obicei?
Care ar fi avantajele si dezavantajele?
Eu unul nu am vazut niciodata o loko cu acest tip de pantograf, functionand, cu pantografele simetrice fiind familiarizat la tramvaiele de generatie mai veche, cele cehesti, pentru ca cele mai noi (asa zise noi deci importate second hand din germania precum si cele produse de timisoreni) au pantografe simple (nu stiu denumirea exacta).
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Ian 19, 2009 3:59 pm

Da, initial aveau pantografe simetrice.
Initial, in istoria vehiculelor electrice, primele pantografe au fost asimetrice, insa proiectul inferior nu permitea deplasarea decat intr-un singur sens. Apoi au aparut pantografele simetrice, care permiteau deplasarea lafel de usoara in ambele sensuri. In final, au aparut pantografele asimetrice moderne, care permit deplasarea in ambele sensuri cu performante superioare celor simetrice.
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Ian 19, 2009 5:02 pm

Intr-un catalog am vazut o loko electrica ce avea 4 pantografe asimetrice. Nu mai stiu din cap codul, o sa o caut, parea de generatie noua.
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Ian 19, 2009 5:57 pm

Da. Sunt mai multe care au acest sistem, de exemplu, Taurus. Acestea sunt locomotive multisistem. Ce pot functiona la mai multe tipuri de tensiuni, intalnite pe caile ferate din Europa. Astfel, nu mai este necesara schimbarea locomotivi la granita.
Acele pantografe asimetrice de la inceputul cailor ferate/tramvaielor se numeau pantografe "lira". De asemenea, la tramvaie au existat si pantografe ce se asemanau cu ceea ce exista la trolee, cu mentiunjea ca era o singura tija.
Dor de duca, sa te-aduca...
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Ian 19, 2009 7:24 pm

Nu mai stiu unde am citit ca pantografele asimetrice se mai numesc "scissor - pantographs" - adica "pantografe - foarfeca" :grin:
Mie unul imi plac mai mult pantografele simetrice 8)
In niste poze veeeechi cu tramvaiele din Oradea, captatoarele acestora au forme asemanatoare cu un... batator de covoare ([Link Removed for Guests]); eu parca am retinut ca acelea se numesc "lira" :fluierat:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Lun Ian 19, 2009 8:04 pm

Da, aceea este o lira... din păcate nu prea mai e compatibilă cu reĂžele de fir-contact actuale. Iată locomotiva cu pricina, care NU este reparată Âşi funcĂžională, ci doar vopsită:

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

La BucureÂşti există un tramvai V09 renovat care e dotat cu liră... la el, mereu aleargă un manevrant în spatele lui (să vedeĂži ce a fost când a fost transferat dintr-un depou îl altul) Âşi trage lira jos la fiecare piesă de separaĂžie sau încruciÂşare (oare din comoditatea de a monta un adaptor între cupla lui Âşi cea standard a RATB?). Vezi acest [Link Removed for Guests]. Interesant e că la IaÂşi circulă un vagon din 1898, cu acelaÂşi tip de liră... Âşi circulă bine-mersi, ba chiar reuÂşeÂşte Âşi să acĂžioneze macazele automate cu patină de comandă.
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”