Impresii pro si contra despre magazinele de trenulete

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

LDH

Mesaj de LDH » Lun Iul 21, 2008 8:37 pm

divizia scrie:Tare urata lumea asta a trenuletelor cand te pui in situatia de-a cumpara ceva. Ca sa nu mai zic de majoritatea romanilor care isi cumpara un vagon, o loco le desigileaza, le ruleaza pe diorama, fac si poza (oameni slabi) ...
Tare de tot asta :-D

De unde ai scos-o? 8O

Mai ales aia cu "oameni slabi" :mrgreen:

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
divizia

Mesaj de divizia » Lun Iul 21, 2008 8:39 pm

OK, de acord cu tine. E si vina mea. Mie mi s-a luat de ei datorita faptului ca umbla cu siretlicuri, palpaie , nu palpaie, in conditiile in care eu n-am mai vazut pana acum un astfel de sistem. Peste tot unde apare verde inseamna ca produsul este pe stoc. IAr dupa ce ca bat drumul pana la ei degeaba mi se mai vorbeste si de parca mi-ar fi dat ceva degeaba. :-x
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iul 21, 2008 8:43 pm

divizia,

Este in regula ca iti versi focul si te descarci ca ai fost pacalit sau nu ai inteles bine cum stau lucrurile si ai batut drumul de geaba.

Incearca sa treci peste asta.

Toti, fiecare la randul lui, a fost mai mult sau mai putin pacalit de cineva sau de un magazin.

A trecut, am tras invataminte, stim ce avem de facut si ne vedem de trenurile noastre.

Iti garantez ca este mult mai sanatos decat sa intri in discutii cu unul si altul, mai ales cei in culpa, sa ai replica la replica la replica.

Nu exista un final al discutiei doar nervi
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
divizia

Mesaj de divizia » Lun Iul 21, 2008 8:43 pm

Ldh, o sa-ti dau exemplu pe PM ca sa nu fac oamenii de kko in fata lumii. Ca nu suntem la scoala si facem "careu" cu "slabii" scolii (ca sa nu zic altfel).
Daca nu am dreptate injurati-ma , dar eu cred ca sunt multi pe forum care sunt sictiriti de astfel de practici.
divizia

Mesaj de divizia » Lun Iul 21, 2008 8:46 pm

Ok. Mi-a trecut de mult si asta datorita majoritatii cumsecade de la care primesc si sfaturi bune. Se stiu ei care sunt si le multumesc mult pe aceasta cale (mai ales celor pe care-i stresez pe PM :-D )
sandy

Mesaj de sandy » Lun Iul 21, 2008 8:49 pm

@divizia
Aici nu injura nimeni.este un forum independent care are menirea sa ajute modelistul roman.
Repet,daca iti putem fi de folos cu ceva,te rugam sa intrebi si ti se va raspunde,iar daca nu stim te trimitem la cineva care stie.
Cred ca ar trebui sa fecem o rubrica de genul:
"De unde sa cumpar?"
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
divizia

Mesaj de divizia » Lun Iul 21, 2008 8:55 pm

Am uitat sa pun ghilimelele la "injurati-ma" si s-a perceput ca atare. Pentru mine ar fi ideala o astfel de rubrica. Eu pana acum nu stiu decat cateva persoane corecte:
-Rally - cu spiritul de comerciant
-Gaby9271
Si multe lucruri bune am auzit despre hgdan-in curand ma voi convinge; sa vina din concediu.
Deci, nu ca ar fi bine, ar fi minunat un astfel de topic. Sa-i vad dupa aceea pe tzepari......
dadrian

Mesaj de dadrian » Lun Iul 21, 2008 8:59 pm

Credeti ca lumea trenulistilor este diferita de societatea in care traim?
Eu cred ca nu.
Adrian
aquino

Mesaj de aquino » Lun Iul 21, 2008 9:27 pm

divizia scrie:Si multe lucruri bune am auzit despre hgdan-in curand ma voi convinge; sa vina din concediu.
am luat eu de la hgdan
iti recomand
tfa2003

Mesaj de tfa2003 » Lun Iul 21, 2008 9:40 pm

Totusi... In cazul semaforului verde de mai sus se poate imputa colegului de forum ca nu a consultat atent legenda. Lucru corect de altfel. Dar in cazul meu, in Iunie mi-am dorit un vagon Roco PEPSI (dau mai multe amanunte ca poate citeste pe aici d-na Craciun).
L-am vazut, pilpaia semaforul si am rezervat on-line produsul cu ridicare de la magazin. Fac o paranteza si spun ca de acolo nu luam oricum decit ceea ce era declarat pe stoc. Altfel asteptam probabil 1000 de ani (6 luni pentru o macara Roco pe verificate). Deci ma duc la sefu' sa ma invoiasca o ora pentru un drum la magazin, iau proforma si banii si, plin de euforie intru in magazin. Surpriza: vagonul nu era. Eu cu proforma in mana insist si spun ca respectivul produs este pe stoc, este rezervat si il vreau etc. Persoana verifica online si imi spune ca am dreptate, dar ca probabil este o incurcatura cu colegii. Fiind constrins de timp am insistat sa rezolvam problema pe loc. Dar, dupa ce nu s-a reusit legatura telefonica cu colegii, a ramas ca voi fi contactat telefonic in aceeasi zi pentru a lamuri problema. S-a notat intr-un caiet cu patratele numarul de telefon, codul produsului luat din catalog etc. Astept telefonul ala si acum. Bineinteles ca acum ar fi inutil, dar in momentul in care le spui oamenilor pe forum ca au niste probleme iti iei un BAN cit casa. Insa, personal, dupa acest episod, si repet DUPA acest episod, nu dupa ce am fost banat pe acolo (asta a fost inainte cind dadeau cu zoaie in concurenta), am decis sa dau la rindul meu sa dau BAN nu bani, firmei respective. Asa ca, pe viitor, fiecare cu ce e al lui: ei cu produsul, eu cu BANul :-D
divizia

Mesaj de divizia » Lun Iul 21, 2008 9:48 pm

Ridic la fileu un alt magazin de trenulete: cel din Crangasi. Am auzit si bune si rele despre Paul si Elena. Am si cumparat o gara de la ei, dar stiti cum e, gara e gara, trebuie asamblata, era sigilata, n-am avut probleme. Insa la locomotive am auzit destule zvonuri, ce-i drept multe de la concurenta, dar nu numai de la ei. Cine ma poate lamuri?
aquino

Mesaj de aquino » Lun Iul 21, 2008 11:26 pm

eu sunt un simplu pasionat de trenulete care a cumparat de pe la toti cate ceva
acuma urmeaza doar sa va povestesc peripetiile :-D

trenulete.ro
am cumparat de la ei decat ce era in magazin
ca la politie: mentionez ca in toamna-iarna anul trecut mai aveau cateceva prin magazin
singurele comenzi pe care le-am facut cu avansuri au fost herisurile DA-ul si cuseta rosie
Da-ul vine ,cuseta a venit dar herisurile surpriza NU
salvarea lor Tillig a fost ca a adus setul ala clasa 2 si alta cuseta :-x
si am preferat ca banii dati pe herisuri sa ii pun la achizitionarea setului tillig ca vroiam ceva de craciun
ha tot craciun :-D
urmand ca diferenta sa o bag in altceva, cred ca am luat niste sine
se pare ca am facut bine ca nu au venit nici azi herisurile de la ei

trecem la rally daca tot am vb de heris
atat am cumparat de la el decat herisurile
in rest nimik
vor urma niste chestii, ca intentionez sa incep o diorama
o data am fost la el
e ok
numai lucruri bune am auzit despre el

set startul l-am luat de la kogalniceanu
in ciuda faptului ca auzisem tot felul de chestii de omul de acolo
mie mi-a dat la pretul afisat :-P

trenulet.ro crangasi
la bloc
atunci era la bloc
vroiam neaparat o macara roco
fara ambalaj
a scos-o direct din start set
mi-a dat-o intr-o punga
era si fara o cupla
singura si ultima achizitie!

alte achizitii de care sunt foarte multumit:
florentin din bucuresti
hgdan din cluj
scandurah

viitoare colaborari cu gaby9271

ramane sa trageti voi concluziile
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iul 22, 2008 7:51 pm

Salutare,

administratia forumului a hotarat ca titlul acestui subiect sa fie schimbat, denumirea "cine mai trage tepe trenulistilor.." a fost considerata ca fiind tendentioasa si deloc potrivita pe acest forum pe care vrem sa il consideram unul serios.

Noua denumire este cea pe care o vedeti, sunteti liberi sa va expuneti opiniile pro si contra legate de locurile de unde va achizitionati trenulete, rugamintea este ca ele sa fie obiective, iar in cazul anumitor experiente neplacute, parerile sa fie expuse cu bun simt.

Va rugam de asemenea sa va ganditi ca ceea ce veti scrie aici trebuie in primul rand sa ajute modelistii si colectionarii si nu sa aiba ca scop denigrarea vreunui comerciant de trenulete.

In incheiere v-as ruga sa nu continuam discutia pe tema ideilor enuntate in acest mesaj de informare ci pe tema titlului subiectului. (va rog sa folositi optiunea PM pentru orice nelamurire).

Ciao.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
stageexp

Mesaj de stageexp » Mar Iul 22, 2008 8:05 pm

Un topic bine venit.
Am cumparat atat de la magazine online, cat si de la magazine clasice, si de la colegi timisoreni de forum.

Online am cumparat de la rally si de la liliput, fara vreo logica anume ci doar bazandu-ma pe cele scrise pe forum, pe oferta si pe banii disponibili in acel moment (adica s-a intamplat sa vreau o macheta, dar pana am facut rost de fonduri s-a terminat intr-un loc si am luat-o din alt loc). Am fost multumit de colaborare, am primit in timp scurt ceea ce am comandat, motiv pentru care voi cumpara si in viitor din aceleasi surse, si vreau de asemenea sa incerc si trennet.ro.

Magazine clasice in timisoara nu se gasesc prea multe, este vorba despre cel din mall si cel din centru de la parterul unei cladiri vechi. Cunoscatorii stiu despre ce este vorba, asa ca nu dau nume. In prima locatie preturile sunt exagerat de mari, nu merita incercat si oricum oferta este sub orice critica, in cea de-a doua locatie se gasesc machete intr-o oferta limitata si raport pret acceptabil. Din pacate intervalele de timp de aprovizionare sunt foarte mari, gama exclusiv limitata la cateva articole mehano. Am cumparat o singura data si nu mai cumpar, oferta online fiind mult mai generoasa.

Celelalte surse online nu le-am incercat, deoarece am inteles ca unii membrii ai forumului au avut patanii neplacute, de altfel oferta nu este destul de bogata ca sa merite o experienta si preturile sunt destul de mari pentru bugetul meu se asemenea.
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Iul 22, 2008 9:22 pm

Salutare! Toti pasionatii de trenulism sunt interesati de magazine pt. a-si procura modelele dorite. Magazine on -line sau spatii comerciale unde se pot expune trenuletele. De curand am fost la magazinul situat vis-a -vis de facultatea de drept din Bucuresti.Micut, cochet, indesat de marfa: Maerklin, Roco, Fleischmann, Trix,Rivarossi,Liliput etc. Un domn binevoitor si foarte amabil, am discutat multe pe teme diverse. Preturile bineinteles, ceva mai mari decat pe site-uri , dar una e sa vezi modelul pe sticla, alta e sa-l vezi la propriu, in fata ta. Omul s-a declarat deschis la o eventuala negociere fata de pretul afisat. Chiar daca nu am cumparat nimic pt ca anterior facusem o comanda la HGDan, m-am simtit bine intr-un astfel de magazin unde te poti intretine cu un cunoscator. In Crangasi la tanti Duduia nu am ajuns pentru ca-mi propusesem sa nu-mi stric totusi ziua...
Închis

• Advertisement

Înapoi la “Mesaje offtopic”