BR 94 fleischmann

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.
jak

BR 94 fleischmann

Mesaj de jak » Dum Dec 23, 2007 1:21 pm

Salut tuturor

De curand m-am hotarat la scara H0 , prima investitie BR 94 din pacate nu stiu cum sa incarc poze :-( . Intrebarea mea este ce decodor sa folosesc ?
rally

Mesaj de rally » Dum Dec 23, 2007 2:38 pm

. Intrebarea mea este ce decodor sa folosesc ?
Cauta in prospect si vezi ce tip de mufa pt decodor este in ea , cu 8 pini sau cu sase . S-ar putea sa nu aibe deloc :-(
Daca e cu 8 pini, poti folosi un ESU, sau Uhlenbrock
[Link Removed for Guests]
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 23, 2007 3:00 pm

si kiar daca are 6 pini,Uhlenbrock,ESU,Lenz si Fleischmann produc decodoare cu 6 pini
Cosmin
rally

Mesaj de rally » Dum Dec 23, 2007 3:54 pm

si kiar daca are 6 pini,Uhlenbrock,ESU,Lenz si Fleischmann produc decodoare cu 6 pini
Corect cosmine, dar nu uita ca p-aci, daca nu-i cerere nu se aduc. Eu aduc ESU, dar pana acum nimeni nu a cerut decodoare cu 6 pini, sau pt N, MFX etc. etc .etc
deci nu exista :-D :-D :-D
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
pcg

Mesaj de pcg » Dum Dec 23, 2007 4:40 pm

Total gresit ! :-D

Decodoarele cu 8 pini se pot utiliza la fel de bine in locul celor cu 6 pini. Nu se folosesc decat 6 fire din cele 7 sau 8 (in functie de decodor).

Imagine
Intellibox2 & TC Gold 7.0
jak

Mesaj de jak » Dum Dec 23, 2007 5:22 pm

Tank loco of the DB, class 94.5-18

The Model:
Super-detailling, -livery and -lettering. Inset windows. Interior details in driver´s cab. Prototypical / Partial "daylight" between boiler and chassis. Fully operational, finely detailed Heusinger valve gear. Brake blocks between the driving wheels. Cast metal chassis. Motor with flywheel. With standard NEM 651 socket to install a decoder. Drive on all 10 driving wheels with 2 traction tyres. Triple headlights at each end, co-ordinated with direction of travel. Slot-guide mechanism at each end with automatic PROFI-couplings for true close coupling and pre-uncoupling. Standard NEM 362 coupling socket. Epoch III

KuKu yes
Interface 6-pole
Light change at each end
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 23, 2007 8:55 pm

@pcg
nu este nimik gresit.
in cazul de fata locomotiva are interfata NEM651,deci 6 pini.un decodor cu 6 pini
este la acelasi pret cu un decodor cu 8pini(15-40€),deci e simplu cumperi un
decodor cu 6 pini si il bagi in priza de 6 pini.simplu,nu?
ceea ce vrei tu sa spui este ca se poate elimina priza cu 6 pini si se leaga direct
decodorul cu 8 pini(cele 6 fire decat),insa nu toti se vor incumeta sa umble in locomotive ptr a face modificari,lipituri etc.
in plus,interfatele NEM 651 sunt ptr scara N,TT,sau ptr locomotivele HO care au f
putin spatiu disponibil ptr instalarea unei interfate NEM652,deci implicit un nevoie
de un decodor mai mic,ceea ce este cazul decodoarelor cu 6 pini(NEM651)
Cosmin
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 23, 2007 8:58 pm

pentru cei care au locomotive cu interfate de 6 pini,le recomand decodoarele ESU,
Lenz si Uhlenbrock,cele de la Fleischmann sunt destul de piperate la pret,eu m-am
ars o data.....
Cosmin
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Dec 24, 2007 10:34 am

Felicitari pentru achizitie si succes la digitalizare! :aplauze:
Pentru adaugat poze in mesajele de pe forum, cred ca [Link Removed for Guests] iti va fi de folos :grin:.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
jak

Mesaj de jak » Lun Dec 24, 2007 5:39 pm

Azi am mai cumparat :grin: BR 24 tot de la fleischmann [Link Removed for Guests] cu eleroane scurte (arata super) 2 vagoane calatori Express sleeping coach, type WLAB4 of the DSG [Link Removed for Guests] si Express coach 3rd class, 4-axled, type C DRG [Link Removed for Guests] urmeaza BR 01 , 03 si 50 ultima ca sa-mi indeplinesc un vis mai vechi.......bafta tuturor si sarbatori fericite
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Dec 25, 2007 6:41 pm

Poze cu BR24 Fleischmann (pe stanga si pe dreapta) vedem si noi? :grin:
Noile versiuni Roco ale locomotivelor BR01 si BR03 sunt splendide, iar bielele lor sunt corect realizate (era si normal sa mentionez acestea - doar sunt Stapanul Bielelor :-D); aceeasi buna apreciere si pentru BR03 Fleischmann :).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
jak

Mesaj de jak » Mar Ian 08, 2008 1:09 pm

La multi ani si bine v-am regasit in noul an

poze BR 94 fleiscmann [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Ian 08, 2008 1:52 pm

Iti dau o mana de ajutor in vederea postarii pozelor prin intermediul linkurilor-miniatura ;):
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Se pare ca esti fericitul posesor al unei aburoase cu bielele realizate CORECT Imagine
Off topic (sau nu ;)) - am povestit pe larg [Link Removed for Guests] despre functionarea locomotivelor cu aburi reale, respectiv [Link Removed for Guests] despre bielele versiunilor in miniatura ale acestora.
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Ian 17, 2008 10:39 am

Ce se mai aude/vede despre noile tale aburoase?
jak

Mesaj de jak » Joi Ian 17, 2008 8:59 pm

mpursu scrie:Ce se mai aude/vede despre noile tale aburoase?
astept :-( 2 aburoase sunt pe drum :grin: BR 03.10 si BR 50 [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”