Decodoare cu F1

Informatii utile din sfera DCC
johnnycash

Mesaj de johnnycash » Vin Iul 08, 2011 10:45 am

foarte utile schemele. oare or fi valabile pentru ESU Loksound 4.0? eu as vrea sa incerc ceva mai complicat.
- cele 2 faze de lumina pt fata/spate
- lumina in cabina si farul central sa le pot controla individual din butoanele de functii (on/off si sa fie aprinse in functie de directia de mers).
toate folosind led-uri.
@ dac - vroiam sa te mai intreb referitor la schema cu dubla faza, daca eu inchid luminile cu funtia F0(firul alb/galben) si F1 ramane activ (firul violet), ledurile primesc inca tensiune sau nu?..
dac

Mesaj de dac » Vin Iul 08, 2011 12:17 pm

Daca stingi luminile din F0, ledurile se sting indiferent de starea lui F1.

Cu LokSound este posibila maparea functiilor (care fir activat de care Fx), ceea ce permite scheme complexe de functionare fara circuite electronice aditionale.
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Sep 16, 2012 7:11 pm

dac vreau s㒠te întreb ceva legat de o problem㒠mai complex㒠apă’rut㒠la nişte decodoare Hornby pe care le-am cumpă’rat noi. Folosesc aceste decodoare deoarece au dimensiuni foarte mici şi încap în locomotivele cu abur mai vechi. La un moment dat unul dintre decodoare, montat pe un BR 01 Roco, a ,,pierdut" funcţia lumini faţ㒠şi apoi, dup㒠o perioad㒠s-a setat singur pe 14 viteze (faţ㒠de cum era înainte pe 28 ). Celă’lalt decodor de aceeaşi marc㒠a pierdut total funcţia de lumini şi s-a setat la fel pe 14 viteze. Poţi înţelege cam ce s-a întâmplat? Crezi c㒠se mai poate face ceva pentru recuperarea acestor decodoare? S-ar putea mă’car seta pe 28 de viteze aşa cum au fost setate la început, când erau noi? Asta m㒠intereseaz㒠cel mai mult pentru c㒠luminile le voi aprinde cu funcţia suplimentară’, firul mov. Dac㒠s-ar rezolva şi luminile deja ar fi prea bine!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LiviuM

Mesaj de LiviuM » Mie Sep 19, 2012 9:43 am

Salut Dorin,

ai incercat sa-l resetezi la valorile de fabrica (trebuie sa scrii 8 in CV8)?
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Sep 19, 2012 1:52 pm

Nu am încercat nimic deocamdat㒠pentru c㒠am o staţie digital㒠de la Piko.
Unul dintre decodoare l-am montat de prob㒠pe o locomotiv㒠de la Piko şi la verifică’ri pe şină’, imediat dup㒠contact, s-au aprins toate luminile pentru cam 2 secunde şi apoi s-au stins încet şi nu s-au mai aprins. Pentru mine a fost surprinză’tor deoarece ştiam c㒠funcţia de lumini era arsă’. Asta arat㒠c㒠de fapt nu este ars㒠ci este doar o problem㒠probabil de setare. Trebuie veificat. Din pă’cate nu ştiu la cine aşi putea apela s㒠m㒠ajute s㒠resetez decodoarele.... Am vă’zut c㒠dac este stă’pân pe acest domeniu şi m㒠gândeam c㒠poate m㒠scoate el din impas... Pân㒠la urm㒠or fi bune şi berile mele, nu? :grin:
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LiviuM

Mesaj de LiviuM » Mie Sep 19, 2012 8:52 pm

Am inteles. In cazul asta las bucurestenii sa se ofere. Spor la bere, aaa, pardon, decodari. :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Totul despre controlul digital”