Lumini alb/rosii la BR 185 HO,Trix

Lucrari asupra locomotivelor, metode, tips& tricks, etc.
hgdan

Mesaj de hgdan » Dum Mar 23, 2008 1:33 pm

@dadrian
Posteaza poze cu placa si luminile

dan
dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Mar 23, 2008 2:10 pm

In mijloc se mai poate lega un fir care ar trebui sa dea lumina rosie (gri si portocaliu sunt pentru lumina alba) iar gri si celalt fir ar trebui sa fie pentru lumina rosie.
Am incercat dar nu merge teoria mea. Am doar lumini albe.

[Link Removed for Guests]

Deaorece este o locomotiva cu un singur sens ar trebui sa leg la unul din conectoare circuitul pentru mers in fata si la cealata conexiune pentru mers in spate.
Chestia este ca este criminal de facut aceste legaturi. Am incercat la conexiunile din spatele conectorului. (prin panglica cele doua conexiuni lateral sunt legate impreuna)

Multumesc,
Adrian
hgdan

Mesaj de hgdan » Dum Mar 23, 2008 5:37 pm

@ dadrian
Eu am dezlipit conectoarele.
pune o poza cu Led-urile, cealalta fata.

dan
dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Mar 23, 2008 6:11 pm

Iata si cealalta fata.
Nu stiu daca rezolutia este suficienta, dar se pare ca nu exista lumina rosie

Cum ai dezlipit conectoarele?

adrian
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Mar 23, 2008 7:15 pm

Se pare ca firma nu a utilizat LED-uri SMD, ci a lipit pe placutza direct chip-urile (jonctiunile si firele microscopice de conexiune) 8O 8O 8O :-P :-P :-P
Tare cred ca poti monta doua LED-uri SMD rosii pe traseele de langa LED-urile albe (sau galbene? :grin:), dupa ce identifici care dintre firul gri sau firul orange este plusul comun. Atentie la rezistentele de limitare care ar cam trebui sa fie prezente in serie cu LED-urile rosii!
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Mar 23, 2008 8:17 pm

Am facut un zoom pe circuit.
Eu nu cred ca exista lumini rosii, exista un singur contact. (poza este de pe o placuta arsa, dar se poate vedea ca a existat un singur contact)
Adrian
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Mar 23, 2008 9:13 pm

Asa este, pe placutza nu se afla lipite decat LED-urile albe (sau galbene - inca nu ne-ai lamurit :grin:).
Am selectat din imaginea de mai sus o portiune unde se vede clar unul dintre chip-uri:
Placutza de semiconductor (chip-ul) care contine jonctiunea semiconductoare este "patratelul" aflat pe traseul vertical, iar firul microscopic vine de la traseul orizontal. De obicei, firicelul vine spre anodul jonctiunii, dar am vazut destule LED-uri la care acesta venea la catod, deci aceasta nu este o regula.
Dupa configuratia placutei, eu deduc ca plusul comun este adus de firul gri, deci "patratelele" sunt anozii si firicelele duc la catozi; astfel, cele trei LED-uri albe (galbene) sunt conectate in serie intre firul gri (plus comun) si firul orange (iesirea de lumini "inainte"). Deci poti lipi cu mare atentie doua LED-uri SMD cat mai mici langa LED-urile albe (galbene) aici:
In stanga imaginii LED-ul rosu trebuie sa fie cu anodul in sus, pe primul contact dreptunghiular (cel mai de sus), iar catodul pe al treilea (cel mai de jos); in dreapta, anodul vine pe contactul al treilea si catodul pe primul. Astfel, iesirea de lumini "inapoi" va veni conectata la contactul mare din mijlocul partii superioare a placutzei, iar in serie va trebui sa introduci o rezistenta de balast, a carei valoare o vei determina prin incercari; nu care cumva sa o omiti, fiindca astfel poti pune in pericol iesirile de lumini sau, cel putin, cele doua LED-uri rosii le vor shunta pe cele trei leduri albe (galbene) de la capatul celalalt al locomotivei.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Mar 24, 2008 6:38 pm

@dadrian

Salut,
vad ca placa ta nu este echipata cu led-uri rosii :(
eu mai am placi facute pt. Trix 185, dar nu stiu daca este aceeasi distanta dintre LED-uri la ICE.Apropo, ICE nu are far central? nu vad decit 2 led-uri.

eu am folosit 2 ciocane de lipit pt. ca sa incalzesc simultan toate terminalele conectorului, asa a venit jos destul de usor.

daca nu doresti sa montezi LED-uri rosii eu mai am 2 panglici originale TRIX, de pe care am dat jos LED-urile.

Dan
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Mar 24, 2008 9:05 pm

Sunt trei LED-uri; al treilea se afla pe mijlocul placutei, sub conectorul mare cositorit. Probabil farul central al ICE-ului nu se afla la fel de sus in raport cu farurile centrale ca la BR185.
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Mar 24, 2008 9:10 pm

E doar putin mai sus, eu nu l-am observat :|
dadrian

Mesaj de dadrian » Mar Mar 25, 2008 8:13 am

Placuta are trei leduri si ICE are far central. Luminile sunt galbene.
Unul din motivele pentru care fac conversia sunt luminile.
La locomotiva voi folosi decodorul pentru lumini dependente de sensul de mers, iar la ultimul vagon un microintrerupator (este foarte simplu si ieftin in varianta Marklin).
Firul gri este intr-adevar +
Avind in vedere ca am doua garnituri imi vor trebui 4 blocuri de lumini. (2 le-am ars oricum)
Credeti ca este o solutie sa lipesc LED-uri pe placuta cu circuitul imprimat? Unde gasesc cele mai mici LED-uri posibile?
Credeti ca decodorul suporta un curent suficient pentru LED-uri?
Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei.
Adrian
dadrian

Mesaj de dadrian » Mar Mar 25, 2008 2:19 pm

Astazi am vizitat "farmacia lui Rally" si am luat niste LED-uri alb/rosu. Cred ca mecanic au loc, si cred ca ar trebui sa conectez firul gri la pin-ul 2 iar la 1 si 3 firul portocaliu, respectiv legatura din mijloc.
Pe decodor este o rezistenta. Mai trebuie sa mai montez una suplimentara?
Poate cineva sa-mi confirme?
Scuze pentru intrebarea de incepator, dar au trecut foarte multi ani de la lectiile de fizica din liceu.
Adrian
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Mar 25, 2008 3:03 pm

LED-urile bicolore cu catod comun (ca si cel de mai sus) nu ne sunt de folos in sistemul digital, fiindca punctul comun al sirurilor de LED-uri este conectat la plus; eventual ne-ar fi de folos LED-urile bicolore cu anod comun, dar conectate in paralel - deci iarasi complicatii :grin:. Tot mai bine este sa se utilizeze LED-uri simple galbene si rosii, zic eu.
Rally are LED-uri alb/rosu?!?!? 8O 8O 8O
Asta neaparat trebuie sa vad si eu :grin:
dadrian

Mesaj de dadrian » Mar Mar 25, 2008 3:12 pm

Asa este cind esti incepator, dar nu este nici o problema.
Voi cauta leduri albe si rosii.
Ledurile de la Rally sunt galben si rosu, cel putin asta este descrierea.
Scuze pentru confuzie,
Adrian
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Mar 25, 2008 3:20 pm

Aha, deci LED-urile acelea sunt galben/rosu - m-am linistit :).
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de locomotive, constructie de la zero”