Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Pusul pietrisului.

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Feb 09, 2011 1:20 pm

Cureti sina cu o carpa umeda si ai rezolvat problema. Daca ai rabdare poti sa pui aracetul cu pipeta...
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 09, 2011 1:47 pm

sandoz scrie:Florin, am citit cu atentie metoda descrisa de tine. Ceea ce nu inteleg este ca atunci cand pulverizezi solutia de aracet peste terasamen nu ajunge solutie si pe suprafata de contact a sinelor?. Asta nu duce ulterior la un contact imperfect intre loco/sina?. Tu cum ai procedat?
Multumesc
Nu am zis ca pulverizez solutie de aracet,
se pulverizeaza solutia de apa+sapun/detergent,
solutia de aracet se aplica cu pipeta,
ca si "pipeta" recomand sticluta de la vopsele de par, nu exista varianta mai buna pentru aplicat solutia de aracet :grin:

Adica asta de aici, din dreapta:

[Link Removed for Guests]
Voi face un filmulet cu prima ocazie.

Si da, sinele le stergi cu un servetel imediat dupa ce ai pus solutia, cu atentie sa nu atingi si pietrisul.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
sandoz

Mesaj de sandoz » Mie Feb 09, 2011 1:53 pm

ok, am inteles. Oricum, astept filmuletul.
multumesc
danezu

Ce aracet sa folosesc!

Mesaj de danezu » Dum Mai 29, 2011 7:54 pm

la ultima diorama am folosit un aracet din hornbach ( kuber sau ceva de genu) si dupa aplicare peste terasament capata un luciu cam enervant!! ca sa scap de acel luciu eu mai dam cu creta gri sfaramitata!! ce fel de aracet as putea sa folosesc sa scap de acel luciu? :?:
d0ru_b

Mesaj de d0ru_b » Dum Mai 29, 2011 8:09 pm

Fara sa fac reclama unui produs, eu folosesc un aracet de parchet gen MOMENT ( e mai scump dar merita )
Imagine, si stiu ca si altii folosesc acelasi lucru.

Dupa uscare devine invizibil daca il pui in cantitati decente, alfel e un alb lucios (ca orice lipici acrilic ). Se obisnuieste diluarea lui cu putina apa pentru balast.
<a href="%E2%80%9Dhttp://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8370%E2%80%9D"></a>Imagine
danezu

Mesaj de danezu » Dum Mai 29, 2011 8:32 pm

ms.. dar cam cat la % apa si cat la % aracet ?
Radu161

Mesaj de Radu161 » Dum Mai 29, 2011 8:40 pm

Eu am facut dilutia la ochi. Trebuie sa aiba aproximativ consistenta laptelui.
Dor de duca, sa te-aduca...
d0ru_b

Mesaj de d0ru_b » Dum Mai 29, 2011 8:58 pm

depinde de aracet, cel care ti l/am indicat e foarte concentrat, aproape ca iti lipesti degetele cu el
<a href="%E2%80%9Dhttp://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8370%E2%80%9D"></a>Imagine
cornelTT

Mesaj de cornelTT » Dum Mai 29, 2011 9:15 pm

eu pe diorama mea am folosit aracet românesc, sunt 2 feluri de aracet - de construcţii şi de lemn - am folosit pe cel de lemn. Se dilueaz㒠cu apă’, pentru terasament se face mai subţire şi adaugi un strop doi de detergent de vase. Pentru iarb㒠se face un pic mai gros.
d0ru_b

Mesaj de d0ru_b » Dum Mai 29, 2011 9:19 pm

cornelTT scrie:eu pe diorama mea am folosit aracet românesc, sunt 2 feluri de aracet - de construcţii şi de lemn - am folosit pe cel de lemn. Se dilueaz㒠cu apă’, pentru terasament se face mai subţire şi adaugi un strop doi de detergent de vase. Pentru iarb㒠se face un pic mai gros.
pui detergent in aracet??
eu stiam ca se face wet water = 2 pic detergent vase la suta de apa pentru eliminare efectului pelicular al apei... sau ceva de genu si se uda in prealabil sina cu apa asta, dupa care se aplica aracetul, nu se toarna detergent in aracet.

cu aracet "romanesc" am incercat si eu si rezultatele au fost pe masura... drept urmare am trecut la henkel
Ultima oară modificat Dum Mai 29, 2011 9:26 pm de către d0ru_b, modificat 1 dată în total.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mai 29, 2011 9:23 pm

tot aracetul dupa uscare devine lucios.exista la Noch aracet pentru iarba,care ramane mat dupa uscare,insa e cam scump.
eu matuiesc aracetul cu pudra de talc si vopsea maro mata (pentru pereti interiori).
Cosmin
cornelTT

Mesaj de cornelTT » Dum Mai 29, 2011 9:41 pm

Da, pentru terasament, aracetul l-am diluat cu apă’, la ochiometru, dup㒠care am pus 2 pică’turi de detergent de vase. L-am aplicat cu pipeta sau seringa, fă’r㒠ac binenţeles.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mai 29, 2011 10:20 pm

picatura magica de detergent se pune si in apa folosita pentru amorsarea terenului cat si in solutia aracet+apa.
Cosmin
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Mai 29, 2011 10:41 pm

Este deja un subiect pe forum despre terasament si pietris,
vezi [Local Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Mai 30, 2011 12:29 am

cosmin78 scrie:tot aracetul dupa uscare devine lucios.exista la Noch aracet pentru iarba,care ramane mat dupa uscare,insa e cam scump.
eu matuiesc aracetul cu pudra de talc si vopsea maro mata (pentru pereti interiori).
Legat de luciu eu nu pot sa zic ca am sesizat vreun luciu deranjant indiferent daca am lucrat cu pietrish noch sau pietris WS. Totusi, folosind pietris WS rezultatul final este mai bun si datorita faptului ca acesta nu este realizat din piatra si are proprietati de absortie a lichidului.
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”