Pusul pietrisului.

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism
mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 2:15 pm

si care e ala?

este cineva cine are diorama cu linii roco si terasament pe ele
ori marklin ca-s identice din cate stiu
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 22, 2009 2:38 pm

eu am pe diorama Roco Line cu terasament de cauciuc...
mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 2:50 pm

si nu ai acoperit cauciucu cu pietrish?
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 22, 2009 3:05 pm

nu,am sa incerc sa estompez monotonia acestui tip de terasament prin imbatranire,iar acolo unde este nevoie,in gara am sa
adaug pietris intre linii,fixat cu aracet...fiind intre linii nu are cum sa "cada".
mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 3:14 pm

am intzeles
dar eu aveam nevoe sa lipesc pe cauciucu de terasament
10x oricum
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 22, 2009 5:52 pm

incearca sa faci o zona tampon astfel....aplici prenandez pe terasamentul de cauciuc si pui un strat subtire de pietris si lasi sa se usuce.
peste acest strat de pietris uscat si deja lipit pe terasament aplici pietrisul normal,ca si cum ai face terasamentul,cu aracet diluat etc...
mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 6:27 pm

asta e cea mai buna solutie pana acum.

1 noroc ca e shina inalta nu ca la tillig elitte unde si un fir de par ajuge pe banoul rotilor

2 e o cantitate mare de shina asa ca daca nu arata bine se corecteaza cu
varianta clasica; apa+pur, aracet ,seringa...
FamiliaRusu

Mesaj de FamiliaRusu » Joi Mar 25, 2010 4:48 pm

Multumesc Florin pt raspunsul dat la topicul "de citit pt incepatori" Acest topic l-am parcurs in zilele anterioare. Deci il stiu. Problema este ca nu s-a discutat "cu ce se poate lipi tersamentul Noch" pe extrudat ( de exemplu in cazul meu ). Cu aracet? Nu prea cred sa tina. Daca era mai putin fluid , poate. Cu banda dublu adeziva? Ar fi o varianta cred. Sau cu un silicon? ( mai ales in curbele inclinate ) E vorba deci de fixarea tersamentului pe extrudat. Locomotivele grele "il misca"...Pina la urma o sa incerc o combinatie din toate 3 cele amintite. Ceva ar trebui sa iasa ori cumva trebuie si incercat... :-P
Ultima oară modificat Vin Mar 26, 2010 1:21 am de către FamiliaRusu, modificat 1 dată în total.
Drumuri bune !
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Vin Mar 26, 2010 12:04 am

Terasamentul de plastic se poate lipi pe extrudat cu adeziv special pentru polistiren. Eu am folosit Bison. Se gaseste in magazinele de bricolaj la tub sau la galetusa, si este sub forma unei paste albe care se poate aplica cu un mic spaclu. :idea:
Urcand pe scara N....
FamiliaRusu

Mesaj de FamiliaRusu » Vin Mar 26, 2010 1:20 am

Multumesc mult Cristi. Am si fost la Brico de unde am luat exact acel tub de pasta Moment Super Fix PL50 cu care sigur imi va fi usor sa fixez terasamentul mai ales in curbe cu rambleu inclinat unde chestia devine mai delicata.... Deasemeni pt partea interiora, voi folosi un dublu adeziv "strong" care mi-a dat rezulate f bune si in alte stuatii...A treia combinatie va fi cu aracet Bison pt finisari exterioare...
Drumuri bune !
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Vin Mar 26, 2010 2:24 am

Cu placere. Daca este vorba de terasament granulat, acesta se poate lipi cu solutie de arcet si apa + picatura de detergent. Se fixeaza foarte bine si pe extrudat. De preferat ar fi sa lipesti intre linie si extrudat un strat de pluta de 2-3mm, apoi sa aplici granulele de terasament.
Moment Fix este un adeziv foarte puternic (epoxidic cred) si nu este acelasi lucru cu adezivul pentru polistiren. Ar fi bine sa faci ceva probe cu el mai inainte, deoarece anumiti adezivi ataca polistirenul!
Urcand pe scara N....
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Mar 26, 2010 8:13 am

FamiliaRusu scrie:Multumesc Florin pt raspunsul dat la topicul "de citit pt incepatori" Acest topic l-am parcurs in zilele anterioare. Deci il stiu. Problema este ca nu s-a discutat "cu ce se poate lipi tersamentul Noch" pe extrudat ( de exemplu in cazul meu ). Cu aracet? Nu prea cred sa tina. Daca era mai putin fluid , poate. Cu banda dublu adeziva? Ar fi o varianta cred. Sau cu un silicon? ( mai ales in curbele inclinate ) E vorba deci de fixarea tersamentului pe extrudat. Locomotivele grele "il misca"...Pina la urma o sa incerc o combinatie din toate 3 cele amintite. Ceva ar trebui sa iasa ori cumva trebuie si incercat... :-P
Te-am indrumat la acest subiect pentru a vedea ca se lipeste foarte bine cu aracet, daca tu crezi ca nu prea tine, nu pot sa te conving cu forta :grin:

Repet pasii:

- sina se fixeaza temporar cu holsuruburi
- se lipeste apoi terasamentul prin turnarea de solutie 50-50 apa si aracet pentru parchet (recomand Moment)
- se scot holsuruburile si se completeaza cu pietris daca este cazul.

Inca un motiv pentru care te-am indrumat aici este sa vezi cum se poate combina rola de terasament noch cu terasament la punga. Utilizarea doar a rolei fara a completa cu pietris, da dupa parerea mea un aspect cat se poate de nerealist. In realitate nu vei vedea terasament ca turnat din forma ;)

Spor!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
FamiliaRusu

Mesaj de FamiliaRusu » Sâm Mar 27, 2010 5:11 am

Multumesc Florin. Fi sigur ca am citit topicul, ba chiar am si probat variantele. Logic ca nu ramine asa terasamentul rola si ca va fi completat. Finisarile isi spun cuvintul. Nu inteleg de ce trebuie sa scoti si holsuruburile. Sint cele originale, care nu ies din traversa decit o jumatate de mm. Sint oricum negre pe negru si nu se vad. Eu cred ca am sa le las, nu vad cu ce sa incurce.
Ultima oară modificat Sâm Mar 27, 2010 10:41 pm de către FamiliaRusu, modificat de 2 ori în total.
Drumuri bune !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Mar 27, 2010 11:39 am

Unul din motivele pentru care se scot, altul decat estetic, este pentru ca transmit si amplifica zgomotul in blatul dioramei. ;)
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
sandoz

Mesaj de sandoz » Mie Feb 09, 2011 12:59 pm

Florin, am citit cu atentie metoda descrisa de tine. Ceea ce nu inteleg este ca atunci cand pulverizezi solutia de aracet peste terasamen nu ajunge solutie si pe suprafata de contact a sinelor?. Asta nu duce ulterior la un contact imperfect intre loco/sina?. Tu cum ai procedat?
Multumesc
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”