Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Pusul pietrisului.

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Mar 21, 2009 9:43 am

Da, foarte corecta observatia cu emailul, nu m-am gandit la acest aspect (uite de ce e bine sa ceri si alte opinii inainte de a te apuca de treaba). Chiar daca revell aqua sunt relativ rezistente la apa e mai sigur cu email. Aviz la Vlad , care a folosit tempera care e si mai putin rezistenta la apa (nu sunt sigur ca prin fierbere s-a fixat vopseaua asa de bine)
Intr.adevar rezultatul final e grozav, pe mine unul m-ai convins. In schimb ceea ce vad eu in poze , este o diorama lucrata profesional si tare mi-ar placea sa vad o prezentare detaliata (daca cumva exista deja imi cer scuze)
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Sâm Mar 21, 2009 11:06 am

:) Nu e o diorama lucrata profesional... mai am pana acolo, asta e doar prima mea incercare. Dar o lucrez extrem de incet, cu atentie la detalii, mai ales ca e pe N. Si pietrisul care e acum urmeaza sa fie mai fie finisat.

Prezentare detaliata o sa fac cand o termin, pana atunci, mai postez exemple din etapa in care ma aflu. Daca te uiti pe lista mea de mesaje de pana acum o sa vezi si daca vrei amanunte putem discuta :wink:
Urcand pe scara N....
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mar 21, 2009 12:00 pm

in zona macazelor,innegreste un pic terasamentul,asa cum sunt si in realitate.pe liniile din gara...mai o dara de ulei,mai o pata :wink:

dioarama arata foarte bine,mai ales ca este la scara N :aplauze:
Cosmin
[Link Removed for Guests]
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Sâm Mar 21, 2009 12:15 pm

Multumesc, inca nu am ajuns la partea cu innegrirea ca mai am o gramada de facut care asteapta... Innegrirea, manjirea cu unsori si motorina o voi face la sfarsit, odata cu partea de weathering, din pensula (presupun ca este un procedeu mai adecvat)
Ultima oară modificat Sâm Mar 21, 2009 12:18 pm de către cristi_m, modificat 1 dată în total.
Urcand pe scara N....
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mar 21, 2009 12:18 pm

igzact!de aceea in zona macazelor nu prea mai conteaza culoarea terasamentului,dupa innnegrire nu se prea
mai cunoaste culoarea originala.
Cosmin
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Sâm Mar 21, 2009 1:51 pm

Sincer imi plac macazele alea care mustesc de negreala mi se par potrivite pentru triaje, fabrici. Mi-aduc aminte cand eram copil ca ma intorceam acasa mereu manjit dupa ce dadeam o raita prin gara din apropiere (Ploiesti-Est), mai ales ca era si o rafinarie in zona :wink:

Totusi pe diorama mea montana voi favoriza nuantele ruginii, si voi lasa negrul doar pentru zona de incarcare cu carbuni (deja partea asta am realizat-o):
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Urcand pe scara N....
Stefan

Mesaj de Stefan » Sâm Mar 21, 2009 9:38 pm

Dupa incercarea de punere a pietrisului dupa modelul lui oberleitung m-am hotarat , pietrisul nu il voi lipi de sine , in caz ca intervine vreo de schimbare de traseu sa o pot realiza cu usurinta asa ca am incercat alta metoda am decupat carton cam de 1.5 mm grosime cat latimea sinei (cam vreo 2 bucati pentru o sina) nu inainte de a trasa cu creionul traseul sinei si am bagat cartonul decupat sub sina am procedatpe toata raza curbei la fel dupa am luat un spiral f subtire mai subtire decat un bold si am dat gauri prin carton si prin placajul OSB . Ca sa aiba inclinatie in curba am mai adaugat un cartom de 1mm grosime dupa care am bagat bolduri si le am indoit pe partea cealalta a placajului.
Si cateva poze
felippe

Mesaj de felippe » Dum Mar 22, 2009 1:47 am

Nu cred ca este o idee bun fixarea sinelor cu bolduri (ca de altfel si cu cuisoare speciale). Acestea vor transmite vibratia in blatul care va actiona ca o cutie de rezonanta.

In ceea ce priveste carbunii imprastiati printre sine, mi se pare mie sau toti au aceeasi dimensiune. Nu ar trebui sa pui pe acolo si un praf de carbune?
Ultima oară modificat Dum Mar 22, 2009 10:24 am de către felippe, modificat de 2 ori în total.
Valentin Voica

mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 9:48 am

Atentie stie cineva cum pui pietrish pe sine roco cu terasament de guma
varianta clasica cu aracet si amorsa de pur nu tine
si daca tzine linia fiind pe guma crapa
in plus e foarte greu de lipit pietrishu in panta
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 22, 2009 12:38 pm

indepartezi terasamentul de cauciuc si faci de la 0.
Cosmin
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Mar 22, 2009 12:54 pm

ok ..alta varianta

asta nu se pune(sunt mixu)
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Dum Mar 22, 2009 12:59 pm

felippe scrie:Nu ar trebui sa pui pe acolo si un praf de carbune?
Ba da, chiar o sa tin cont sa pun praf, dupa cum mai trebuie sa pun si altele... o lucrez in etape, in fiecare urmarind functionalitatea si un anumit numar de finisaje, ceea ce recomand oricui care se apuca de o diorama... in cazul meu e important "pentru moral" sa vad trenurile defiland pe toata macheta de la inceput, chiar daca in rest totul e alb. incet incet macheta prinde culoare pe masura ce imaginatia lucreaza, si am timp sa-mi dau seama ce doresc cu adevarat ca decor. De exemplu chestia asta cu carbunii imprastiati nici nu mi-a trecut prin minte pana cand nu a venit in momentul in care m-am chinuit sa-i torn exact in vanele alea, si ei tot zburau in toate partile!
Urcand pe scara N....
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Dum Mar 22, 2009 1:07 pm

mixu scrie:Atentie stie cineva cum pui pietrish pe sine roco cu terasament de guma
incerca metoda lui oberleitung

[Local Link Removed for Guests]
Urcand pe scara N....
mixu

Mesaj de mixu » Dum Mar 22, 2009 1:34 pm

deci pe shine Roco cu terasamentnt de guma vreau sa pun pietrish maro
nu ma ajuta variantele demai sus
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 22, 2009 1:37 pm

pai iti trebuie un adeziv care sa faca priza la cauciuc-piatra si sa se comporte ca aracetul diluat... :roll:
Cosmin
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”