Programator decodoare

Informatii utile din sfera DCC
Scrie răspuns
dac

Mesaj de dac » Mie Sep 02, 2009 1:25 am

Este necesar ca atat decodorul cat si centrala sa fie setate pe acelasi nr. de trepte de viteza: 14, 28 sau 128.

In cazul decodoarelor, responsabil este bitul 1 din CV29; ex.:
CV29=4 -> 14 trepte,
CV29=6 -> 28 sau 128 trepte, decodorul acceptand comenzi atat in 28 cat si in 128 (daca stie :grin: ).
Din manualul Hornby se pare ca este setat initial pe 28/128; verifica valoarea CV29 !

In plus, trebuie verificata si setarea centralei.
Pt. Roco Multimaus se seteaza MENU/SETTINGS/SPEEDSTEPS la valoarea dorita. Aceasta este setarea generala; in cazul in care exista locomotive ale caror decodoare nu inteleg setarea generala (de ex. 128), se poate programa o valoare specifica a speedsteps pt. fiecare adresa in parte. (de ex. 14) in MENU/LOCO/EDIT/"nume loc"/SS x, unde x este 14, 28 sau 128.
Astfel, cu centrala Roco se pot comanda simultan locomotive in 14, 28, sau 128 trepte.

Centrala Piko Digi1 foloseste numai 28 trepte.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Sep 02, 2009 9:27 am

multumesc pentru raspunsul prompt. sa fiu mai explicit.
am centrala PICO DIGI 1 si ciudat ca, la acest decodor, centrala vede doar 14 viteze. cum reactioneaza de fapt; apas o data - pleaca cu viteza 1, apas a doua oara si merge cu aceeasi viteza 1, apas a treia oara si accelereaza la viteza 2, apas a patra oara si nu reactioneaza, mergind cu viteza 2, apas a 5 - cea oara si merge cu viteza 3 si asa mai departe. practic decodorul comanda schimbarea de viteza doar din 2 in 2 apasari ale butonului telecomenzii. centrala insa receptioneaza fiecare apasare. celelalte locomotive digitalizate cu alte tipuri de decodoare se comporta normal cu aceasta centrala, unica pe care o am.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Sep 02, 2009 9:28 am

SA FIE DECODORUL DEFECT?
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Totul despre controlul digital”