Programator decodoare

Informatii utile din sfera DCC
Scrie răspuns
dac

Mesaj de dac » Mar Noi 27, 2007 12:56 pm

Desi e cam ciudat, este posibil ca DECPROG sa nu reuseasca sa citeasca unii registri; mai studiem problema... :cafea:

Acuma, cine stie cat costa un ESU LokProgrammer...??? :grin:
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
rally

Mesaj de rally » Mar Noi 27, 2007 1:18 pm

Acuma, cine stie cat costa un ESU LokProgrammer...???
490 ron, ESU nu le are tot timpul, si le aduc numai pe comanda. :grin: :grin: :grin:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

Mesaj de rally » Mar Noi 27, 2007 7:57 pm

dac, iata de ce nu citeste programatorul tau toate CV-urile :
A low cost, easy to build, substitute for the Digitrax® PR1

E descrierea programatorului tau, la link-ul dat, Digitrax nu e 100 % compatibil NMRA.
Rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
dac

Mesaj de dac » Mar Noi 27, 2007 8:11 pm

Se pare ca Decprog este o clona a lui Digitrax PR1 despre care se spune ca merge perfect cu decodoarele Digitrax, dar mai da rateuri cu cele ale altor marci.

O cauza a problemelor PR1 ar fi sursa de alimentare, acesta necesitand o tensiune f. bine filtrata in intervalul 16 - 18 V. Masurand tensiunile de pe Decprog am gasit valorile +15,6 V si -15,2 V, drept pt. care am modificat redresarea monoalternanta cu una bialternanta si am obtinut tensiunile de +16,2 V si -15,8 V, insa fara nici un rezultat.

Desi Decprog nu reuseste sa citeasca CV-urile 4, 5, 49, 63, se pare ca totusi este capabil sa le scrie, decodorul raspunzand cu OK !
dac

Mesaj de dac » Mar Noi 27, 2007 8:18 pm

Sincer sa fiu ma asteptam ca ori sa merga ori nu, in nici un caz sa citeasca CV-urile "pe sarite".

Am mai descoperit si ca are importanta asezarea loco pe sine, intr-una din pozitii nu citeste deloc (de asta aveam probleme cu Hercules - am intors-o si acum o citeste la fel ca pe celelalte....) :?: :!:
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Vin Ian 11, 2008 4:12 pm

A folosit cineva F3 (mod manevra) si F4 (deselectie acceleratie si acceleratie) la LokPilot Basic? Ce fac si cum se folosesc? Eu daca apas aceste taste nu se intampla nimic (vizibil :)).
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Ian 11, 2008 10:02 pm

daca apesi pe F3 nu ti se reduce viteza la jumatate?
Cosmin
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Ian 12, 2008 11:33 am

Cam la toate decodoarele, indiferent de fabricant, regimul "shunting" (manevra) este asociat butonului F3.
La prima apasare a butonului F3, viteza locomotivei scade cam la jumatate (shunting), iar la a doua apasare se revine la functionarea normala. Daca nu obtii aceasta "comportare", este posibil ca modul shunting sa fi fost asociat unei alte functii.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dac

Mesaj de dac » Sâm Ian 12, 2008 1:56 pm

Ambele functii F3 si F4 sunt trecute pe prospectul lui ESU LokPilot Basic.
La mine F3 functioneaza si reduce (parca nu chiar injumatateste) viteza in mod evident. Cu F4 la setarile standard nu prea se simte diferenta, dar devine sesizabila daca se "umbla" la CV3 si CV4 (acceleratie si deceleratie).

CV3 si CV4 contin timpul exprimat in multipli de 0,5 sec in care are loc accelerarea (sau decelerarea) de la stop la viteza maxima (si invers). Cu alte cuvinte daca se comanda brusc viteza maxima (de exemplu tinand apasat pe tasta +) , iar CV3 contine 20, locomotivei ii vor trebui 10 sec sa atinga viteza maxima. F4 anuleaza acest comportament si locomotiva va raspunde mai prompt (si mai nefiresc) la schimbarile de viteza.

Implicit CV3 contine 8 iar CV4 val.6, corespunzand unei durate de 4 respectiv 3 secunde. Avand in vedere ca sunt 28 trepte de viteza, rezulta ca trecerea de la o treapta la alta ar dura 0,14 (0,11) sec. Activarea lui F4 face ca trecerea de la o treapta la alta sa fie instantanee (0 sec). Nu prea este sesizabila diferenta pana ce nu se maresc valorile din CV3 si CV4...

Si pentru ca tacamul sa fie complet in ecuatie mai intra si setarile vitezei maxime si minime, dar mai ales cele ale compensarii de sarcina, care interpreteaza orice comanda de viteza ca o modificare de sarcina... Si cum functia de compensare este o oscilatie amortizata in timp, in care parametrul K poate fi asociat amplitudinii oscilatiei iar parametrul I amortizarii... :mask:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Ian 12, 2008 2:02 pm

eu nu am probleme cu ESU LokPilot Basic,imi raspunde la comenzi,iar setarile ptr
accelerare si deccelerare le am setate deci...
@crgtmp

mai incearca :grin:
Cosmin
dac

Mesaj de dac » Lun Ian 14, 2008 12:16 am

Sub titlul:
"Programator decodoare 2 - The Sequel"

Nemultumit de comportarea "pe teren" a lui DECPROG - pe de o parte - si impulsionat de reusita lui Elef cu ai sai NanoX si Gen-Li (parca ar fi nume de cyborg si respectiv de sensei wu-shu) - pe de alta parte -, am incercat sa repet si eu figura si sa construiesc o versiune "unificata", avand ambele montaje pe aceeasi placuta de circuit imprimat... Iata ce a iesit:

Ultima oară modificat Mar Feb 12, 2008 4:59 pm de către dac, modificat 1 dată în total.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Ian 14, 2008 12:29 am

asa si?povesteste-ne ce face kestia asta :grin:
Cosmin
dac

Mesaj de dac » Lun Ian 14, 2008 12:35 am

Am ales aceasta solutie pentru ca nu intentionez sa folosesc centrala digitala separat, ci numai impreuna cu PC-ul si exclusiv pentru programarea CV-urilor din decodoare. Trebuie mentionat ca centrala suporta un consum maxim de 3A (deci poate comanda pana la 6 locomotive simultan) :!: si impreuna cu softul TrainController poate dirija intregul trafic direct din PC ! :roll:

Eu am folosit insa TrainProgrammer si ... VICTORIE ! se intelege perfect cu simplele decodoare ESU LokPilot Basic: scrie si citeste TOTI registrii acestuia !!!
... sau aproape toti :( : se pare ca CV53 (care ar fi trebuit sa contina referinta pentru compensarea de sarcina) nu exista !

Ma uit insa cateva posturi in urma la cel trimis de rally si bag de seama ca nici acolo nu apare listat CV53; banuiesc deci fie ca nu mai este implementat, fie ca referinta are o valoare constanta nereglabila (in ciuda faptului ca CV53 este prezent in prospectul decodorului)...
Ultima oară modificat Mar Feb 12, 2008 4:59 pm de către dac, modificat 1 dată în total.
dac

Mesaj de dac » Lun Ian 14, 2008 12:42 am

Oricum, combinatia NanoX + Gen-Li = solutie functionala care, la nici 150 ron, permite "fine-tuningul" necesar fiecarui decodor, si care pentru mine imi pare pe locul 2 ca utilitate in lumea digitala (dupa telecomanda Piko fireste) :grin:
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Totul despre controlul digital”