Locomotive CFR in imagini de epoca

Istorie, documentatii, literatura, date despre trenuri din epocile trecute
Scrie răspuns
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Iul 09, 2008 4:41 pm

Nu stiam site-ul DRG, e o bogatie de poze ce se poate vedea acolo! Multumim frumos!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
drg

Mesaj de drg » Mie Iul 09, 2008 5:33 pm

Pentru cei care iubesc locomotivele cu aburi iata un link unde veti gasi ,daca aveti rabdare, informatii exceptionale despre locomotive din aproape toata Europa inclusiv din Romania.Va avertizez ,e in limba germana ceea ce ar crea pentru unii oarece discomfort, reviasta"Die Lokomotive"fiind editata in Austria.Ce e fantastic pentru mine e perioada pe care o acopera si nu o sa credeti: 1904-1937.Asa ca: spor la treaba!!!
[Link Removed for Guests]
mishu88

Mesaj de mishu88 » Vin Iul 11, 2008 12:38 pm

Putem considera perioada anilor 70-90 e perioadă de epocă a locomotivelor diesel-hidraulice/diesel-electrice/electrice? Întreb deoarece vă propun câteva fotografii realizate de tatăl meu în această perioadă. Sper să vă placă Âşi îmi pare rău că nu sunt mai clare.

Doar cei care se chinuiau pe întuneric să scoată o fotografie A/N pot aprecia o fotografie A/N. Îmi pare rău că nu am prins Âşi eu generaĂžia aceea, cred că mi-ar fi plăcut.

Dar să trecem la afiÂşat:

Probabil că era o secĂžiune unde vagoanele erau spălate... nu Âştiu.

O drezină de pantograf(? nu Âştiu exact cum se cheamă, corectaĂži-mă dacă greÂşesc), realizând electrificarea unei zone... pe care nu o cunosc :(.

060-EA-001, locomotivă din depou. (ce nume frumos :) )

Tatăl meu, Andrei, 20.10.1980. (era o modă pe atunci pentru elevii de la Âşcoala profesională să se fotografieze cu locomotiva în stilul acesta)

Tot taică-miu pe un LDH-70 679. Întâmplarea face că... după 28 de ani, tot pe LDH a ajuns să lucreze. :)

ObservaĂži fumul care ieÂşea din... "bolidul de 4000 de cai".

Vagon BAR

Mai multe EA-uri la un loc.

Un pod FeRoviaR... dar nu Âştiu de pe unde-i. :(

Cam atât am avut de afiÂşat... dacă voi mai găsi fotografii prin laboratorul tatălui, o să mai postez. Eventual puteam creea un topic nou: "gOLD photos with CFR", rămâne la aprecierea dvs.
srazvi

Mesaj de srazvi » Mie Sep 03, 2008 12:15 am

Ce a avut CFR-ul si nu s-a taiat:
Steam locomotive 64.169 is actually a Romanian steam locomotive that was restored and brought to Belgium by museum association PFT/TSP. It is now in the livery of the original Belgian class 64.
The picture was made on 20 July in the station of Dorinne-Durnal, on the museum line Ciney-Purnode(-Yvoir) operated by PFT/TSP.

Photo by Walter Pinet

Imagine
aquino

Mesaj de aquino » Mie Sep 03, 2008 7:38 am

Un pod FeRoviaR... dar nu Âştiu de pe unde-i. :(

undeva pe valea prahovei
intre breaza si comarnic posibil
am eu o poza asemanatoare
Serban

Mesaj de Serban » Vin Ian 30, 2009 9:08 pm

catalin scrie:Va invit sa revizitati link-ul:

intre timp s-au adaugat cateva fotografii interesante, printre care si o fotografie cu 7311, care astazi se afla in Muzeul Locomotivelor cu abur de la Sibiu, si care este un model despre a carui ceferizare s-a mai scris, si, absolut inedit, o imagine cu 1536, una din primele masini G 8.1 comandate de CFR inainte de primul razboi mondial si despre a caror soarta astazi nu mai stie mai nimic.
Fotografiile prezentate aici au fost gasite in SUA (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) la un anticariat. Probabil au apartinut unui membru al comisiei de inventariere/armistitiu care s-a ocupat de repartizarea materialului rulant ramas in zonele de conflict. Pozele sunt fabuloase !
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Feb 02, 2009 1:42 pm

pesemne ca asa este, Serban...

de remarcat starea optica proasta masinilor din care unele nu aveau momentul fotografierii mai mult de 3-4 ani, insa folosite intensiv in timp de razboi si cu o intretinere nesatisfacatoare...
toate cele bune,
HR
catalin

Mesaj de catalin » Mar Feb 03, 2009 4:04 pm

Buna Serban,

asa cum stim amandoi, 7311 a intrat in serviciu in 1926. Comisia Aliata din Romania a inceput sa functioneze in 1919. Pozele nu puteau fi facute decat in acest interval si am pe undeva si o lucrare despre activitatea comisiei aliate in Romania postbelica.

Horia,

asa cum sti bine, 75 % din materialul rulant din Romania (indiferent de provenienta) arata cam asa. Ce fusese in zona libera, a fost folosit ca piese de schimb pentru putinele masini ramase sa mai mearga. Ce era in zona ocupata....vai si amar.
Inclusiv locomotivele Pacific, din prima serie, abia cumparate inainte de primul razboi, erau cam in aceiasi stare, intr-o gara din Moldova....
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Feb 11, 2009 11:53 am

Cu totul intamplator, cautand altceva (asa cum se intampla de obicei) am dat peste o fotografie cu rezolutie suficient de buna a locomotivei unui tren benzino-electric austriac.

Judecand dupa poza, este identic (sau poate este chiar cel care) a functionat pe traseul Dornisoara-Tiha Bargaului in timpul primului razboi mondial in Transilvania. Enjoy!

Ca sa nu fie singur, este in "tandem" cu o imagine a podului de la Cernavoda:

Imaginile sunt de pe site-ul: [Link Removed for Guests]
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Mie Feb 11, 2009 1:01 pm

Frumos si interesant!
O locomotiva ce va ajunge si la CFR: [Link Removed for Guests]
interesantul

Mesaj de interesantul » Mie Feb 11, 2009 1:34 pm

Discutand despre locomotiva benzino-electrica, dupa cum avea rotile, ea si vagoanele, putea merge si rutier?
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Serban

Mesaj de Serban » Mie Feb 11, 2009 3:50 pm

Discutand despre locomotiva benzino-electrica, dupa cum avea rotile, ea si vagoanele, putea merge si rutier?

Sistemul a fost proiectat atat pentru circulatia pe sosea cat si pe calea ferata. Pentru circulatia pe sosea schimbau rotile, iar convoiul se forma si circula la fel ca pe calea ferata. Pe internet sunt sigur ca se gasesc imagini cu acest sistem de transport - eu am vazut cateva fotografii in revista austriaca Eisenbahn (numere mai vechi).
catalin

Mesaj de catalin » Mie Feb 11, 2009 8:03 pm

Victorian,

eu cred ca locomotiva din poza postata de tine este acelasi tip cu cele folosite Bucovina.
Ca si bibliografie, pentru aprofundarea subiectului, recomand tuturor "Istoricul Tractiunii Feroviare din Romania" sau articolul publicat in septembrie 1925 in Buletinul Cailor Ferate Romane:

Imagine

pentru tine am facut si un scan dupa una din poze, cea in care apare mai bine o astfel de locomotiva. Din pacate, pentru ca e o reproducere pe hartie de ziar dupa fotografie, scanul nu e tocmai fenomenal. Dar macar ceva detalii se disting bine:

Imagine
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Feb 12, 2009 11:40 am

Multumesc frumos de raspuns Catalin,

Si pentru mine lucrarea mentionata de tine ramane de referinta atunci cand am vreo nelamurire de natura feroviara privind istoria CFR, deci atunci cand am gasit poza postata mai sus, am luat imediat volumul I si am inceput sa caut. La pagina 427 sus este o imagine a unui vagon generator care arata suspect de identic celui din poza. Dupa cum bine stim, chiar si masini din aceeasi serie au de obicei detalii diferite. Aici insa detaliile sunt atat de suspect de asemanatoare, incat imi vine sa cred ca e vorba despre aceeasi masina. Uita-te cum stau obloanele de la motor in pozitia "deschis" in acelasi fel...

Nu-mi pot da seama cate exemplare s-au facut din tipul asta, dar in mod sigur nu au fost foarte multe. De aceea iti multumesc pentru pozele scanate, este interesant ca acest "experiment" austriac de transport pe sine s-a soldat cu atat de multe documente fotografice.

As zice, e chiar suparator ca despre acest moment mai degraba singular din timpul primului razboi mondial avem atatea imagini si iata ca mai apar poze noi pe net, in timp ce despre locomotivele DBSR avem, cu toatele, vreo trei clisee neclare, iar cercetarile mele din ultimele saptamani nu s-au soldat cu nici o imagine interesanta...

De asemenea, va rog sa remarcati imaginea cu podul de la Cernavoda. Dupa parerea mea arata momentul in care trupele straine au patruns pe pod. Se vad destul de vag niste umbre la capatul podului, probabil o grupa de cavalerie de avangarda care "testau" terenul pentru o posibila inaintare.

Am pe undeva o imagine dureroasa care arata aceleasi trupe "pozand" in fata dorobantilor.

E bine sa stiti ca in timpul primului razboi mondial, intr-un moment dificil pentru Romania, s-a pus problema dinamitarii podului de la Cernavoda pentru a opri inaintarea trupelor inamice dinspre Dobrogea. In cele din urma, s-a decis (si executat) aruncarea in aer doar a podului peste bratul Borcea tocmai pentru a pastra capodopera inginerului Saligny.

Dupa doctrina militara de la sfarsitul secolului al XIX-lea in jurul capului de pod Cernavoda a existat un intreg dispozitiv defensiv alcatuit din cazemate amplasate pe dealurile din jurul localitatii. Azi majoritatea sunt distruse, cele aflate in mijlocul campului se mai pot "citi" doar ca niste simple gropi de moloz. Una insa a supravietuit la un fost I.A.S. transformata in depozit de cartofi.

O alta asemenea cazemata se mai gaseste si la capatul podului dinspre insula mare a Brailei. Este, in momentul de fata, cea mai bine pastrata dintre toate fortificatiile militare ale secolului al XIX-lea, avand inca pe pozitie cupola metalica de protectie (se vede ca o "ciuperca" de metal de vreo 2 metri diametru, vopsita in gri, intre liniile de cale ferata ce merg spre podul veci si spre podul nou)

Deci militarii inamici care patrundeau pe pod nu puteau sa stie ce-i asteapta la capatul celalalt al podului... puteau sa fie "luati in primire" de un baraj nimicitor de mitraliera!
Dorin

Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Aug 13, 2009 10:08 am

Sa ma completam cu ceva linkuri, tot de pe Drehscheibe Online.

Sibiu - Agnita - 28.7.1969

Depoul Bucuresti Basarab - 26.-27.7.1969

Sibiu - Alba Iulia - Cluj - 29.-30.7.1969

Cluj - Oradea - Arad - 31.7.-1.8.1969

Oravita - Anina: CFR - 9.-10.8.1978

Si lista locomotivelor 150.1101 – 150.1134 ex DRG - BR 52 si BR 50: