Locomotive CFR in imagini de epoca

Istorie, documentatii, literatura, date despre trenuri din epocile trecute
Scrie răspuns
Horia_Radulescu

Re: Locomotive CFR in imagini de epoca

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Mai 15, 2017 5:21 pm

Buna Catalin,

Sunt in masura sa-ti ofer un raspuns. Stiu ca acesta nu va multumi pe multi, insa asa cum spuneam si mai sus - si sper sa nu fie interpretat ca o pura aroganta din partea mea - acesta este rezultatul multor ani de cercetari si comunicatie cu alti experti in domeniu din multe, multe tari.

Explicatia este relativ simpla - in masura in care cuvantul "simplu" are ce cauta in aceasta discutie. Locomotiva din seria 50.100 este finisata, inclusiv cele trei maini de lac transparent stralucitor, in timp ce 40.0001 si locomotiva de ecartament ingust sunt doar vopsite la mai multe maini si slefuite cu piatra ponce, dupa cum indica normativul CFR in vigoare la acea data, fara a fi primit insa cele trei maini de lac transparent stralucitor.

Bineinteles, la 40.0001 cazanul este verde si camera de fum neagra. La fel si la 50.100 de alaturi sau din spate, numai ca este lacuit si reflecta mult mai bine ce este in jur decat locomotivele tender care sunt aproape mate. Daca studiezi cu mare, foarte mare atentie cliseul original vei remarca un lucru foarte interesant: amandoua 50.100 au benzi de cazan de culoare neagra, mai inchisa decat cea a cazanului. La locomotiva 50.100 din spatele 40.0001, prima din aceste benzi, aflata in fata nisiparului anterior (de fapt chiar ceva mai in fata, in fata robinetului) este perfect vizibila pe toata circumferinta cazanului. Daca ai vazut-o o data si stii ca este acolo nu ai cum sa nu o remarci. Pe romaneste si pe intelesul tuturor, simplificand problema, la gradul al treilea, negrul nu are cum sa fie mai inchis decat negrul. Nu este un obiect care se reflecta in luciul cazanului ci o banda neagra.

Repet, este o tema grea si o persoana care priveste aceste fotografii fara a avea un ochi instruit in acest domeniu, cum a fost din pacate si cazul lui Ilie Popescu acum 30 de ani (moment la care conceptul de Fotoanstrich fusese din pacate "uitat" in Romania si accesul la documentatie din alte parti era mult mai limitat ca acum) nu are cum sa vada ce ii arata de fapt ochii. Asta nu reduce cu nimic recunostinta pe care i-o purtam cu totii domniei sale pentru munca depusa in acest domeniu. Nu e grav cand te inseli atunci cand faci cercetare stiintifica. E grav cand altii iau informatia de buna, o pun in rama si refuza sa-si mai bata mintea cu ea.

Ar fi multe de spus, tabele cromatice, obiecte identice fotografiate ortocromatic si pancromatic, grad de reflexie al culorii (sau, ca in cazul de fata, al lacului protector) s.a.m.d. Am purtat-o acum cativa ani intr-un domeniu asemanator, legat de vagoanele de dormit, restaurant, bagaje si posta ale C.I.W.L. cu cutie din lemn de teck de la inceputul secolului XX. Din pacate multi au reactionat in fata argumentelor aduse intr-un mod primar ("fugi dom'le, vad ce imi arata ochii, cum sa fie un vagon de culoarea sienei arsa negru in poza?") asa ca nu imi fac iluzii nici in privinta discutiei de aici. Sper ca aceasta afirmatie sa nu fie luata de colegii de forum ca o jignire ci ca o invitate de a se documenta pe aceasta tema si de a incerca sa-si educe ochiul si mai ales mintea atunci cand privesc o poza veche.
toate cele bune,
HR
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Mai 15, 2017 7:18 pm

Legat de tema culorilor in epoca II, ma tot gandesc daca nu or fi pe undeva fotografii color facute de soldatii germani in perioada 1940-1944, care sa surprinda si elemente feroviare. Am mai vazut fotografii color din Bucuresti si de aceea ma gandesc ca poate au mai facut cateva fotografii si in alte zone.
De asemenea, nu strica apelul la memoria celor care au trait in perioada aceea, cati mai or mai fi...
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Mai 15, 2017 7:36 pm

Exista, daca nu fotografii color, cel putin un film color despre activitatea CFR la inceputul anilor 1940 cu filmari din Gara de Nord din Bucuresti care arata clar locomotive verde-brun (nuanta cea inchisa echivalent RAL 6008) si roti si fremuri de asemenea de culoare inchisa.
toate cele bune,
HR
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Mai 15, 2017 8:23 pm

Inca ceva.

Va rog, incercati sa nu mai vorbiti in "epoci" NEM atunci cand va referiti la material rulant la scara unu pe unu. Nu este epoca II, este 1925 sau 1935, si intre cele doua date a existat o schimbare de sistem de numerotare. Nu este epoca I ci este 1835 sau 1895 sau 1919. Sunt aproape o suta de ani.

Epocile, asa cum le-a definit MOROP, sunt o incercare de simplificare pentru orientarea modelistilor feroviari. Ele nu au ce cauta intr-o discutie despre materialul rulant original.
In plus, la CFR impartirea pe epoci fara a face referire la subepoci este problematica. Nimic nu s-a schimbat in numerotarea vagoanelor intre 1929 si 1968, insa acestea au trecut intre aceste date prin cel putin trei scheme de culoare.
toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Mai 15, 2017 8:36 pm

Nu am nicio imagine color din perioada amintita.

Probabil instructia de la locomotivele cu abur s-a folosit si la Sulzerul 142+241.
Imagine
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Mai 15, 2017 9:04 pm

Probabil instructia de la locomotivele cu abur s-a folosit si la Sulzerul 142+241.
Nu cred, acesta fiind livrat intr-o schema proprie specifica, asa cum apare si pe fotografiile de producator, care prefigureaza oarecum locomotivele care i-au urmat 20 de ani mai tarziu.
toate cele bune,
HR
ICRA

Mesaj de ICRA » Lun Mai 15, 2017 9:57 pm

Horia_Radulescu scrie:
Lun Mai 15, 2017 7:36 pm
Exista, daca nu fotografii color, cel putin un film color despre activitatea CFR la inceputul anilor 1940 cu filmari din Gara de Nord din Bucuresti care arata clar locomotive verde-brun (nuanta cea inchisa echivalent RAL 6008) si roti si fremuri de asemenea de culoare inchisa.
Horia, unde găsesc acest film?
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Mai 15, 2017 10:41 pm

Horia, unde găsesc acest film?
Pe internet, din cate stiu eu, din pacate nu, si nici in format DVD sau VHS.

Am avut ocazia de a-l viziona cu multa vreme in urma, o copie exista la Televiziunea Romana in urma cu 25 de ani. Este vorba de doar cateva zeci de secunde, o succesiune de secvente din Gara de Nord din Bucuresti cu iesirea si intrarea mai multor trenuri de calatori intre care unele automotoare.

Daca cineva cunoaste vreo sursa as fi bucuros sa o citesc aici.
toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Iun 23, 2017 5:54 pm

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Vin Iun 23, 2017 6:25 pm

toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Iul 10, 2017 2:24 pm

cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Iul 10, 2017 10:07 pm

Parfum! Multam pentru link-uri!

Intr-una din imagini apare si o Skoda 706 cu semiremorca Orlikan.
catalin

Mesaj de catalin » Mar Iul 11, 2017 4:50 pm

142 -urile circulau destul de rar in dubla...
1965, Someseni Cluj, sursa pe poza.

Imagine
All aboard !
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Iul 12, 2017 12:44 pm

@Catalin
142.027 + 142.029

50.241 la Dorohoi. A fost taiata in 2008.

Imagine

Imagine

Imagine
foto Silviu Dirlea

Eu am fost la un an dupa ce a fost taiata. :-(
Imagine
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Iul 24, 2017 9:01 am

De la Conacul maresalului Constantin Prezan din Schinetea, Vaslui:

Imagine