Intilnirile AR-rail Club Arad

Intalniri ale pasionatilor pretutindeni in tara sau afara.
Scrie răspuns
srazvi

Mesaj de srazvi » Vin Iun 22, 2007 8:25 pm

Mai se zvoneste ca miine e posibil de vizitat Astra Vagoane Marfa Arad, fiind ziua portilor deschise. Doritorii sint rugati sa vina la ora 10 la poarta viz-a-viz de autogara Transdara :grin:
srazvi

Mesaj de srazvi » Lun Aug 13, 2007 8:55 pm

Hai ca daca se pun intilnirile intre doi railfani care au facut schimb de trenulete azi am avut in Arad o intilnire :lol:
LDH

Mesaj de LDH » Lun Aug 13, 2007 11:04 pm

Pai si doar ne anunti sau urmeaza sa ne povestesti?
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
srazvi

Mesaj de srazvi » Mar Aug 14, 2007 12:18 pm

poze azi cu LDH de Lugoj(nu LDH din Bucuresti :lol: ) si alte vagoane, dar mai intii o intilnire la gara cu Irisbus :evil:
tyco

Mesaj de tyco » Joi Aug 30, 2007 9:28 pm

Cu o oarecare intarziere, datorata plecarii mele in vacanta, va prezint intalnirea Ar-rail Club care a avut loc in data de 19.07.2007. Tema intalnirii a fost "Era Digitala". Au fost prezenti fam. Coste (Oradea), eu, Paul si gazda Gabi (grandpagscout).
Am inceput prin a rula frumoasa locomotiva Taurus Mozart(Paul Coste), dotata cu sunet.
Imagine
Dupa aceea am pus pe sine locomotiva diesel 2043(Paul Coste), de asemenea dotata cu sunet.
Imagine
Locomotiva care a fost atasata garniturii de etajate CFR
Imagine Imagine
Insa in scurt timp locul i-a fost luat de catre locomotiva 060DA dotata si ea cu sunet
Imagine
Diesel-ul retragandu-se in depou
Imagine
Insa si DA-ul a avut probleme de rulare din cauza caldurii si a fost inlocuit de Taigatrommel Roco dotat cu sunet (Paul Coste) ;)
Imagine
Care a tractat vagoanele CFR etajate
Imagine Imagine
Dar la iesirea din tunel l-a asteptat o surpriza...
Imagine
Un alt Taigatrommel, de data asta Gutzold fara sunet (Gabi), care tragea o garnitura MAV
Imagine Imagine Imagine Imagine
Garnitura MAV care s-a aflat in gara Curtici alaturi de 3 interfrigo MAV(Gabi)
Imagine
Si de 3 vagoane CFR marfa(Gabi)
Imagine
Locomotiva diesel 2043 a revenit pe traseu alaturi de celelalte 2 locomotive
Imagine Imagine
Pentru a trage 2 vagoane CFR marfa
Imagine
Gabi si cu Paul Coste au pozat intens
Imagine Imagine
2043 cu vagoanele CFR marfa la magazia de marfuri, Taigatrommel-ul cu vagoane CFR dupa el si Taigatrommel-ul MAV cu garnitura MAV dupa el.
Imagine
Paul Coste a manevrat in cea mai mare parte a timpului garniturile, el cunoscand mai bine pozitia pe care se afla fiecare locomotiva
Imagine
Credeti ca au lipsit aburoasele? Va inselati!
Paul Coste pune pe sine BR57-le
Imagine
Ce frumos arata o locomotiva care chiar scoate fum, nu?
Imagine
Din pacate locomotiva a avut o mica problema la generatorul de fum, care se incalzea prea tare si desi problema a fost studiata intens...
Imagine
...nu s-a gasit nici o solutie, iar locomotiva a fost trasa in depou...
Imagine Imagine
Insa locul i-a fost luat de catre locomotiva BR50 dotata cu sunet si fum
Imagine
Cele 2 aburoase insa nu au rezistat sa nu apara una langa alta pentru o mica poza ;)
Imagine
O ultima tura cu o garnitura de marfa CFR/MAV
Imagine
Si iata 2 mici filmulete cu BR50-ul in actiune ;) Din pacate calitatea lor nu este foarte buna fiind facute cu aparatul foto.
BR55 pleaca din statie
http://www.livevideo.com/video/31425095 ... tatie.aspx
BR55 soseste in statie
http://www.livevideo.com/video/1B723FA3 ... tatie.aspx
Cam aceasta a fost Intalnirea Ar-rail Club din data de 19.07.2007. Daca am omis ceva astept completari din partea celorlalti participanti!
O seara placuta tuturor,
TyCO
Ultima oară modificat Joi Aug 30, 2007 10:14 pm de către tyco, modificat 1 dată în total.
Imagine
Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Joi Aug 30, 2007 9:51 pm

:aplauze: :aplauze:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
rally

Mesaj de rally » Joi Aug 30, 2007 11:00 pm

Idem, dar mai intens :grin: : :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Desi in prospect scrie ca trebuie maxim 0,2 ml de lichid in generatorul de fum, de fapt e bine doar 0,1 ml. Daca e mult, se ineaca generatorul, cred ca nu mai are putere si rezultatul e cel din imagine :-( :-( :-(
La montare se pune o hartiuta indoita si impaturita sub cos, actioneaza ca un arc si-l izoleaza de metal, iar buza de sus, depaseste un pic baza cosului. La primul generator montat, cred ca mi-am pierdut 8 ore pana am inteles cum trebuie montat si alimentat corect si vreo 3 zile nu m-am oprit din tusit de cat fum am inhalat... :mrgreen:
rally
Ultima oară modificat Joi Aug 30, 2007 11:45 pm de către rally, modificat 1 dată în total.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
tyco

Mesaj de tyco » Joi Aug 30, 2007 11:02 pm

Acuma am aflat de la Paul ca defapt problema era cosul stramb, din fabrica, al locomotivei :(
Imagine
Imagine
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Joi Aug 30, 2007 11:32 pm

Salut!

Ma bucur ca in sfarsit a fost prezentata si aceasta intilnire, unda din clee mai interesante defapt, cand am putut avea pe diorama mea aceste locomtive. A fost fuarte distractiv sa si auzi locomtivele circuland, nu unmai sa le vezi.
In legatura cu generatorul de fum. Eu pun aprox. 0,5 mL solutie is la un omment dat se infunda, deci nu e problema canitatii, ci cred a constructiei lor. Ramane la latitudinea cunoscatorilor marcii Seuthe sa isi dea cu parerea. Paul (060-EA) ai cuvantul :grin: .

Toate cele bune!!
Gabi, AR-rail Club
Toate cele bune!
Nagy Gabriel
Imagine
rally

Mesaj de rally » Joi Aug 30, 2007 11:49 pm

Am corectat mai sus, 0,2 ml si 0,1ml, practic o liniuta subunitate din seringa de 2 ml. cu care se da lichidul.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Joi Aug 30, 2007 11:55 pm

Exact.. ma miram eu cum reusesti sa bagi 2 mL intr-un genrator :lol:
060-EA

Mesaj de 060-EA » Vin Aug 31, 2007 5:35 pm

Avand patru locomotive dotate cu generator de fum, pot sa va spun ca fiecare functioneaza diferit.Cauza e greu de explicat,dar sunt determinate dupa parerea mea de urmatorii factori:decodorul, umiditatea din incapere si temperatura mediului.Cantitetea de lichid zic ca nu influienteaza pana la 0.3ml.
tyco

Mesaj de tyco » Lun Sep 03, 2007 10:24 pm

Si iata ca dupa peste 3 luni de lucru Ar-rail Club are si site. Puteti gasi toate activitatile noastre la arhiva activitati, de asemenea gasiti o scurta prezentare a tuturor membrilor clubului, sectiune de download si multe altele. Site-ul se afla inca in constructie, unele sectiuni nefiind terminate.
Acestea fiind spuse va invit sa vizitati http://www.arrailclub.lx.ro/ si sa imi spuneti parerea, cu eventuale sugestii, reclamatii, pietre ;)
O seara placuta tuturor
Imagine
Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Lun Sep 03, 2007 11:31 pm

:aplauze: :aplauze:

Sa va traiasca si sa va bucurati de el dar sa nu-i uitati pe cei care vin dupa voi si trebuie sa va ajunga din urma si, de ce nu, sa va depaseasca.
Daca profesorii vor fi buni va vor depasi cu siguranta.
Pietre!
Pentru ce?
Pentru un lucru bun care merita laude si incurajari? In nici un caz pietre.
Cred ca ii stiu pe toti cei care sunt in club si alaturi de voi. Ne-am intalnit pe forumuri, v-am vazut in fotografii la intalniri si am vazut ce poate iesi din mainile voastre.
Iata ca exemplul clujenilor a fost de bun augur.
Abia astept sa terminam si noi cu ce mai avem de organizat si sa o punem de o..., NU competitie, o intalnire comuna la o expozitie comuna.

Bafta si numai bine!
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
srazvi

Mesaj de srazvi » Sâm Sep 15, 2007 9:46 pm

Luni, 17 septembrie 2007, intilnire la gara Arad la trenul Schwarzmeer-Express, remorcat cu locomotivă cu abur (LA) seria 230.516 ce va pleca la 7:45 pina la Sibiu. Deci intilnirea va fi la ora 7:15 :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi, intalniri ale pasionatilor.”