Diorama la N pe segmente a lui Sogard

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Dec 24, 2007 3:39 pm

Lok mersi mult pentru link..acum pot sa postez proiectele....
acesta este traseul in prezent..cu o problema de nadaptare..ce a fost rezolvata pe un proiect care din pacate s-a pierdut cu o sumedenie de proiecte ,datorita unor pene de curent frecvente in cartierul militari. hard-diskul meu a avut de suferit pagube majore, rezultatul a fost pierderea unor proiecte importante "traiasca" Electrica :-( ...asdar ce a mai ramas...

http://files.filefront.com/traseu+812+M ... einfo.html
traseul propus initial

http://files.filefront.com/macaz+Model+ ... einfo.html
proiectul macazului cu razele 463.40 si 429.80(mm).. cu diferenta axiala de 33.6mm..si aici apare acea problema referitoarela lovirea trenurilor in circulatia simultana pe acest sector de sina...cred ca il voi reproiecta...oricum pe categoria B de vehicule feroviare nu apar probleme.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Dec 24, 2007 4:12 pm

pai....greu cu cotarea...modelul este construit direct la scara 1:160 cred ca exportul este facut un "scaled to fit"...dar...o sa vina si un proiect cotat...lok ai mai incercat sa realizezi un macaz pana acuma?
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Dec 24, 2007 4:51 pm

un link ..poze ..ceva ? e interesant ca ai modificat macazurile..intrebarea mea este la ce scara sunt acele macaze?

http://files.filefront.com/macaz+Model+ ... einfo.html
desenul cotat ,la scara 1:1 adica scara 1:160 ...

cred ca pentru a muta felinarele la suprafata ai nevoie de un mecanism simplu...daca miscarea lor este de rotatie pe o axa nu ai decat sa faci un ax mai lung pe felinar ...sa mai faci un ax pe mecanismul acela..pe cele doua axe sa montezi niste rotite de antrenare ca la casetofoane..dintate sau cu curea..montezi axul felinarului pe un suport(cu felinarul in sus) :grin: ..si cred ca e gata...depinde la ce scara este mecanismul....la N cred ca se complica maiestria

Cred ca ar fi cazul sa mutam discutia asta prin alta parte eventual la atelier..ca referitor la constructia macazului curb am intentia sa fac un subiect separat.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Aug 11, 2008 11:50 pm

Ma minunez cand vad ca dupa atatea luni mai exista acest subiect.
Asteptat timp indelung si a meritat.Google Earth vine cu poze indraznete pe anumite sectoare din tara. ca sa nu ne intindem cu vorba am sters planurile initiale si am refacut totul de la zero. Am reusit.
Iata ce am facut:

varainta poza:
Imagine
varainta pdf in marime naturala: http://files.filefront.com/traseu+01dwg ... einfo.html

Am adunat si materialele ,am pregatit si doua placi.
ImagineImagine
LDH

Mesaj de LDH » Mar Aug 12, 2008 1:11 am

Eu am rabdare sa astept continuarea

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Aug 12, 2008 9:55 am

Dragos, reusita ideea de a pune in paralel poza de pe Google Earth cu desenul tau. Imi place, traseul arata perfect natural (fiindca este "copiat" dupa natura!).

Nu ne-ai spus de unde, din ce loc anume este luata poza cu traseul de iarna. Sau poate ai spus mai demult si am uitat eu intre timp? Daca e asa iarta un mos semicentenar si mai spune-o odata, ca neamtul ala mic care-mi tot ascunde lucrurile nu stiu unde a pus informatia asta!

Intentionezi sa faci o diorama de iarna? Mi s-ar parea foarte interesanta!

In privinta traseului n-am ce sa comentez, daca il copiezi dupa natura n-are cum sa nu iasa bine, trebuie doar sa refaci relieful observabil acolo.

Am urmatoarele observatii, totusi: Odata, sa te gandesti la faptul ca aceste module vor fi asamblate undeva, intr-un spatiu fizic. Nu stiu unde ai de gand sa le asamblezi, insa e bine sa te gandesti si la aspectele astea, sa zicem, un pic triviale, de genul: unde sta diorama cand nu este folosita, cum se poate proteja de praf, cum pot sa o protejez impotriva unei loviri accidentale sau a placerii dobermanului de a se urca pe ea etc. In acest sens observ acel unghi larg al dioramei si ma gandesc: daca o pui "la perete" cu o latura, atunci cealalta latura sigur se va departa de perete si spatiul de acolo ramane nefolosit, dificil de accesat, bizar. Daca diorama sta in mijlocul unui spatiu, atunci problema asta dispare, in schimb diorama devine mult mai "vulnerabila" la atingeri accidentale, la saltul dobermanului etc.

E bine sa te gandesti si la aceste aspecte fiindca odata realizata diorama, vei descoperi ca ai in casa un "mort" extrem de prezent, dificil de transportat, extrem de fragil si de sensibil la praf.

Dincolo de aceste aspecte practice, din punct de vedere scenic diorama va fi tratata diferit in functie de felul cum va fi vizionata. Adica intr-un fel tratezi scena daca diorama este vizionata doar dintr-o latura si in cu totul alt fel daca e o diorama amplasata in mijlocul unui spatiu si o vezi din toate unghiurile.

Succes!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Aug 12, 2008 1:28 pm

Salut,

ceea ce iti propui sa realizezi, sincer mi se pare de admirat, e destul de greu sa copiezi realitatea, sper sa reusesti sa ne prezinti si evolutia dioramei.

spor la treaba!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
stageexp

Mesaj de stageexp » Mar Aug 12, 2008 2:16 pm

Foarte buna ideea, felicitari.
Si noi cei din timisoara am aruncat o privire pe google earth, in scopul de a vedea increngatura de linii si macaze ale unei gari de mari dimensiuni, in conditiile in care fotografii nu se prea pot realiza cu obiective considerate de catre unii strategice.

Ca orice macheta, inspirarea dupa natura este o sansa sigura de succes, ideea este insa sa nu-ti propui sa iasa exact la fel :grin: .
Nu fiindca nu este posibila o incercare din punct de vedere a testarii limitelor artistice si tehnologice, ci pentru faptul ca natura este PEFECTA si nu se poate copia cu exactitate indiferent de context. De asta ma conving dee fiecare data cand fotografiez cate un loc din frumoasa noastra tara.

Oricum astept cu nerabdare continuarea,
mult succes.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Aug 13, 2008 11:34 am

Salut tuturor.
Traseul este inspirat dupa coborarea din Predeal spre Brasov.
Nu vreau sa il fac in anotimp de iarna,pare spectaculos dar primavara si vara prin culorile vii de acolo parca sunt o alta poveste.
Intamplator satelitul a pozat Valea Prahovei pe timp de iarna.Eu prefer sa ii zic Valea Prahovei desi raul ce curge pe acolo este Timisul,asta fiindca vreau sa ii fac si o gara pe capatul din stanga,ceva asemanator cu Predealul,iar de acolo sa mai cobor cu cateva linii pe langa raul Prahova. Problema este ca extind prea mult diorama,vorbim deja de 4 metri lungime.Inca doua module pe capatul din stanga ar insema 1,6 metri.
Pe capatul din dreapta nu m-am hotarat ce voi face.Voi incerca sa fac sfarsitul dioramei la standardele internationale.Poate pe viitor cineva va face ceva asemanator si le vom imbina.
Referitor sa spatiu nu imi fac probleme,am facut deja niste calcule,mi-am pus la punct intr-un proiect si un sistem de trasnport pentru diorama,problema prafului se rezolva cu ajutorul unei huse peste module.
Diorama nu v-a sta intinsa prin casa,o voi instala atunci cand imi doresc sa plimb trenurile sau sa lucrez la ea.Animale nu am care sa le distruga.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Aug 19, 2008 5:10 pm

In urma cu cateva zile am avut timp sa ma ocup de primele doua module pentru viitoarea diorama.Intre timp vreau sa finalizez si celelalte 3 module dupa care sa ma apuc de realizat traseul sinei si al drumului.

ImagineImagineImagine
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Aug 19, 2008 6:05 pm

Baga mare ca ai un dedline :| :evil: :twisted: :|
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Dum Sep 07, 2008 1:59 pm

Intre timp dupa doua saptamani de pauza ,cateva ore de delectare langa trenulete au fost binemeritate.Iata cam ce a iesit:
ImagineImagineImagineImagine

In asteptare de materiale noi cred ca am sa ma apuc de proiectat si o gara.Deocamdata caut surse de inspiratie si fac calcule financiare.
Asa de plictiseala am facut si o poza cu o viitoare garnitura,inspirata dupa propriile idei.
Imagine
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Sep 10, 2008 5:46 pm

Azi si ieri am proiectat asa numitele "coaste" cu ajutorul carora voi face diferentele de nivel ale reliefului dioramei.Fiecare modul v-a contine 4 astfel de coaste urmand ca intre ele sa fac legatura cu ajutorul unor bucati de parchet melaminat taiat corespunzator planului.
o poza cu proiectul coastelor.imi pare rau de galbenul folosit in layer sper ca intelegti ceva.
Imagine

poze de la primele lucrari
ImagineImagineImagine
pe masura ce voi avansa cu constructia o sa postez poze si detalii.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”