Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Diorama la N pe segmente a lui Sogard

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Noi 13, 2009 9:35 am

Din pacate 1144 a avut un accident groaznic, o cadere libera de la fix 80 de centimetri. Urmarile au fost aproape catastrofale, locomotiva fiind avariata si din punct de vedere tehnic, serios vorbind nu mai statea dreapta pe sine, era inclinata intr-o parte. Ceva la un boghiu s-a strambat, poate chiar boghiul cu totul, insa am remediat punand doua benzi izolatoare mici pe post de distantier, acuma si-a revenit pe pozitia normala, dar tamponul e disparut definitiv :( ... Nu l-au furat si de gasit nu a fost gasit pe nicaieri....
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Vin Noi 13, 2009 12:39 pm

wow 80cm=128m reali, deci e si de mirare ca a mai ramas ceva din ea! am incercat si eu senzatiile tari ale cautarii de boghiuri, arculete, clemute, tampoane, cu lanterna pe sub mobile si in rosturile parchetului, stiu cum e... :-|
Urcand pe scara N....
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Noi 13, 2009 7:20 pm

bravo. imi place cum decurg treburile si cum gandesti. abea astept sa poposesc din nou in depoul tau la revizie. V156 cred ca abea asteapta sa-l viziteze din nou. :-D
[Link Removed for Guests]
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Noi 13, 2009 10:22 pm

lupul_alb scrie:abea astept sa poposesc din nou in depoul tau la revizie. V156 cred ca abea asteapta sa-l viziteze din nou. :-D
Pai de ce? Iar face necazuri ?
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Noi 14, 2009 8:39 am

nici nazuri nu mai poate face saraca. i-am pus cinci vagoane si dupa trei tururi pe diorama a murit complect. :-D cred ca o fac dumi si o plimb cu mana ca in copilarie.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Sâm Noi 14, 2009 10:05 am

Sa traiasca TRIX-ul, adica Minitrixul, e a doua locomotiva care vine la reparatii. Aia rosie de mai sus era ciumarita rau, nici in ruptul capului nu vroia sa mearga cum trebuie..... ce sa mai electrica din ele e la pamant.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Noi 14, 2009 12:13 pm

stiu ce si aceea tot trix este pentru ca am avut-o si eu. bine ca am scapat de ea. nu mai vreu locomotive de la trix sau minitrix. astea roco merg ca unse.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Noi 14, 2009 1:30 pm

Lupule, nu vorbi cu pacat, nu exista firme bune si firme proaste, exista firme care au avut perioade bune si perioade proaste, la fel dupa cum exista modele bune si modele proaste. Ai incercat vreodata un Minitrix facut pe vremea cand inca era domnul Mangold la manete, si firma inca nu fusese preluata sub "palaria" Maerklin? Mare diferenta!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Noi 14, 2009 2:19 pm

unde am scris ca trix e o firma proasta? am spus ca nu mai vreau locomotive de la minitrix. nu neaparat pentru ca ar fi proaste, ci pentru ca sunt foarte fragile si cu multe pretentii, pe cand locomotivele roco pe care le am merg struna chiar daca sina este murdara, de exemplu. pe cand cele trix si fleschmann, la o mica pata s-au oprit. nu inseamna ca sunt neaparat produse proaste.
obiwan

Mesaj de obiwan » Sâm Noi 14, 2009 2:56 pm

parca era un topique despre diorama, acum ati intrat in polemica vizand calitatea trix/ roco. Daca pot sa ma bag si io, poza aia cu remiza luminata m-a dat pe spate! Felicitatiuni!!! Arata foarte bine lumina si cred ca e preferabil sa o vezi pe intuneric pentru ca ascunde luciul plasticos. Toate bune!
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Sâm Noi 14, 2009 6:35 pm

Obiwan cred ca vorbesti despre geamurile remizei, sincer mie alea nu imi plac. De la inceput de cand le-am vazut m-au enervat pentru ca nu sunt clare, nu stiu ce fel de plastic a fost injectat in matrite... Ma gandesc sa le dau jos, insa ar fi o problema la usi. Sunt extrem de fragile, si nu prea mai exista cale de intoarcere, daca as incerca orice metoda vor ramane sigur bucati din rame pe geam :-( . Din pacate trebuie sa o las asa. Si o alta chestie de care imi pare rau este ca nu am modificat putin caramizile peretilor cu putin weathering sa para mai naturala. Dar poate merge, chiar va rog cei care va pricepeti sa imi dati ceva sfaturi daca merge modificata din acest punct de vedere acuma cand ea e gata asamblata...
LDH

Mesaj de LDH » Dum Noi 15, 2009 1:37 pm

sogard_2003 scrie:Obiwan cred ca vorbesti despre geamurile remizei, sincer mie alea nu imi plac. De la inceput de cand le-am vazut m-au enervat pentru ca nu sunt clare, nu stiu ce fel de plastic a fost injectat in matrite...
Rezolvarea este cat e poate de simpla.
Murdareste-le ca si cum ar fi pline de praf si lasa, numai pe mijlocul geamului, un ochi cat de cat curat.
Vezi sa nu ai contrast prea mare intre tamplarie si geamuri.
Ma refer la murdarie :wink: adica tamplaria proaspat vopsita si geamurile murdare.

sogard_2003 scrie: Si o alta chestie de care imi pare rau este ca nu am modificat putin caramizile peretilor cu putin weathering sa para mai naturala. Dar poate merge, chiar va rog cei care va pricepeti sa imi dati ceva sfaturi daca merge modificata din acest punct de vedere acuma cand ea e gata asamblata...
Pai, parca, mai discutaram de treaba asta sau ... poate cu Andreiul :?

Vopsea alba foarte, foarte, diluata incat sa curga ca apa.
Procesul dureaza atatea zile cati pereti ai.
Acoperi cu "solutia" un perete, il lasi cateva minute sa intre in rosturi dupa care pui, aproape la verticala, peretele si lasi sa se scurga surplusul.
Ai grija ca tot ce se scurge se acumuleaza la baza.
Din cand in cand dai jos ce este in plus.
Il lasi bine sa se usuce si ai obtinut rosturi albe intre caramizi.
Ca or fi toate acoperite au ba depinde de cat de degresat este peretele.
Este posibil ca unele caramizi sa se albeasca. Nu e bai. O carpa mai aspra rezolva problema.
Sigur acolo unde ai pus mana si ai lasat grasime nu o sa prinda dar poate nu te-ai chinuit asa de mult sa iti bagi degetele printre rosturi :grin:

Rezultatul, daca "scoti" negrul arata cam asa

sau, fara negru,

sau

Spoor!!
Toate cele bune,
LDH
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Noi 15, 2009 4:12 pm

draguta masinuta din ultima poza. totusi, nu imi prea plac liniile acelea prea ruginite din a doua poza. sunt si scoase prea in evidenta si de faptul ca in apropiere sunt linii neruginite. sunt prea rosii. desigur, e si vina aparatului foto, cred.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Noi 15, 2009 4:20 pm

Liniile alea "ruginite" sunt "ruginite" peste tot.
Nu au apucat sa fie curatate si retusate iar celelalte nu au apucat sa fie "ruginite" :grin:

Aparatul foto nu are nicio vina.
Toate cele bune,
LDH
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Noi 16, 2009 10:59 am

LDH, problema este ca eu am asamblat deja cladirea :( Tare mie ca o sa murdaresc si alte parti componenteTrebuie sa studiez acasa cum si cu ce vopsesc, oare pasta corectoare nu o merge? si sterg inainte de uscare caramida cu o carpa bine intinsa astfel incat sa nu intru si in rosturi.. ? Cred ca lavabila se usuca greeeu, si daca e sa o luam cu metoda ta chiar ca dureaza atatea zile cati pereti am...

PS: Da, am discutat despre moteoda asta cu tine dar nu stiu daca sa o aplic, din motivele enumerate mai sus.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”