Diorama la N pe segmente a lui Sogard

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 29, 2009 10:48 pm

sogard_2003 scrie:Si daca vineri seara am fost cu totii in pana de idei ...
In pana de idei?
Vorbeste in numele tau :grin:

Dadusi tot din casa dar aia cu setarea luminii la aparatul de fotografiat nu o spusasi :-P
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Oct 29, 2009 11:49 pm

Cristi e posibil sa ai dreptate in privinta plutei, deocamdata nu sunt sigur ca o voi monta, inca nu m-am hotarat ce fac cu "gara" deoarece va lipsi cu desavarsire cladirea garii din cauza spatiului. Poate voi pune doar niste peroane. Inca nu sunt hotarat, dar cladirea garii e imposibil sa o montez undeva.
Legat de canalul de acces nu e o problema, in depou vor intra cu siguranta numai locomotive, in plus chiar si cel mai lung vagon nu loveste locomotiva trasa peste canal. O sa pun si niste poze, dar maine.
Ldh, uite ca de pozele alea "urate" cu culorile aiurea setate la aparat am uitat sa nu le pun.... sorry. ;-)
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 29, 2009 11:52 pm

sogard_2003 scrie:Ldh, uite ca de pozele alea "urate" cu culorile aiurea setate la aparat am uitat sa nu le pun.... sorry. ;-)
Nici sa nu le pui ca estem pacat.

Poate ne arati ce ai mai lucrat ca ... radio sant zice ca ai lucrat :wink:
Toate cele bune,
LDH
andreiul

Mesaj de andreiul » Joi Oct 29, 2009 11:56 pm

Domnu', cam asa arata vagoul lui PDI; e beleaaaaaaaa
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Prima poza cu el pe care ai pus-o arata de parca vagonul e incins pana la rosu...

In rest, vorba lui LDH, chiar dai totul din casa... :grin:
Bafta tuturor! Andrei
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Oct 30, 2009 10:07 am

Hai ca nu am dat chiar tot, mai erau doua poze, LDH stie care. :grin: :arrow: :|
LDH

Mesaj de LDH » Vin Oct 30, 2009 12:12 pm

sogard_2003 scrie:Hai ca nu am dat chiar tot, mai erau doua poze, LDH stie care. :grin: :arrow: :|

:-D
Toate cele bune,
LDH
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Sâm Oct 31, 2009 12:51 am

Ei, si uite ca dupa ce saptamana de lucru s-a incheiat am gasit o clipa de ragaz si am impletit sarma...... :-D

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Am incercat sa imbin doua placi de caramida dupa metoda decupare pe linia caramizilor, si evident ca nu a iesit cum vroiam asa ca au crescut boscheti pe acolo.....

Copacii i-am facut din sarma de cupru scoasa dintr-un cablu. Am impletit cum se vede, am taiat ca sa fie ramurile mai echilibrate.
Tulpina si crengile au fost "tapetate" de o solutie de aracet, vopsea tempera si o picatura doua de apa.....
Tot "ansamblul" s-a uscat repejor desupra aragazului, 2 3 minute.....
Am revenit la "birou" si am dat cu acelasi aracet preparat inainte, dar de data asta numai pe varful crengilor si am presarat foliaj (FLOCKAGE 07202 Noch). La inceput copacul e chel dea binelea, dar se resolva cu putin fixativ ( Garnier Fructis Style Cu ceara de fructe fortifiata spray fixare si stralucire protector UV , color rezist. Frate da multe mai stie fixativul asta sa faca) , si dupa ce se umezeste bine coroana ATENTIE, pomul se tine de radacina si se trece prin foliaj numai cu varfurile crengilor pentru un plus de realism. Daca se presara materialul pe coroana copacului atunci toate crengile si tulpinele principale vor fi pline si o sa arate ca un boschet.

Operatiunea se repeta dupa gust de cate ori e nevoie, pentru copacul mare am repetat de doua ori trecerea prin foliaj. Dupa fiecare trecere se presara un strat nou de fixativ.

Sfaturi:

Pentru un plus de realism, alegeti un aracet care sa nu devina transparent la uscare, daca aveti deja unul de acest gen va recomand sa il colorati bine, pentru ca altfel se vor vedea sarmele total ireale.

Pentru modelarea tulpinei am folosit un clestisor de taiat si o penseta. Libera alegere pentru modelul coroanei.

Pentru aplicarea pe tulpina si coroana a materiei prime de acoperire am folosit o pensula, ai control full manual. deci e imposibil sa nu iasa fain. Daca scufunzi tot copacul in aracetul colorat trebuie sa ai grija sa nu ramana picaturi la despicatura dintre crengi, acest lucru se elimina prin lovirea tulpinei copacului de marginea unui vas, sau simpla scuturare a sa.

Pentru aplicarea fixativului nu apasati ca o femeie care se gandeste numai la coafura ei, intradevar coroana trebuie udata bine ca sa fim siguri ca urmatorul strat se va prinde bine, dar trebuie avuta grija cum se apasa pulverizatorul pentru ca la un suflu prea puternic va zbura tot foliajul, pe jos, pe birou, pe monitor, care cum pe unde lucrati. Daca e si nevasta sau prietena prin zona, pentru a nu pierde din fixativ cantitati considerabile, indreptati jetul de fixativ spre capul acesteia.

Va doresc constructie placuta.
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 31, 2009 9:56 am

sogard_2003 scrie:Daca e si nevasta sau prietena prin zona, pentru a nu pierde din fixativ cantitati considerabile, indreptati jetul de fixativ spre capul acesteia.
]

De retinut :-D
Toate cele bune,
LDH
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Sâm Oct 31, 2009 11:13 am

Bravo copaceii tai arata foarte bine! Avantajul lor fata de pomii "profi" de la Noch care se rup imediat (aceia facuti din tulpini de alge sau ce-or fi) este ca sunt mult mai rezistenti, fiind din metal. Si bineinteles conteaza satisfactia de a-i face cu mana ta! Am gasit utile si sfaturile despre cum sa indreptam jetul de fixativ spre capul nevestei, pentru a face economie. As adauga ca putem sa-i prindem cu clipsuri direct in coafura cate 5-6 copacei deodata, pentru un randament maxim. :fluierat:
Urcand pe scara N....
andreiul

Mesaj de andreiul » Sâm Oct 31, 2009 1:25 pm

au iesit foarte bine.
Bafta tuturor! Andrei
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Oct 31, 2009 4:45 pm

nota 10!...cu o mica observatiune :grin: ...culoarea maronie este un pic ireala,mai degraba un maro inchis sau o nuanta de gri spre verde ... :roll:
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 31, 2009 7:51 pm

cosmin78 scrie:...culoarea maronie este un pic ireala,mai degraba un maro inchis sau o nuanta de gri spre verde ... :roll:
Mai bine toate trei inr-un amestec
Toate cele bune,
LDH
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Oct 31, 2009 9:37 pm

LDH scrie:
cosmin78 scrie:...culoarea maronie este un pic ireala,mai degraba un maro inchis sau o nuanta de gri spre verde ... :roll:
Mai bine toate trei inr-un amestec
sau asa,pana la reglarea culorii.
Cosmin
XName

Mesaj de XName » Sâm Oct 31, 2009 10:53 pm

fixativul lipeste definitiv... sau e mai mult temporar?
Daca scuturi putin diorama o sa vina toamna si la copaci? sau raman verzi
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Dum Noi 01, 2009 1:15 am

XName scrie:fixativul lipeste definitiv... sau e mai mult temporar?
Daca scuturi putin diorama o sa vina toamna si la copaci? sau raman verzi
Vom vedea in timp asta. :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”