Imperiul lupului - N

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 04, 2007 7:34 am

Florinn scrie:dar acolo nu prea e gara si nici triaj in zona de care vorbesc eu, sunt 2 linii cam departate una de cealalta, ar fi trebuit conturat putin terasamentul.

probabil te referi la cele doua linii moarte. una dintre ele duce la un depozit , iar cealalta se termina in muntele tunel. da, cu siguranta acolo ar fi mers pus ceva sub linii, dar acum asta e! mergem mai departe.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 04, 2007 7:22 pm

ok. in aceste ultime doua zile am avansat cu terasamentul. am reusit sa pun terasament 98% la circuitul din interior si 50% la cel din exterior. problema este ca am ramas fara pietris gri.
acum sunt in asteptare. poate aduce incurand rally ceva pietris ca sa pot finisa opera de arta.

cu poze revin maine sau joi cand va fi mai multa lumina in odae.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Dec 07, 2007 1:21 pm

cateva poze cu terasamentul meu. din cauza lipsei de lumina s-ar putea ca poza sa nu fie prea reusita.
felinarele de pe peroane sunt strambe. nu sunt fixate definitiv.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Dec 07, 2007 2:16 pm

Intrebare nevinovata: pietrishul e HO sau N ?
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Dec 07, 2007 5:45 pm

IonutTrif scrie:Intrebare nevinovata: pietrishul e HO sau N ?
pana si la pietris exista scari???

well! atunci e HO.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Dec 07, 2007 5:53 pm

Daca ai fi aruncat 1 ochisor aici ai fi aflat ca exista :)
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 18, 2007 12:26 pm

iata ce am realizat in cursul zilei de ieri

Imagine

am terminat de pus terasamentul la linii.

Imagine

mi-au sosit ultimile casute de care aveam nevoie pentru aceasta diorama, le-am stabilit locul si am purces la montarea gardurilor. lucru care mi-a stors cativa nervuleti, dar terminat cu victoria mea.

Imagine

fireste, gardurile, fara nici o exceptie, sunt la scara HO. eu le gasesc potrivite si aici. portita de la aceasta casa, pe care voi lipi ulterior cateva fire de floricele, este singura exceptie de la regula, ea este la scara TT.

Imagine

aici, la aceasta casa va trebui sa gasesc o solutie de poarta. in curtea din spate a acestei casute, se va afla o frumoasa livada de meri. asta cand imi vor pica cativa pomisori la N.

Imagine

biserica, ca o cladire respectata, se ascunde in spatele unui gard de fier ce ma poarta cu gandul la palatele acelea engleze cu porti uriase de fier. in curte ar prinde bine o fantana.

Imagine

iata si prima cladire care a primit energie electrica, deci lumina. se pare ca C.F.I. ( Caile Ferate Imperiale ) a platit curentul pe luna in curs astfel ca turnul de control se bucura de efectul unei lampi stradale, bineinteles, HO.

Imagine

Imagine

voi reveni indata cu doua mici probleme ivite.

va urma
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 18, 2007 12:49 pm

revin cu problemele.

1. ulita satului meu trebuie sa fei din pamant. ma gandesc ca nu o sa arate prea bine daca vopsesc direct placa in culoarea apropiata pamantului, ci ar arata mult mai bine daca as pune un mic strat de ipsos pe care sa-l vopsesc ulterior. ce ma sfatuiti? cum pot face aceasta ulita?

Imagine

2. azi, printre altele, m-am apucat sa fac din materialul lemnos pe care-l mai detineam pe balcon, picioarele pentru diorama la N. insa, de cand s-a racit, pe balcon s-a instalat umezeala. asadar, tot materialul lemnos este umed si el. am incercat sa ridic picioarele, dar nu mi se pare multumitor stadiul lemnului, plus ca mi-e teama ca nu cumva in viitor sa ma trezesc cu diorama la pamant. ce ma sfatuiti sa fac in cazul acesta? sa continui cu lemnul pe care il am sau sa ma opresc?

Imagine

va multumesc
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Dec 18, 2007 12:57 pm

Ulita o poti faci ori din pasta de ghips cu aracet care o vopsesti ori cumperi de la Noch o punga de imitatie pamant. Ori mergi la un atelier de mobila si ceri sa iti dea rumegusul ramas in urma taierii palului (seamana izbitor cu produsul Noch). Acest rumegus il pui in mod similar cu terasamanetul , eventual il vopsesti dupa.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 18, 2007 1:00 pm

iti multumesc Ionut pentru sfat. eu am rumegus de la hamster. e bun? cred ca da.
e o idee buna.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Dec 18, 2007 2:00 pm

Nu stiu cat e de mare ca nu l-am vazut, dar cel de pal e f marunt si are si o culoare maronie, deci e perfect .
Poti sa mergi in Praktiker unde au servici de taiere sa iti dea intr-o punga, nu cred ca se supara.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 18, 2007 2:10 pm

multumesc mult. am sa incerc si la Bricolage ca si acolo au servici de taiere
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Dec 18, 2007 3:26 pm

Pamantul de pe diorama N la care a lucrat Alin este "jeg din garaj", ca sa folosesc exact cuvintele lui Alin. Adica, nisip/praf foarte fin, ce a cazut de pe masina ;)

O sa prezint diorama curand intr-un articol amplu.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 18, 2007 4:26 pm

astept cu nerabdare acest articol. orice idee e binevenita.
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Dec 18, 2007 5:30 pm

http://i182.photobucket.com/albums/x105 ... schema.jpg

Avand in vedere imaginea de mai sus, cred ca ar trebui sa te gandesti un pic mai bine la configurarea zonei. Parca n-are nici o noima nici configurarea stradutelor. Parerea mea este ca ai mult spatiu pierdut.

Scuze pentru pietre!
Cu respect,
Cu respect,
Robert
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”