Ce tip de format sina preferati ?

Discutii diverse despre orice

Ce format de trenulet aveti, sau ati prefera ?

HO
57
74%
TT
6
8%
N
12
16%
Z
2
3%

Voturi totale: 77
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Vin Oct 06, 2006 8:27 pm

am avut TT dar in 1988 am trecut la HO stiti de ce am 'schimbat' macazul :?: asa mi sa parut mie atunci ca TT-ul sarea des dupa linii deoarece erau mult mai usoare ca HO oricum am avut amintiri placute de la TT
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
[Link Removed for Guests]
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mie Ian 03, 2007 7:28 pm

HO, este la putere! Detalii mult mai bune si parca nu se strica asa repede, nu?! :P
Cu respect,
Robert
navigator

Mesaj de navigator » Sâm Oct 20, 2007 8:54 pm

Va salut pe toti pasionatii de modelism feroviar.
Dupa mai mult de 30 de ani, am hotarat sa revin la prima mea pasiune, trenuletele. Am citit pe cele doua forumuri : "jucarii" si "railwayfan", am studiat ofertele celor 6 magazine specializate de la noi (pe care le-am gasit eu), mi-am amintit de anii cand, impreuna cu tatal meu, am strans o colectie impresionanta de material pe scara HO si ne-am izbit de problema spatiului. Dupa ce am cantarit bine, am decis sa reincep pe scara N.
Argumentul ca trenurile N nu au detalii ca cele HO nu mi s-a mai parut veridic. Asta era valabil acum 30 ani si poate si mai incoace, dar acum am vazut ca sunt comparabile atat la calitate cat si la pret.
Avantajul ca la diorame similare, cea pe scara N ocupa o suprafata de aproape patru ori mai mica decat cea pe HO cred ca e demn de luat in seama.
E drept ca exista si dezavantajul ca se gasesc mai greu decat trenurile HO, dar lucrurile vad ca incep sa se miste: trenulete.ro aduce marfa destul de variata, americantrains.ro aduce multe americanesti, iar trenulete.inext.ro are vagi urme de scara N. O surpriza placuta a fost cand in urma unor discutii cu o doamna de la trenulet.ro (nu trenulete.ro) care dupa ce m-a ascultat, mi-a dat dreptate si a promis ca or sa inceapa sa aduca si scara N, am vazut ca pe siteul lor a aparut scris: "in curand N 9 mm".

Stiu ca acest subiect a fost inceput acum aproape 2 ani dar daca rally, desi a dat titlul "Ce tip de format sina preferati ?", nu ar fi supus la vot doar "candidatii" HO si TT, ci si N, poate ca s-ar fi gasit persoane ce ar fi votat cu N. Asa, vazand ca-i vorba doar de HO si TT, fanii N nici nu au mai postat (exceptie FloS care a tinut sa repete ca-i un indragostit de N). Oare cati din cei ce au bagat deja bani in HO nu-i incearca un regret ca n-au inceput cu N (din cauze de neinformare/dezinformare, surse de procurare in Romania ca si inexistente)?
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 20, 2007 9:23 pm

Salut navigator si bun venit!

Un sfat prietenesc vechi de cand lumea

"Nu crede tot ce se scrie pana nu te convingi singur" deoarece este posibil, de multe ori, ca "Afara sa fie vopsit gardul iar inauntru ...", vezi cazul Americantrans care nu mai activeaza cam de multisor pe piata.
Eu am o comanda la ei cam de un an si jumatate si desi le-am mai trimis cate un mail din cand in cand sa le arat ca nu am uitat ei ... au uitat sa-mi raspunda. Poate ai tu mai mult noroc.

Eu nu regret ca nu am inceput cu scra 1:160 N si sunt foarte multumit de 1:87 H0 iar scara la care am inceput acum ... mai bine de 37 de ani a fost 1:120 TT

Am scris scara alaturi de tipul de linie, nu sina, N sau TT pentru a nu se crea confuzii deoarece si la scara 1:87 exista modele care ruleaza pe N sau TT in functie de ce reprezinta.

Bafta in demersul tau de a reveni in randurile trenulistilor si te asteptam cu realizarile
Toate cele bune,
LDH
navigator

Mesaj de navigator » Sâm Oct 20, 2007 9:35 pm

Multumesc pentru pontul cu americantrains. Am comandat de la trenulete.ro un start set digital Fleischmann 89397. Pana vine, exersez pe Win Track 7.0 sa proiectez o diorama si o sa mai achizitionez cate una, alta.
De ce imi place N? Pentru ca pe N faci aproape tot ce poti face si pe H0 dar la costuri mai scazute si pe suprafete de patru ori mai mici!
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 20, 2007 9:44 pm

navigator scrie:Multumesc pentru pontul cu americantrains. Am comandat de la trenulete.ro un start set digital Fleischmann 89397. Pana vine, exersez pe Win Track 7.0 sa proiectez o diorama si o sa mai achizitionez cate una, alta.
Felicitari pentru viitoarea achizitie. O sa cam astepti pana vine. Cel putin asa rezulta din beculetul verde de pe sit
Legat de Win Track este grozav si foarte folositor ca sa iti faci o idee despre "cam cum sau cam ce va fi cu viitoarea ta macheta" dar pana nu vei "intinde" liniile pe planseta, mai ales daca ai si forme de relief, nu prea o sa se "pupe" ce proiectezi cu ce o sa fie.
Toate cele bune,
LDH
navigator

Mesaj de navigator » Sâm Oct 20, 2007 9:52 pm

Ai dreptate, in ambele probleme. Dar sti cum e cand astepti, trebuie sa faci ceva (util) ca sa treaca timpul mai repede.
De ce imi place N? Pentru ca pe N faci aproape tot ce poti face si pe H0 dar la costuri mai scazute si pe suprafete de patru ori mai mici!
FloS

Mesaj de FloS » Sâm Oct 20, 2007 11:33 pm

Sunt si voi ramane un MARE indragostit al scarii N ...dar mai ales al epocii I bavareze si nu numai ... vad ca mergi pe epoca III ... Spor si bine ai venit printre pasionatii scarii N.
rally

Mesaj de rally » Dum Oct 21, 2007 2:35 pm

Salut navigator si bine ai veni !
Am rezolvat omisiunea din sondaj, acum asteptam surpriza :grin:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Dum Oct 21, 2007 7:26 pm

Salut!

Am votat scara H0 pe care o prefer fiind foarte detaliata, dar printre favoriti se afla TT deoarece sunt de parere ca imbina foarte bine detaluil cu spatiul. De asemenea am si planuri pentru o viitoare diorama N dar din pacte nu gasesc sine Fleischmann pe N, si deocamdata nu prea dispun de ofnduri pentru o noua oclectie pe alta scara.
Toate cele bune!
Nagy Gabriel
navigator

Mesaj de navigator » Lun Oct 22, 2007 3:54 pm

Multumesc ptr intampinare si pentru reactivarea votului. Deocamdata vad ca eu sunt singurul cu N, poate FloS nu a votat inca. O sa-l mai pun pe un prieten ce si-a comandat si el odata cu mine un set N si care mi-a indicat de fapt acest forum, sa voteze si el. Poate ridicam asa procentul iubitorilor de N la colosala valoare de 10% :grin: (si cu votul lui FloS)

(l.e.) FloS, si mie imi plac mai mult epocile apuse decat cele moderne. O sa ma rezum la III si cel mult IV (pe la inceputuri). Nu numai materialul rulant dar si decorurile de atunci.
FloS

Mesaj de FloS » Lun Oct 22, 2007 5:06 pm

Am votat acum :D
fantt

Mesaj de fantt » Lun Oct 22, 2007 9:23 pm

eu am inceput la TT, inainte de 89, cu material BTTB, in parte din motive de spatiu, in parte pentru ca mi se pareau prea mari trenurile la H0; dupa o mare pauza dupa revolutie, datorita in principal lipsei materialului rulant si a sinelor, sau a preturilor mari, am continuat la TT, trecind pe digital; pentru ca nu sint un fan al detaliilor, pentru mine contind mai mult sa am un traseu cit mai complex, de anul acesta am trecut la N, unde pe acelasi spatiu(120 cm x 180 cm) pot realiza un traseu mai complex; deocamdata dispun de o locomotiva Roco OBB 1044, digitala, 2 vagoane Eurofima; pentru ca nu sint atit de intereqat de detalii, scara N mi se pare cea mai potrivita pentru line, asa ca votez pentru ea :)
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 22, 2007 10:02 pm

Pentru mine conteaza in primul rand detaliile trenurilor - mai ales in cazul locomotivelor cu aburi 8) - si numai dupa aceea complexitatea circuitului feroviar, asa ca am votat H0.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Mar Oct 23, 2007 11:42 am

H0: gama larga de modele, stabilitate in rulaj, detaliile nu sunt mai multe decat pe alte scari, dar sunt mai vizibile (pentru ochii mei, cel putin :lol: ), manevrare mai buna, sunt mai usor de reparat (pentru cei cu maini mari si tremurande :lol: si asa e un chin sa lipesti la loc o balustrada care s-a rupt) si de integrat diverse lumini si montaje in ele, si nu in ultimul rand vechimea de cand lucrez cu scara aceasta!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”