Materiale/piese pentru constructie

Magazine , materiale, linkuri utile
liviu91

Mesaj de liviu91 » Mie Ian 28, 2009 5:03 pm

un fel de plastic...dar e putin mai moale si usor de lucrat cu el. :lol:
stageexp

Mesaj de stageexp » Mie Ian 28, 2009 6:32 pm

Ca o completare utila la ce s-a scris pana acum, as dori sa precizez ca multe materiale si piese utile se gasesc in recuperari, adica in tot felul de mecanisme si aparate care in general sunt "disponibilizate" dar care pentru un modelist sunt aur curat, in general tot cam ceea ce se alimenteaza cu energie electrica si are parti mecanice: casetofoane, tunere, instalatii industriale, imprimante si tot felul de alte astfel de produse.
In general este bine ca acestea sa fie stocate intregi sau pe piese, pentru ca este rar cazul in care se gaseste o componenta necesara imediat, dar aceasta va deveni imediat utila dupa ce a fost aruncata. :-D
Acier

Mesaj de Acier » Mie Ian 28, 2009 11:53 pm

gherghe scrie:ce este acest forex?
Materialul cunoscut la noi sub aceasta denumire generica este PVC (policlorura de vinil) expandat, mai precis are o structura asemanatoare cu buretele, evident la scara foarte mica, ceea ce il face destul de usor prelucrabil termic sau mecanic. In afara de Forex, la noi in tara se mai importa si Komatex. Ambele marci se comercializeaza in mai multe sorturi de densitate/duritate, in foi de 1,2,3,4,5,6,8,10,13 si 19mm.
Se preteaza foarte bine la constructia de cladiri la scara, prototipuri, sabloane, etc. Are un oarecare dezavantaj prin faptul ca nu se poate lipi termic (nu se topeste, nu arde) ci doar chimic cu adezivi recomandati pentru PVC (pe baza de acetona in principiu, nu este atacat de restul solventilor comerciali). Cu adezivul pentru PVC face priza foarte buna la lemn, textile sau derivate (hartie, carton, fibre) si folii transparente flexibile, restul se lipeste cu cianoacrilat, epoxy sau poliuretan.
gherghe

Mesaj de gherghe » Joi Ian 29, 2009 5:34 pm

multumesc de raspuns. o sa incerc sa-l caut acum
Radu161

Mesaj de Radu161 » Joi Ian 29, 2009 7:08 pm

Eu am lipit Forexul cu orice adeziv mi-a picat in mana. Nu stiu in schimb de Komatex cum se comporta.
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
Acier

Mesaj de Acier » Vin Ian 30, 2009 12:28 am

@Florinn, primul post din topic
e cam tardiv dar cine stie :)
arcuri elicoidale mici - de la scaparatoarea brichetelor cu gaz
sarma de otel subtire - de la magazinele de instrumente muzicale, corzi de chitara. cea mai subtire (0,1mm): din cablul telefonic care face legatura intre priza si aparat. se sorteaza cu magnetul pentru ca e cuprata!
...
Folii materiale plastice diverse:
Forex: www.monsmedius.ro
Komatex: www.geplast.ro

furnir diverse esente: www.holver.ro
cuttere pentru modelism profesionale: www.gerotools.ro (marca "Martor" @ www.martor.de)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Ian 30, 2009 11:49 am

@Acier,

dezvolta putin ideea cu cablului telefonic.
Despre ce cablu vorbim si ce grosime.

ms.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
navigator

Mesaj de navigator » Vin Ian 30, 2009 1:08 pm

Florin:
- arc - lungime 2 - 5 cm, diametru mic (1 - 3 mm), intentionez sa il folosesc la macazele mecanice, pana acum nu am gasit nici un fel de arc.
si
Nenea imi trebuie arc care sa se stranga prin contractare si nu invers cum e la pixuri.
Nici arcurile pomenite de Acier:
arcuri elicoidale mici - de la scaparatoarea brichetelor cu gaz
nu-ti sunt bune caci sunt similare cu cele de la pixuri, adica sunt de compresiune. Tie iti trebuiesc de tractiune, dupa cum am inteles. In imprimantele cu jet ieftine (m-am saturat de un Lexmark si de un HP si le-am dezmembrat) am gasit cate un subansamlu ce continea minim 6 roti mici dintate ce erau sustinute de niste arculete care ti-ar fi foarte bune. Au rolul de a presa hartia dar cu o forta slaba. Arculetele au diametrul exterior intre 1,5 si 2 mm si lungimea intre 20,5 si 28mm (partea spiralata propriuzisa, fara ochi), in functie de imprimanta. Grosimea sarmei e de 0,18mm la cele mici si 0,22 la cele mai mari.
De ce imi place N? Pentru ca pe N faci aproape tot ce poti face si pe H0 dar la costuri mai scazute si pe suprafete de patru ori mai mici!
trainandstuff

Mesaj de trainandstuff » Joi Iul 30, 2009 9:15 pm

un material pe baza de pvc in amestec cu spuma poliuretanica. e moale si usor de prelucrat-taiat. elastic si poti creea ce vrei tu cu el. in mare se foloseste in productia publicitara (panouri etc) pt ca este ieftin.
trainandstuff

Mesaj de trainandstuff » Joi Iul 30, 2009 9:18 pm

daca aveti nevoie de case tunate la orice scara...va stau la dispozitie. merita sa incercati. poate gasim impreuna si solutii tehnice
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mar Sep 01, 2009 11:49 pm

nu stiu daca s-a dat un raspuns la ideea de cabluri telefonice....exist 2 feluri de cabluri...1.cabluri tari sau de constructie (monoclon) 2.cabluri moi,numite patch cord (policlon)...acest tip din urma se poate gasi si la cablurile audio (negru-rosu)...diametrul fiecarui fir de cablu variaza in functie de diametrul total al cablului...
C.G. LEONARD
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Joi Ian 07, 2010 11:44 pm

Salutare.
Unde se poate gasi carton de 1,2 sau 3mm?Prin librarii am cautat insa fara nici un rezultat.
Radu161

Mesaj de Radu161 » Vin Ian 08, 2010 12:07 am

Trebuie sa fie prin Iasi magazine pentru artisti. Acolo ar trebui sa gasesti carton mucava de diverse grosimi.
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
ButonEL

Mesaj de ButonEL » Sâm Ian 09, 2010 1:09 am

Carton poti comanda online de pe site-ul celor de la papermode.ro.
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Sâm Ian 23, 2010 12:00 pm

Multumesc Radu.Intradevar am gasit carton de mucava de mai multe grosimi la un magazin pt artisiti(pt cei din Iasi: in spatele PIM-ului de pe Bld. Independentei)
Am cumparat cu 4 lei o coala de carton de 1,5mm de 70x100 cm.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Tot ce vrei sa stii”