Decodor Digital

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

Deleted

Decodor Digital

Mesaj de Deleted » Mie Oct 31, 2007 10:29 pm

Salut trenulisti !!! Am o intrebare...are cineva o schema de decodor digital ??? pt a-l construi singur...as vrea sa stiu daca a incercat cineva...

P.S. : orice schema sau info este binevenita
kablu

Mesaj de kablu » Mie Oct 31, 2007 10:45 pm

Poti vedea aci ca Dan face decodoare pentru baietii din Cluj [Link Removed for Guests]
S-au mai pus link-uri pe forum ... cauta un pic si vei gasi .
Daca esti electronist si ai mai facut cablaje si ai lucrat cu componente SMD atunci este super usor sa faci un asemenea decodor . Daca mai ai si ceva experienta cu PIC-uri sau ATMEL-uri atunci e si mai usor .
Bafta ....
...si eu vreau sa fac un controller pentru o eventuala placa turnanta pe o posibila diorama de-a mea , dar mai am ceva de lucru la ea ( v-am bagat in ceata rau de tot :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: )
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
Deleted

Mesaj de Deleted » Mie Oct 31, 2007 10:48 pm

pai....electronistul nu sunt eu......dar cunosc pe cineva.....care cand a vazut preturile a zis : Iti fac yo dastea cu de 4 ori mai putini bani...si am zis wow......totusi e ceva !!!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mie Oct 31, 2007 10:55 pm

Sa ai grija la un aspect Deleted !!! Nu de putine ori ... cand am vrut sa fac "o carpeala" m-am ales si cu banii pierduti si cu achizitionarea fireasca a lucrurilor facute de catre cei care se ocupe special cu respectivele produse. deci am pierdut mai mult decat daca procedam normal. Si asta in multe domenii. Ca sa nu mai zic de nervii aferenti.

Esti liber sa incerci orice, dar sa stii ca nimic nu se compara cu ceea ce e original. Cu putine exceptii.
Deleted

Mesaj de Deleted » Mie Oct 31, 2007 11:21 pm

mda...riscul meseriei...dar omul asta a zis ca primul va fi de test.....adica nu va costa........si daca ii iese.....mai face cateva......

nu sunt sigur de reusita.....dar incercam.....pana la urma asta inseamna modelism !!! daca le cumperi pe toate,le asezi pe o macheta.....ce obtii......??? desigur....nu se improvizeaza tot.....dar.....am un prieten care a cumparat "original" numai un start set .......si a facut o diorama de 4/2 numai din improvizari........si arata super......nici nu se vede diferenta.......dar la casute,oameni,elemente de decor......nu ma bag......le cumpar ca e mai usor........nu ? dar la era digitala merge sa te bagi......va rog sa dati cu pietre daca nu am macar putin dreptate
kablu

Mesaj de kablu » Mie Oct 31, 2007 11:21 pm

Apropo de pret ... m-am uitat si eu un pic pe la importatorii de componente electronice si piesele separate ies pe undeva pe la 25% din pretul unui decodor de fabrica + costuri de transport intern . DAR , pentru a le pune cap la cap si pote un eventual debug .... ( ca doar nu e in fiecare zi duminica ) pierd 3-4 ore in cel mai bun caz . Daca m-as "plati" pentru aceste ore de munca ( nu sint un fan al microcontrolerelor si am nevoie de ceva timp sa inteleg ce se petrece prin ele ) cred ca as avea bani pentru vreo 2 bucati noi noute de la rally
.. iar Endo a subliniat inca un fapt interesant ... am patit-o si eu ... " ramai ca la dentist , cu banii luati si cu dureri " :-D :-D ( citat din PARAZITII )
Eu mai bine petrec aceste posibile ore cu altceva .... poate pentru turnanta voi face unul homemade :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
kablu

Mesaj de kablu » Mie Oct 31, 2007 11:25 pm

mda...riscul meseriei...dar omul asta a zis ca primul va fi de test.....adica nu va costa........si daca ii iese.....mai face cateva......
poate statia sau motorul modelului si atunci va fi muuuuult mai scump :-? :-? :-? .... am facut si eu unele experiente de genul asta si daca as fi cumparat un produs de fabrica as fi fost mai ieftina afacerea si nici nu mai pierdeam vremea aiurea :roll:
DAR ATENTIE ... sunt doar pataniile mele , poate tu esti mai norocos !
Elef

Mesaj de Elef » Mie Oct 31, 2007 11:53 pm

Sa ai grija la un aspect Deleted !!! Nu de putine ori ... cand am vrut sa fac "o carpeala" m-am ales si cu banii pierduti si cu achizitionarea fireasca a lucrurilor facute de catre cei care se ocupe special cu respectivele produse. deci am pierdut mai mult decat daca procedam normal. Si asta in multe domenii. Ca sa nu mai zic de nervii aferenti.
Sa stii ca nu este vorba de carpeala.
In decodor nu piesele (vorbesc de tip-uri) nici programul din microcontroller ar fi problema, ci miniaturizarea.Daca la HO se poate realiza la scari mai mici deja devine o problema.Alta problema ar fi costurile.
Daca un decodor costa 50$ si eu bag in unul, cu aceleasi performante, 20$ facut de catre mine avantaj eu.
Dar in momentul in care decodoare bune se gasesc la 20$-30$ atunci sigur nu mai este rentabil.

Esti liber sa incerci orice, dar sa stii ca nimic nu se compara cu ceea ce e original. Cu putine exceptii.
Uneori se poate sa fie mai bun ;) .Cel putin la capitolul decodoare e posibil.
Problema e costul de realizare.
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Noi 01, 2007 12:16 am

Elef, eu ii doresc numai succese ...

Doar sa aiba grija ca "dureri de cap" < "costul achizitionarii de-a gata"
Elef

Mesaj de Elef » Joi Noi 01, 2007 12:27 am

Endo_ro dureri de cap or sa fie si inca multe daca se scrie programul de uC de la zero :)) .
Dar e vorba de timpul liber, care nu e platit, si mai ales daca e vorba si de pasiune pentru electronica durerile de cap nu mai conteaza ;).
Scrie răspuns

Înapoi la “Mesaje offtopic”