Gara din Sinaia va fi demolata

Discutii diverse despre orice
ASB

Gara din Sinaia va fi demolata

Mesaj de ASB » Mar Oct 30, 2007 7:24 pm

Azi, 30 x 2007, am avut neplacerea sa aud ca, gara din Sinaia va fi demolata :-( :-( :-( motivul ar fi ca incurca DN 1, dar aceasta gara are o importanta istorica, nu am retinut prea bine toata istoria ei, dar am inteles ca aici ar fi fost asasinat o personalitate din coducerea tarii, acum cu multi ani in urma. :-( :-( :-(

Dupa ce ne pierdem locomotivele de epoca (cele din BC, sursa sigura) acum sa pirdem si garile cu valoare istorica ! :-( :-x :-x

Ce parere avetid espre acest articol ? :(
Elef

Mesaj de Elef » Mar Oct 30, 2007 10:02 pm

I.G. Duca, prim-minitru la momentul respectiv, a fost asasinat pe peronul garii din Sinaia in 1933.
alexflorin

gara din sinaia

Mesaj de alexflorin » Mar Oct 30, 2007 11:33 pm

Aceasta gara consider ca si din punct de vedere arhitectonic este deosebita.Istoric vorbind ar fi o crima demolarea ei.Poate multe din garile actuale nu au personalitatea acestei gari.Poate se va ajunge din interese meschine sa demoleze si Castelul PELES.Este legat istoric de aceasta gara si de perioada regalista a istoriei noastre.
ASB

Mesaj de ASB » Mie Oct 31, 2007 8:03 am

Pacat ca noi, oameni de rand, nu putem face nimic pentru a opri una ca aceasta. :(
Seby

Mesaj de Seby » Mie Oct 31, 2007 8:48 am

In Sinaia sunt 2 gari din cate stiu. Poate nu vor sa o darame pe cea mare, cel putin asta sper.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Oct 31, 2007 8:48 am

La radio s-a vorbit un pic pe aceasta tema si, dupa cate am inteles, Gara Regala din Sinaia NU se va demola 8).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Oct 31, 2007 9:01 am

[Link Removed for Guests]

Seby

Mesaj de Seby » Mie Oct 31, 2007 9:25 am

No comment! Asta le e natura, sa distruga ceva ca sa construiasca nimic. Acum ce va urma? O gara mica, sa nu incurce circulatia, cu pereti din sticla lipsite de gust si de expresivitate artistica (astea sunt la moda)? Pacat!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mie Oct 31, 2007 11:34 am

La noi nu se tine cont de nimic ... :-? de-aia am ajuns unde suntem ... :-( Rusine !!!!
Radu161

Mesaj de Radu161 » Joi Noi 01, 2007 12:15 am

Din ce am inteles eu, gara e trecuta in patrimoniu.
De ce minister apartine patrimoniul, ca sa stim cui trebuie bagat pumnul in gura. :-x
Dor de duca, sa te-aduca...
LDH

Mesaj de LDH » Joi Noi 01, 2007 10:00 am

Cultura
Toate cele bune,
LDH
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Noi 01, 2007 10:35 am

Dragilor, obisnuiti-va. Romanii nu stiu sa aprecieze ce au primit si nici nu merita ce au primit. Aproape toate monumentele istorice nu au o valoare pentru romanul modern mai mare decat aceea a unui loc in care sa asterni un grafitti obscen. Am vazut in Sibiu destule monumente pictate cu " inteligenta " romanasului. Asadar, nu e de mirare daramarea unei gari istorice si nu ar fi de mirare nici daca ar darama castelul Peles. Interesele financiare si politice primeaza in fata oricarei valori culturale, istorice si traditionale in tara aceasta. Pana si Biserica ortodoxa e plina de "afaceristi". Kich-ul este ceea ce e pe placul romanului.
Pe scurt: ROMANIA.
ASB

Mesaj de ASB » Joi Noi 01, 2007 2:08 pm

Am citit pe teletext ca, gara ar fi fost salvata de presa, acum sa caut articolul si vin cu noi infrmatii :-| Sper sa fie asa
ASB

Mesaj de ASB » Joi Noi 01, 2007 2:13 pm

lupul_alb scrie:Dragilor, obisnuiti-va. Romanii nu stiu sa aprecieze ce au primit si nici nu merita ce au primit. Aproape toate monumentele istorice nu au o valoare pentru romanul modern mai mare decat aceea a unui loc in care sa asterni un grafitti obscen. Am vazut in Sibiu destule monumente pictate cu " inteligenta " romanasului. Asadar, nu e de mirare daramarea unei gari istorice si nu ar fi de mirare nici daca ar darama castelul Peles. Interesele financiare si politice primeaza in fata oricarei valori culturale, istorice si traditionale in tara aceasta. Pana si Biserica ortodoxa e plina de "afaceristi". Kich-ul este ceea ce e pe placul romanului.

Si in Bacau apar aceleasi probleme, spre exemplul casa lui Vasile Alecsandri este uitata si gata sa se darame, ba chiar este pus un atunt pe un zid "atentie, cad caramizi ! " :-( :( Mie tema sa nu ii urmeze drumul si biblioteca judeteana, nu mai este nimic in ea :(
ASB

Mesaj de ASB » Joi Noi 01, 2007 2:14 pm

[Link Removed for Guests] Articolul de care va vorbeam
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”