Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

StartSet Mehano cu macara

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: rally, Gam3

TGV

StartSet Mehano cu macara

Mesaj de TGV » Joi Iul 27, 2006 5:07 am

Salut tuturor.

Ca sa fac o mica introducere, de mai multe zile ma tot uit pe diferite site-uri pe net in ideea ca sa ma hotarasc sigur pe ce scara sa merg, desi stiu ca cei mai multi dintre voi mi-ati recomandat H0, insa problema care nu ma lamureste este aceea ca am acel kit TT inutilizabil din pacate si parca nu mi s-ar prea asa de mic si in acelasi timp parca ar fi prea mic. In concluzie dilema e destul de mare, deoarece nu vreau sa par lacom, insa in privinta scarii TT, daca intradevar ocupa spatiu vizibil mai putin atunci nu ar strica un traseu mai maricel.

De aceea m-am gandit sa cumpar pt inceput un starset cat mai ieftin la scara H0 pt a putea face o comparatie cu cel TT pe care-l am si in viitor sa ma hotarasc sigur ce sa aleg.

Legat de starsetul de mai jos am cateva nelamuriri si anume :

- moementan este pe stoc ?

- cuplele de la vagoane/locomotiva se potrivesc cu cele de la modelele europene sau trebuiesc schimbate, bineinteles daca se poate face acest lucru ?

- locomotiva, din ce am vazut nu are mufa de suport digital si probabil ca nu o voi putea folosi in viitor pe un circuit digital, insa pe net am citit ceva cu un centru de comanda Lenz care ar putea rula atat locomotive analogice cat si digitale. Din ce stiti voi este posibil acest lucru sau e un simplu zvon plecat de la o persoana la fel de incepatoare ca si mine ?

Acesta este starsetul : [Link Removed for Guests]

Va multumesc pt timpul acordat si imi cer scuze ca va tot bat la cap, insa e destul de mare investitia digitala pt inceput si nu as vrea sa fac o alegere gresita.
Lucian

Mesaj de Lucian » Joi Iul 27, 2006 9:35 am

Am si eu startset-ul respectiv, de multa vreme. Cuplele sunt europene standard, nu ai probleme de compatibilitate.
E o alegere buna pentru ca macaraua este excelenta. :wink:
rally

Stoc

Mesaj de rally » Joi Iul 27, 2006 2:58 pm

Salut TGV !
Nu o data , am specificat (inclusiv prima pagina HOME) ca pe acest SITE
"politica" e de a afisa doar ce e pe stoc.
[Link Removed for Guests]
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Scrie răspuns

Înapoi la “Mesaje offtopic”