Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Digital Start-Set Piko

Informatii utile din sfera DCC
rally

Alimentare prin pantograf.

Mesaj de rally » Joi Sep 28, 2006 11:18 pm

Se pare ca folosirea pantografului pt alimentarea motorului locomotivei e mai simplu decat pare.
La motor iti vin doua fire de alimentare de la sine. Intrerupi una din cele 2 sarme , de preferat cu un microswitch ca sa nu desfaci din nou locomotiva cand te saturi de catenare .
Polul intrerupt il al sinei il legi la catenara. Masori inainte ca sa fii sigur ca n-ai facut vreun scurt,
Si acum urmeaza partea delicata... pantograful ce se leafa printr-o sarma la motor.
Sunt pantografe doar de forma (si ieftine) care chiar daca obtii curent prin ele , nu exercita o presiune constanta pe catenare ceea ce va duce la intreruperi ale motorului.
Sunt oferte de pantografe de la 20 pana la 40 de euro / buc , care cred ca pot prelua curentul constant si fara intreruperi.
Singura loco care stiu ca are din fabricatie posibilitatea preluarii curentului prin pantograf e GG1.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Sep 29, 2006 9:33 pm

Salut!
Referitor la alimentarea locomotivei prin pantograf,am o singura locomotiva,Roco, care dispune de aceasta optiune din fabrica , dar inca nu am incercat pentru ca locomotiva nu prea a stat pe acasa.Iata tavanul locomotivei cu conectorii:
[Link Removed for Guests]
Pantograful:
Si locomotiva fara carcasa:
Cam peste o luna am sa vad si eu cum va functiona cu catenara si sa dau mai multe informatii,pana atunci poate stie mai multe si altcineva si sa ne inpartaseasca si noua.
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Joi Oct 19, 2006 2:13 pm

Nu vreau sa fiu indiscret, si stiu ca e am oftopic dar de unde ai facut rost de 3400le ala(daca nu ma insel) ca de sus cel putin pare splendid?? Este modificat din altceva sau constructie proprie?? Si apropo la sine: nu va recomand Roco Geo Line deoarece am inteles a terasamentul nu mai este cauciuc ci plastic iar sina propriuzisa este mai ingusta, in schimb recomand Piko A-Gleis deoarece au 2,5 mm inaltime,stiu a nu este conform proportiilor, dar mai exista si unele vagoane care pe inaltime de 2,1mm a sinei lovesc traversele producand un sunet enervant de deraiere.
costeniuc

Mesaj de costeniuc » Vin Noi 30, 2007 2:05 pm

Salut,

sunt incepator in ale modelismului feroviar, singura mea legatura cu acesta ar fi ca acum vreo 20 de ani am primit un trenulet PIKO (destul de simplist, cu loco si 2 vagoane calatori pe un circuit rotund). Acum, pentru junior, caruia as vrea sa ii induc acesta mirifica placere a trenuletelor, as vrea sa cumpar setul acesta de la PIKO: Digital Start-Set Premium cu 2 garnituri HO PIKO-57175.
Stie cineva mai multe despre el?
Are decodoare pt fiecare loco in parte?
Sinele de la acesta se pot lega de sinele vechi PIKO?

Multumesc anticipat.
"Cele nevazute se pot vedea prin cele vazute"
rally

Mesaj de rally » Vin Noi 30, 2007 6:17 pm

@costeniuc
Setul are 2 garnituri, la care fiecare loco e cu decodor. Practic montezi sina si-ii "dai carbuni" in digital, comandandu-le din telecomanda infrarosu.
LA sinele vechi vei renunta pe parcurs , dar daca vrei sa le legi de traseul Premium, complex de altfel, folosesti sina adaptoare 55207 :
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
costeniuc

Mesaj de costeniuc » Sâm Dec 01, 2007 8:10 pm

Multumesc pentru raspuns rally.
Cred ca o sa comand cat de curands un asemenea set. Am descoperit ca mai am o multime de sine si macaze tip vechi (de care inca nu as vrea sa ma despart - le am de mai mult de 20 de ani).
Sunt convins ca il vor fascina si pe pustiul meu asa cum m-au fascinat si pe mine, dar din pacate la vremea respectiva era mai greu.
Inca o data multumesc.
"Cele nevazute se pot vedea prin cele vazute"
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Dec 01, 2007 8:49 pm

@costeniuc
vezi ca nenea rally are sine de adaptare de pe sistem tubular(veki) pe profil I,astfel
poti sa iti pastrezi vechile linii
Scrie răspuns

Înapoi la “Totul despre controlul digital”