Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Nebunia mea

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
rally

!!!

Mesaj de rally » Sâm Sep 30, 2006 1:49 pm

Esti bun frate... ce mai tura vura , unii masuram si cujetam iar tu ACTION !!!!
Am vazut muntii in spate, golasi , plesuvi... sinistrii.
Am hotarat in adunarea AGA :shock: de dimineata sa-ti oferim BONUS , pt merite deosebite in activitatea de acasa 8) si pe acest Forum , un kit 60890 , "smac" de acoperit muntii si fixat pietrele :
[Link Removed for Guests]

Tot inainte !!!... Ca pionierii :D :lol: :lol:

rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 2:07 pm

:oops: bonus? :oops: sarumana
ce inseamna adunare AGA :shock: ?
muntii sunt inca plesuvi ca am constatat ca nu s-au uscat stancile alea bine. inca sunt umede. masa pe gheata. am bagat una in cuptor si ies aburi din ea de zici ca e castravete 90% apa :lol:
cred ca m-am blocat un pic si din cauza ca nu stiu exact care sa fie pozitia garii, depozitului si cantonului....ca sa nu mai zic de viitorul macaz care face deviatia spre remiza.
zici ca-s cu capul.
rally

AGA

Mesaj de rally » Sâm Sep 30, 2006 2:50 pm

AGA : IO si cei 2 actionari Stanga si Dreapta , s-a votat in unanimitate , fara abtineri sau contra . Cand esti pregatit ...psihic sa dai ochii cu ei , pt inmanarea "trofeului", intr-un cadru "festiv" contacteaza-ma :wink:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Sep 30, 2006 3:26 pm

Salut,
Ce zici de aceasta locomotiva,daca o gasesti o cumperi?Daca nu vrei electrice.....
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 3:37 pm

hmmm.
frumos locomotivul. teoretic as cumpara dar depinde de pret.....totul depinde de pret. e cumva un roco?
AGA : IO si cei 2 actionari Stanga si Dreapta , s-a votat in unanimitate , fara abtineri sau contra
daca despre ei era vorba....i-am cunoscut... buni baieti. :lol:
da' l-am vazut odata pe Dreapta .....un pic cam neindemanatic.....a scapat un surub pe jos :oops:
dar il iertam.
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Sep 30, 2006 5:56 pm

COObra, am vazut stilpul si apreciez ideea. stilpul e functional, asta e bine, dar nu este la scara! ! ! cel putin asa se vede in fotografie. e prea gros... dar eu nu sunt doar critic, vin si cu o solutie..........
si eu am facut stilpi de lumina folosind leduri galbene, dar ca si stilp am folosit paste de pix, din plastic, acelea putin mai groase... la asta stiu ca te-ai gindit si tu, dar nu aici e spilul :wink: . ca nici acum nu incap doua cabluri in ea... in schimb incap un cablu dezizolat si un cablu izolat (in camasa lui de plastic), si problema e rezolvata! si grosimea unei paste de pix parca e mai apropiata de realitate, nu?
fa o incercare, pune poze si mai discutam!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 8:02 pm

aaaaaaaa nu prea cred ca ai dreptate.
am zis ca stalpii au 6mm grosime ceea ce tradus la scara da un stalp cu diamentrul de ~50cm. ia mergi pe strada si masoara un stalp de beton :wink: .
nu zic ca e perfect....nimic nu e perfect dar asta am avut in cap si asta am facut. plus ca minele de pix chiar prin grismea lor mi se par cam instabile. iar chestia cu firele la interior .....fi sigur ca nu asta a fost problema mea.
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 9:08 pm

si ma intorc cu inca o serie de poze in aceasta minunata seara in care te poti plimba la lumina felinarelor prin gara in care vin si pleaca trenuri......
momentan 3 stalpi de iluminat montati si functionali:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
aceasta ultima poza mie imi place f mult......desi a durat 6 secunde de nemiscare :lol:
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Sep 30, 2006 9:09 pm

eu fac stilpi pentru iluminat, din mine de pix, de plastic de ani de zile si crede-ma ca sunt foarte stabili acesti stilpi.
eu tot consider ca stilpii de lumina reali, cu astfel de palarie, de obicei sunt mai subtiri. poate ma insel. parerea mea conteaza doar orientativ. daca tie iti plac asa foarte bine. important e ca tu sa fi multumit.
succes in continuare! te urmaresc... ca uite asa mai prindem cite o idee noua, mai aflam de un maretial, mai vedem o imagine frumoasa si suntem mereu in priza...
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 10:59 pm

pune si tu niste poze cu procedeul de fabricatie......poate mai prindem si noi niste idei noi 8)
rally

stalpi iluminat

Mesaj de rally » Dum Oct 01, 2006 12:09 am

Felinarele de la PIKO , postate de PCQ , sunt din teava metal , lestata la baza , si prin ea trece doar un fir , celalat fiind cositorit la baza. Capul cu bec e mai greu de realizat :cry:
Deci pt stalpi, s-ar putea folosi si mine de pix metalice , lestate si cu un singur fir. Capul cu becul , din teava de pix transparent (capul curbat)
Poate le vin idei la astia cu iluminatul public :wink:
Cat despre stalpi grosi , cu diametrul de 50 cm , e exagerat si mai ales intr-o gara , poate pe Autostrada soarelui , dar atunci au 15 m inaltime ,
(17.2 cm) No offens !!! :wink:
rally
COObra

Mesaj de COObra » Dum Oct 01, 2006 1:07 am

maine ma duc sa masor un stalp pe colentina.
rally

???

Mesaj de rally » Dum Oct 01, 2006 1:13 am

maine ma duc sa masor un stalp pe colentina.
Aiurea !!! Du-te la Gara Obor , ca seamana cu Burgerstein !!! :lol:
rally
COObra

Mesaj de COObra » Dum Oct 01, 2006 1:22 am

iote. nenea astia au stalpi de 10m si la 67cm diametru 8)
nu vreau sa arat ca ceea ce am facut eu este neaaparat 100% in concordanta cu realitatea (nici nu este pt ca totusi stalpii aia cred ca se folosesc la altceva) dar nici nu sunt fantezist ...adica sa o dau spre jucarii si desene animate.
adica o dau spre jucarii..........jucarii.com.ro :twisted:
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Oct 01, 2006 3:21 pm

Salut
hmmm.
frumos locomotivul. teoretic as cumpara dar depinde de pret.....totul depinde de pret. e cumva un roco?
Sa nu te sperie pretul,ca e cu sunet:
Varianta fara sunet:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”