Nebunia mea

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
COObra

Mesaj de COObra » Mie Sep 27, 2006 7:55 pm

deci azi am iluminat vagonul piko.
am decupat o carcasa de CD pentru a face o punde de plastic transparent pe care am lipit 4 LED-uri galbene in serie. tot inseriata cu LED-urile am pus o rezistenta de 1kohm izolata mai tarziu cu tub de plastic heat-shrink.
din pacate nu am avut inspiratie prea mare si nici multe materiale la dispozitie iar colectarea de curent se face de pe prima si ultima osie prin intermediul unui arculet prins de boghiu si de osie. prin faptul ca este arc asigura si o anumita tensiune in priza pe care o face pe osie evitand contactul imperfect. bineinteles ca firul care duce la LED-uri a fost cositorit de acest arc. LED-urile au fost orientate spre tavan, iar tavanul a fost captusit cu folie de aluminiu (din aia de gatit care vine la sul) pentru a reflecta cat de cat uniform lumina celor 4 LED-uri.
Si bineinteles pozele:
aici se vede folia care captuseste tavanul si bagheta de plastic pe care sunt lipite LED-urile....a trebuit facuta din doua bucati pt ca vagonul este mult mai lung dacat o carcasa de CD.
[Link Removed for Guests]
detaliu al aceluiasi lucru, iar in dreapta sus se distinge un pic tubul de plastic in care este rezistenta
boghiul cu arculetul care face legatura intre osia colectoare de curent si firul care vine de la LED-uri
si cateva poze cu ceea ce a rezultat din munca de azi. in poze se mai observa iluminarile rosii din spatele locomotivei si iluminarile cladirilor. pozele sunt un pic miscate din cauza timpului mare de deschidere a diafragmei, pozele fiind facute in intuneric......si imi tremurau un pic mainile, iar trepiedul mi-a fost lene sa il scot. :oops:
bose

Mesaj de bose » Mie Sep 27, 2006 9:29 pm

bine omule! chiar imi place. ma refer mai ales la cele doua idei pe care le-ai folosit cu destul succes. cel mai mult mi-a placut ideea cu arcul care chiar daca nu e perfecta poate fi imbunatatita. dar e un punct de plecare. nu m-as fi gindit. e de retinut.
apoi recunosc ca si eu m-am gindit la o solutie de iluminare a vagoanelor cu leduri galbene, dar nu ma gindeam sa le pun orientate spre tavan. buna idee. face ca lumina sa fie destul de uniforma... si imi place.
o singura critica as aduce la toata treaba asta si anume faptul ca e cam slaba lumina comparativ cu situatia reala si da impresia ca in toate compartimentele sunt aprinse luminile economice. :wink:
oricum succes in continuare!
Trenurile de epoca dau tot farmecul.
COObra

Mesaj de COObra » Mie Sep 27, 2006 9:45 pm

cel mai mult mi-a placut ideea cu arcul care chiar daca nu e perfecta poate fi imbunatatita
sincer sa fiu am folosit arculetele pentru ca altceva nu gasisem :oops: iar arculetele sunt culese de la un video care l-am demontat, am recuperat surubele si alte chestii de genul asta si l-am aruncat.
problema e ca sunt necesare 2 arcuri pe vagon si mai am doar 2 arcuri si inca 2 vagoane :roll: ....si maine ma duc sa iau leduri si pentru celelalte 2 vagoane. nu stiu cum o sa fac cu culesul curentului. plus ca si la vagonul asta ar fi mai intelept sa pun perii colectoare si pe celelalte 2 osii pt ca intrerupe lumina pe la macaze.
o singura critica as aduce la toata treaba asta si anume faptul ca e cam slaba lumina comparativ cu situatia reala
idee e ca am vazut vagoane iluminate cu leduri albe si arata de parca au xenoane inauntru adica bat spre albastru ceea ce cred ca e mai lipsit de realitate decat la mine.
oricum eu sunt foarte multumit de cum au iesit.
COObra

Mesaj de COObra » Mie Sep 27, 2006 10:36 pm

am pregatit si celelalte doua vagoane cu folie de aluminiu pentru maine cand le voi echipa cu leduri si pe acestea
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Sep 28, 2006 8:00 am

ai de gind sa vi cu ceva modificari la proiectul initial de montare a instalatiei de lumini la vagoane?
succes si asteptam imagini cu toata garnitura.
am o sugestie pentru tine, pentru a face cumva ca lumina sa fie mai puternica dar nu exagerat de puternica, ai putea monta 2 leduri galbene si 2 leduri albe intercalat. poti face acest experiment si daca nu iti place poti reveni la prima varianta. dar eu cred ca va fi bine.
as avea o intrebare la cei care au vagoane de calatori de start set pe boghiuri de la MEHANO: cum se desfac aceste vagoane deoarece as vrea sa le aduc unele modificari. tin mult la aceste vagoane pentru ca unul e albastru si unul verde iar forma lor este cea binecunoscuta si consacrata si pe care o apreciem noi cei ce traim cu nostalgia cailor ferate de acum 15 - 25 ani. in start set mai sunt 2 vagoane, unul rosu si unul portocaliu pe care le voi modifica mai tirziu. probabil cel portocaliu va avea alta culoare dupa modificari (verde cel mai probabil)...
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
raphaeloo

Salut!

Mesaj de raphaeloo » Joi Sep 28, 2006 9:01 am

Am si eu o intrebare.Care stie de unde as putea lua niste "tevi" de grosimea unei mine de pix(mina din fier).Deoarece vreau sa ma apuc da facutul staplilor de iluminat si am cateva idei,dar nu am gasit pana acum asa ceva.Ma gandesc sa ma duc la fiare vechi si sa cumpar nicte bucati de teava deaia prin care trece freonul la frigider.Astept si eu niste rasp... :(
dan

Mesaj de dan » Joi Sep 28, 2006 9:35 am

De ce nu incerci sa folosesti chiar mine de pix? Le tai capul subtire sau il indoi si obtii stalpul. Desi nu stiu daca marimea(lungimea) se potriveste.
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Joi Sep 28, 2006 9:37 am

Sunt prea scurte,asta inseamna ca eu tre sa fac vreo 40 de stalpi,deci dak utilizez la ei vreo 2mine ca sa-i inalt(desi nu este estetic)asta ar veni cam 80de mine :lol: ....totusi n-are rost sa ma complic
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Joi Sep 28, 2006 9:40 am

Dar ar trebui sa se gaseasca asa ceva,in Germania vedeai peste tot.Bine,oricum Romania nu se compara cu Germania.....Totusi care imi spune dak stie,ca sunt cu programul in urma,ca vroiam sa cumpar beculete pt ele...
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Joi Sep 28, 2006 9:59 am

COObra scrie:
cel mai mult mi-a placut ideea cu arcul care chiar daca nu e perfecta poate fi imbunatatita
sincer sa fiu am folosit arculetele pentru ca altceva nu gasisem :oops: iar arculetele sunt culese de la un video care l-am demontat, am recuperat surubele si alte chestii de genul asta si l-am aruncat.
problema e ca sunt necesare 2 arcuri pe vagon si mai am doar 2 arcuri si inca 2 vagoane :roll: ....si maine ma duc sa iau leduri si pentru celelalte 2 vagoane. nu stiu cum o sa fac cu culesul curentului. plus ca si la vagonul asta ar fi mai intelept sa pun perii colectoare si pe celelalte 2 osii pt ca intrerupe lumina pe la macaze.
o singura critica as aduce la toata treaba asta si anume faptul ca e cam slaba lumina comparativ cu situatia reala
idee e ca am vazut vagoane iluminate cu leduri albe si arata de parca au xenoane inauntru adica bat spre albastru ceea ce cred ca e mai lipsit de realitate decat la mine.
oricum eu sunt foarte multumit de cum au iesit.
Se pot folosi arculete de la pixuri , evident desfacute si rebobinate pe un ac. Ideal ar fi sa exercite o presiune de apasare de sus in jos pe ax , pentru a micsora frecarea
COObra

Mesaj de COObra » Joi Sep 28, 2006 5:48 pm

si iata toate cele 3 vagoane iluminate 8)
rally

super

Mesaj de rally » Joi Sep 28, 2006 7:12 pm

Salut !
Coobro a iesit splendid !!! Lumina calda , economica ...
Arcul ala nu produce frecare mare , ce ar putea duce la uzura axului.
Vagoanele mai ruleaza la fel de usor ?
Apropo n-ai putea sa dai imaginea direct ca sa nu mai incarcam linkuri... asta pt baietii grabiti ca mine... STII... folosesti optiunea IMG cand scrii articolul.
Pt raphaelo :
Ce inaltime faci stalpii ? Un omulet HO are 2 cm , echivalentul a 1.75 m
O mina de pix are cel putin 10 cm , deci ar iesi un stalp echivalent cu 8.75m .
Stalpii de la PIKO [Link Removed for Guests]
au circa 11 cm si sunt de "autostrada".
Pt iluminare gara si orasel , mie mi se par mai intimi astia :
care au 8 cm.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

???

Mesaj de rally » Joi Sep 28, 2006 7:16 pm

raphaelo a scris :
Bine,oricum Romania nu se compara cu Germania....
Ba putem compara ... la noi acum e mult mai bine , dar asta nu mai tine mult... maxim pana in ianuarie :lol: :lol: :lol: 8) :cry:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
COObra

Mesaj de COObra » Joi Sep 28, 2006 7:21 pm

Lumina calda , economica ...
exact asta am urmarit...nu vroiam ceva prea stralucitor
vagoanele nu mai ruleaza chiar asa usor dar totusi au inertie. nu se opresc brusc daca le lansezi cu mana. nu cred ca este o problema pt locomotiva.
am incercat sa dau imagine directa dar nu merge cu pozele de pe railway. :cry:
in privinta stalpilor nu cred ca e buna mina de pix pentru ca nu stiu unde o sa gaseasca fire asa subtiri sa incapa doua in mina si doi la mana daca pune bec si nu led .....cred ca nu o sa reziste la temperatura.
in ce priveste germania......ar fi trebuit sa va uitati ieri la emisiunea cu Columbeanu intr-un salon auto cand cumpara un Bentley ca sa va dati seama ce idioti sunt. nu mi-e rusine ca sunt roman.
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Sep 30, 2006 12:14 pm

m-am apucat sa fac niste stalpi de iluminat. ca si corp al stalpilor am folosit niste dibluri 6x100 care au si culoarea si inaltimea si grosimea potrivita. am taiat varful diblului care nu are legatura cu ce vrem sa facem noi si din 10cm am ramas cu 7 si ceva. foarte bun. avantajul este ca diblul este gaurit pe interior si permite sa tragem fire. am folosit led galbem + rezistenta de 1kohm. diblul a costat 3000 lei vechi si nu se vinde decat cu tot cu holzsurub. invelitoarea ledului este facuta din cilindri de plastic ramasi din setul de proba de la Noch. palaria este un carton subtire (cutia de la gara) cu folie de aluminiu sub ea. daca nu punem folia de aluminiu nu o sa lumineze deloc dedesubt si se duce naibii tot farmecul.
doua poze din timpul probelor:
Imagine
Imagine

la final.....inca nevopsit totusi:
Imagine
Imagine
Imagine
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”