Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Nebunia mea

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
COObra

Mesaj de COObra » Mar Aug 08, 2006 11:36 pm

deci m-am umplut de glet, ipsos, gips sau ce am avut eu acolo......incredibil cat de repede se usuca. mai urmeaza maine o manjire ca nu e gata.
pe de alta parte m-am jucat si cu macazul si am observat ca la o anumita viteza locomotiva mica (probabil si din cauza ca e mai usoara) deraia. am analizat problema si am ajuns la concluzia ca avea un mic defect de fabricatie. am aplicat metoda NASA (adica am bagat patentul) si am remediat problema. acum e ok.
revin maine cu rezolvarea tunelului. poate reusesc sa cumpar si nisip sa termin de asezat pe acolo.
apropo niste curbe R2 second vinde cineva? eventual mehano sa nu am probleme de cuplare?
si inca o intrebare: recomandati sa cositoresc sinele dupa ce definitivez asezarea sinelor pentru a nu exista probleme de pierdere de curent si desprindere de sine?
rally

idei

Mesaj de rally » Mar Aug 08, 2006 11:48 pm

Coobro de multe ori graba strica treaba . ti-o zic din proprie experienta.
In nici un caz nu cositori sinele , n-ai grija , va trece curentul.
I-ti pot da sine R2 din startset MEHANO (noi-noute) cu 2 RON / buc ,
dar , pachete de 11 - 12 buc , nu mai putine.
Contacteaza-ma.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
COObra

Mesaj de COObra » Mar Aug 08, 2006 11:54 pm

de curiozitate sinele curbe din start setul mehano 722 care l-am luat eu sunt cele mai largi?
deci eu am nevoie de sine curbe un pic mai stranse decat cele din start set pentru un oval in interiorul celui din start set.
daca da ...le iau sigur
chiar vreo 12 cred ca am nevoie
nu stiu cum facem sa ne vedem ca mi-au luat astia masina si sunt in concediu :cry:
rally

sine

Mesaj de rally » Mie Aug 09, 2006 1:40 am

Nu , ce am oferit eu sunt identice , ~ la fel cu R2 piko.
Ce vrei tu , e un R1 si din astea MEHANO nu face. Dar studiaza tema cu sina flexibila PIKO , are circa 95 cm lungime si una face cam cat 5 buc R1 ,dar trebuie sa ai posibilitatea de a o fixa cu suruburi sau cuie , altfel "pleaca" :lol:
Contacteaza-ma PM si vedem ce se poate face.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
COObra

Mesaj de COObra » Mie Aug 09, 2006 8:35 am

atunci R1 de la piko sau cine le-o face. nu vreau sa prind sina si tare imi e ca cu aia flexibila imi prind urechile. asta e o sa ibin sine mehano cu altele. nu o sa mor au mai facut si altii inaintea mea nu? :D
iti trimit pe mail un track plan ca sa iti faci o idee de ceea ce vreau sa fac.
COObra

Mesaj de COObra » Mie Aug 09, 2006 4:14 pm

tocmai m-am facut cu un BR92 pe TT de la un amic.....dar cred ca e pe curent alternativ ca nu vrea sa se invarta motorul desi am pus curent direct pe carbuni :cry:
COObra

Mesaj de COObra » Joi Aug 10, 2006 4:56 pm

poze cu tunelul....este gata dar nu vopsit sau aranjat cu iarba, copaci, nisip sau ce mi-o veni mie:
[Link Removed for Guests]

si cu locomotiva:
BOGDAN I

Sfat...

Mesaj de BOGDAN I » Vin Aug 11, 2006 4:52 pm

Salutare tuturor m-am intors din concediu
Imi place ca m-ai avem un membru care s-a apucat de treaba... diorama (coobra)
Cateva idei .. o propunere doua 3 - nu strica
Foloseste la constructia tunelelor materiale mai rezistente si mai elastice
Structura din carton + ipsos o sa ai surpliza ca dupa ceva timp o sa inceapa sa-ti crape sa se faramiteze. Foloseste structura din zapada artificiala sau plastic .... dar nu carton ..
Gipsu-l fa-l mai diluat si baga-l in fasii de tifon,carpe...etc pe care le intinzi (este mai elastic in timp si nu crapa) plus ca folosesti mai putin material (conteaza la greutatea finala)
La colorat - iti recomand (magazinele specializate pe pictura, fondul plastic ...) vopsea acrilica - este in tuburi mari ca si tempera in diferite nuante si se dilueaza cu apa ...., dupa uscare se pot sterge cu carpa umeda de praf,mizerie.....etc ..ca nu se mai dilueaza
Interesanta alegerea"blatului" dar esti sigur ca in timp nu o sa ai surprize de la schimbarile de (umezeala si temperatura) .. ma refer la deformari si crapaturi .... eu iti propun sa-ti iei fasii de PFL ...
COObra

Mesaj de COObra » Vin Aug 11, 2006 4:59 pm

Salut.
multumesc de idei si sfaturi. in principiu daca totul merge dupa cum este planificat nu o sa ramana la fel in vreo 6 luni. este planuita o mutare la casa.
chiar din cauza greutatii si rezistentei o sa incerc sa fac un tunel din fibra de sticla. dar tot e bun asta de acum ca o sa fac forma dupa el. :wink: il am ca model.
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Aug 11, 2006 5:02 pm

poti incerca sa faci tunele si pentru 2 tronsoane , iar daca faci un tunel mai lung nu uita undeva (nu la vedere) sa-ti lasi un loc lateral unde sa intervii in caz de "dezastru feroviar" ...
COObra

Mesaj de COObra » Vin Aug 11, 2006 5:45 pm

COObra scrie:tocmai m-am facut cu un BR92 pe TT de la un amic.....dar cred ca e pe curent alternativ ca nu vrea sa se invarta motorul desi am pus curent direct pe carbuni :cry:
deci e pe curent continuu. am buchisit la ea ieri seara de m-a luat cu capul si pana la orma a mers. acum se odihneste pe o platforma si merge....tot pe sine. pe vagon platforma dar pe sine :twisted:
COObra

Mesaj de COObra » Lun Aug 14, 2006 10:25 pm

stie cineva la ce folosesc chestiile alea galbene din punga?
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Aug 14, 2006 11:27 pm

Sincer am mai vazut astfel de pungi cu chestiile alea galbene , pe o parte au o gaura (ptr. cui banuiesc) - nu vor sa para capete de sina (linie moarta ?????
O parere dar nu stiu ce alt ceva ar putea fii......... :idea:
rally

GALBENELE

Mesaj de rally » Lun Aug 14, 2006 11:37 pm

Punga e cu clipsuri de prindere sina mehano (pt intarire , nu mai permit indepartarea sinelor ) Galbenelele... :lol: sunt pt a acoperi si fixa firele de alimentare sina , in situatia ca nu te joci pe mocheta... :oops:
rally
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Aug 14, 2006 11:45 pm

ba dar tare :idea: sunt baietii astia de la Mehano.
In sfarsit am mai aflat o chestie (omu cat traieste tot invata)
Multumim
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”