Epoca I (1871-1919)

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 02, 2008 12:35 pm

Merci de aprecieri Rudi,

Asta-mi place si mie foarte mult la epoca respectiva, faptul ca lumea atunci inca era asa cum zici, "in ordine".

Uneori ma gandesc ca poate este doar o simpla senzatie a noastra, fiindca in definitiv n-am trait in perioada respectiva si avem o perceptie eronata asupra realitatii, trecutul ni se pare glorios si aurit fiindca am uitat partile lui rele.

Dar pe urma ma uit la o gramada de lucruri care au ramas din perioada respectiva, spre exemplu case vechi din zona centrala a Constantei, sau planurile acelea minunate din albumul lui Theodor Dragu cu locomotivele CFR de la 1909, si realizez ca TOTUSI in perioada aceea lucrurile se petreceau altfel, ca oamenii aveau mai multa rabdare si talent de a face lucrurile ca lumea.

Nu in ultimul rand, imi vine in minte vorba bunicului meu, care a deschis ochii si a inceput sa inteleaga lumea in acea perioada, si care spunea:

"Daca tot iti pierzi vremea sa faci ceva, fa-o ca lumea, fiindca oamenii nu te judeca dupa in cat timp ai facut-o, ci dupa ce lucru a iesit din mana ta!"

Si mai cred ca noi, cei care avem asemenea pasiuni modelistice, in mod inconstient incercam sa ducem mai departe acest mod de a gandi, in care un lucru este facut pentru a fi frumos si placut si nu neaparat pentru a castiga bani de pe urma lui. Caci asta inseamna un hobby, la urma urmei, nu? :lol:
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Sep 02, 2008 12:43 pm

hmmmm...

uneori, ca de exemplu luna trecuta, cand ii vedeai venind la Volksfest in Dachau, cu fete tinere si baieti in Tracht, te gandesti ca si acum la unii lumea e "in regula"... nu-i asa, Rudi? :-D

garnitura aceea este super, nu imi mai amintesc daca vagoanele sunt cele de dinainte de 1994 fara KKK sau de dupa, cu... cele de dupa se cauta in Germania, celelalte se gasesc mai usor... oricum, o completare buna la setul GFN din acest an! ;)
toate cele bune,
HR
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 02, 2008 2:26 pm

Da Horia, setul meu este de dinainte de 1994, fara KKK, insa nu ma deranjeaza prea tare fiind vorba despre vagoane scurte fara burdufuri, unde distanta dintre tampoane nu deranjeaza atat de mult.

De fapt singurele mele vagoane lungi pe boghiuri sunt setul exclusiv Minitrix de tren expres din epoca II-a, Orient-expres-ul din epoca I-a, tot Minitrix, si acel "Hecht" Roco pe care-l stii bine, si pe care inca n-am apucat sa-l "ceferizez".

Si eu zic ca in epoca noastra exista lucruri care functioneaza chiar foarte bine, de exemplu este minunat faptul ca poti sa comunici instantaneu de oriunde (daca ai acoperire :grin: ) cu oricine ai nevoie, sau faptul ca putem comunica in felul acesta indiferent de distanta geografica ce ne separa.

Dar exista lucruri care NU functioneaza bine, de exemplu poluarea si supra-aglomerarea cu masini care ne sufoca. Iar aceste lucruri sunt, speram noi, perfectibile...
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mar Sep 02, 2008 5:44 pm

Baieti ,sa nu uitam ca "acum" traim timpurile cele glorioase si de aur (Adica peste multi ani o sa spunem.......ce timpuri frumoase erau prin 2008 :grin: )
Rudi, I am a Santa Fe Fan
Decovilu

Mesaj de Decovilu » Mar Iul 14, 2009 11:47 am

Salutare tuturor,

Doresc sa ma alatur si eu acestui subiect ( Ep 1 K.Bay ) desi sunt incepator.Am sa incerc sa va prezint in curand cateva modele in Ho. Sper sa reusim polarizarea mai multor iubitori ai acestei epoci.

Cu stima,
Ionut
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Iul 14, 2009 1:08 pm

pai baga mare, ca urmarim!
Bafta si multe fiare de epoca!
Decovilu

Mesaj de Decovilu » Mar Iul 14, 2009 8:14 pm

Carbunar bavarez 1903 Vagonul este produs de Trix scara HO
Scuze ptr.calitatea imagini sper ca urmatoarele sa fie mai bune.ImagineImagine
Ultima oară modificat Vin Iul 17, 2009 10:12 am de către Decovilu, modificat 1 dată în total.
LDH

Mesaj de LDH » Mar Iul 14, 2009 9:50 pm

Servus Ionut,

Bun venit pe forum!

Calitatea imaginii o trecem cu vederea, vagonul NU.

"Formos", cum ar zice un pretenar al meu.

Stai sa vina FloS si sa vezi discutiuni legate de Ep.I :grin:

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Iul 14, 2009 10:32 pm

Salutare Ionut,

Ma bucur ca mai apare cate cineva care sa faca un pic de agitatie aici cu epoca I, ca suntem cam putini! Asa cum spune si LDH, in privinta vagonului cela o sa ai de furca cu astia ca noi. Vagonul ala exista exact in aceeasi forma si la scara N, si din pacate n-am reusit sa ma "dotez" cu asa ceva :-( spre deosebire de FloS care are setul complet!

Asa ca felicitari pentru achizitie si... mai vrem! ;-)
Dorin

Decovilu

Mesaj de Decovilu » Mar Iul 14, 2009 10:51 pm

Va salut si eu,

E cu adevarat greu sa vi cu noutati dupa cele prezentate deja de FloS,dar am sa incerc si eu sa prezint cele cateva piese pe care le am,fie macar din perspectiva diferentelor de scara.
Promit sa revin cu poze ceva mai bune.

Ionut
laurentiu1971

Mesaj de laurentiu1971 » Mar Iul 14, 2009 10:58 pm

frumoasa colectie. felicitari!
Decovilu

Mesaj de Decovilu » Mie Iul 15, 2009 2:21 pm

Tot un bavarez incarcatura este realizata de LDH,vagon Maerklin,roti Trix

Voi reveni,
IonutImagineImagine
Ultima oară modificat Mie Iul 15, 2009 2:37 pm de către Decovilu, modificat 1 dată în total.
Decovilu

Mesaj de Decovilu » Mie Iul 15, 2009 2:25 pm

Imagine
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Sâm Feb 05, 2011 11:49 pm

Nenea Ionut
Nu pot sa cred ca din 15.07.2009 nu ai mai luat nimic :-D
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Feb 06, 2011 12:05 am

Razvane, ce cauta mallet-ul meu chibei la tine la avatar?????????? :mask:

toate bune!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”