Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Epoca I (1871-1919)

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Iun 30, 2008 11:57 am

Da FloS... merci mult de poze! Foarte frumoase vagoane! Incerc sa-mi imaginez o diorama epoca I-a populata de elemente ale colectiei tale... ar fi tare interesanta!

Din punctul meu de vedere, aceste abteilwagen sunt printre cele mai interesante... poate doar un Goerlitz romanesc ar reusi sa fie mai pitoresc, insa nu stiu sa existe asa un model deocamdata, nici la scara N, nici la alte scari. Doar o biata epava la Brasov...

Salutari din Constanta,
Dorin
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iun 30, 2008 12:05 pm

victorian scrie:Incerc sa-mi imaginez o diorama epoca I-a populata de elemente ale colectiei tale... ar fi tare interesanta!
Salutari din Constanta,
Dorin
[Link Removed for Guests]

:wink:
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Iul 05, 2008 5:37 pm

Ca sa nu ne pierdem interesul pentru epoca I-a, in completarea excelentei colectii a lui FloS, va postez si eu aici ultimele mele achizitii. Incerc sa realizez o garnitura de marfa bavareza, mai precis un tren cu tematica "agricola". Deocamdata pot pune in aceasta garnitura urmatoarele:

1) un vagon pentru transportul vitelor, "garnisit" cu sase vacute:

2) un vagon care transporta o batoza:

3) un vagon special refrigerent pentru transportul laptelui:

Toate vagoanele sunt Minitrix, o firma "specializata" de multa vreme in epoca I-a bavareza la scara N. Primele doua vagoane sunt prevazute cu KKK, cupla Profi Fleischmann si roti cu spite. Cel de-al treilea, ceva mai vechi, este prevazut doar cu cuple fixe tip Arnold si roti metalice.
Ultima oară modificat Dum Iul 06, 2008 2:05 pm de către victorian, modificat 1 dată în total.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iul 05, 2008 8:40 pm

Foarte frumoase vagoanele dar foarte mari pozele.

Totul la superlativ :grin:

Vagonul pentru transport animale are doua bare lipsa de care se leaga lanturile.

La batoza ai de sculptat.
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Iul 05, 2008 9:15 pm

LDH,

Merci de aprecieri. Am vazut si eu ca pozele sunt cam mari, insa am zis ca macar se poate vedea bine ce este acolo. Daca deranjeaza pot incerca sa le micsorez.

Nu uita ca suntem la scara N, ceea ce in pozele mele pare foarte mare in realitate este minuscul. Vagoanele astea au lungimea totala intre tampoane de 5 cm. Un lant la scara N ar fi ingrozitor de mic, iar daca m-as apuca sa sculptez ceva la batoza, cred ca mai degraba as strica-o complet. Tot ce-as putea face ar fi sa vopsesc cate ceva la ea, cu multa grija, asa cum ne-a aratat ca face Horia de exemplu la modelele sale.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iul 05, 2008 9:25 pm

Nu de lanturi ziceam
Ziceam de barele de care se prind lanturile sau, si mai corect, sunt protectie ca animalele sa nu se ridice pe marginile vagonului.

Pozele!

Pai nu trebuie sa le micsorezi ci doar sa incerci sa le pui "timbre" iar cand dam clik pe ele sa se faca mari.

Batoza.
Pai la ea as umbla putin la roti si nimic mai mult.
Adica ... si vopsirea cum zici ca vrei sa faci.
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Iul 05, 2008 9:30 pm

Am o problema cu "timbrele"... nu stiu cum sa fac asta :oops:

Folosesc pentru hosting un site german care nu genereaza automat "timbre", il consider, in ciuda limbii germane, mai user-friendly decat alte site-uri, unde imi prind urechile in ce imi cer ele pe acolo.

Cat despre bare, daca imi arati unde si cum ar trebui sa fie, le-as putea pune, ca o sarmulita subtire nu-i asa de greu de gasit!
Dorin

LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iul 05, 2008 9:33 pm

Pai fa un cont pe photobucket

Acolo iei linkul de jos din dreapta pozei, cel ce incepe cu [img] si-l pui direct unde scrii.

Forumul genereaza automat o poza mica ce printr-un simplu clik se face mare, format 1024.

Vezi ca ai tot felul de optiuni de setare.
Seteaza sa iti salveze pozele, sa le gazduiasca, pentru monitor de 17 sau 19 si totul este ok.

Bafta si spoor!

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Iul 06, 2008 2:16 pm

Cu ajutor din partea lui Vali, am reusit sa imi fac si eu un cont pe Photobucket si sa transform pozele in "timbre" civilizate. Merci, Vali!

@LDH: astept informatii suplimentare privind locul unde ar trebui sa fie barele alea. Ai vreo poza a unui asemenea vagon, schita, ceva? daca lipseste, o punem, ca de aia suntem modelisti! ;-) (nu cred ca la origine era, m-am tot uitat si nu lipseste nimic de la vagon, cred ca pur si simplu Minitrix a omis-o!)
Dorin

LDH

Mesaj de LDH » Dum Iul 13, 2008 2:57 am

Buna Dorin,

Informatiile erau pe

situl care ti l-am dat cateva posturi mai devreme

:cafea:

p.s.Ultima poza din dreapta jos
Toate cele bune,
LDH
FloS

Mesaj de FloS » Dum Iul 13, 2008 9:00 pm

Frumoase vagoanele...felicitarile le-am facut in particular inainte de a fi postate 8)
Fac niste adaugiri:
Primul vagon face parte si din colectia mea (2 bucati) fiind unul din preferatul meu este un Profi-Club din 2006 (detalii mai tarziu pe site-ul colectiei mele bavareze).

Cel de-al doilea vagon face parte din setul editie limitata [Link Removed for Guests] produs in 2001...mai multe detalii aici:

Cel de-al treilea vagon in cazul cand nu are roti cu spite este un [Link Removed for Guests] produs in perioada 1986-1992...detalii aici:
Mai tarziu (1993-1998), vagonului i s-au montat spite, codul schimbandu-se in [Link Removed for Guests]... detalii aici:

Ca o concluzie ...niste vagoane valoroase...sa ai grija de ele.

Apropo de dorinta ta de a realiza o garnitura bavareza...nu e greu pentru ca Minitrix a realizat de-alungul timpului foarte multe vagoane de marfa bavareze...char daca cele mai multe in editii speciale, limitate...
Mai jos o sa expun niste vagoane de marfa relativ simple dar pe care se pot pune tot felul de marfuri...chiar "agricole".
FloS

Mesaj de FloS » Dum Iul 13, 2008 9:05 pm

NOU din COLECTIA MEA - K.BAY.STS.B.
Imagine
Vagon bavarez [Link Removed for Guests] cu date si poze aici:

VIZIONARE PLACUTA!
FloS

Mesaj de FloS » Dum Iul 13, 2008 9:06 pm

NOU din COLECTIA MEA - K.BAY.STS.B.