Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Constructii si cladiri diverse!

Constructii de cladiri si anexe la cladiri, diverse instalatii care nu intra la infrastructura, home made si nu numai.
DAN C.F.R.

CLADIRI STATII DE CALE FERATA(MACHETE CUMPARATE)

Mesaj de DAN C.F.R. » Joi Mar 22, 2007 11:18 am

Am o cladire de statie cale ferata,mai veche si vream sa postez cateva poze cu ea,insa nu stiam unde intrucat nu face parte dintr-un proiect de statie la care lucrez,pentru a posta poze la rubrica '' despre machete''.In aceasta situatie m-am gandit ca este bine sa infiintez un topic nou,unde sa postam poze cu toate tipurile de caladiri si anexe specifice cailor ferate,achizitionate in timp sau fotografiate la expozitii,alte persoane,e.t.c.
In continuare voi posta cateva poze,cu o caladire ce se afla momentan in poseasia mea,fabricata de firma PIKO,in anii '70.

[Link Removed for Guests]

Parerea mea este ca, firma Piko facea inainte lucruri calitativ superioare celor din ziua de azi.Un exemplu ar fi in cazul de fata,faptul ca la aceasta cladire se poate vedea in interior,unde se afla afise,banci,covoare,casa de bilete... :wink:
In ziua de azi se pun perdele cat tot geamul si gata! :lol: :D
made in home
connectorxp

Re: CLADIRI STATII DE CALE FERATA(MACHETE CUMPARATE)

Mesaj de connectorxp » Joi Mar 22, 2007 11:01 pm

@DAN CFR :

Treaba cu calitatea lor este datorata politicii de a mentine un pret scazut la produsele sale , dar pe mine nu ma deranjeaza sa iau o gara "goala" cum e Burgstein si sa-i aranjez eu interiorul , dandu-mi spatiu de "miscare" .

De asemenea produsele actuale Piko au o calitate buna , gandindune la pretul lor , care uneori e mai scazut decat unele similare .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
DAN C.F.R.

Sunt multulit de produsele Piko

Mesaj de DAN C.F.R. » Joi Mar 22, 2007 11:27 pm

Ai dreptate,produsele Piko sunt foarte bune raportat calitate-pret.Sunt multumit de produsele Piko,de aceea am achizitionat si acest turn de control trafic,pe care l-am modificat putin. :wink:

made in home
PDI

Mesaj de PDI » Vin Mar 23, 2007 9:13 am

Gara "Domburg" e un produs VERO sau mai degraba OWO. Pe undeva e adevarat ca modelele mai vechi aveau un farmec aparte. Imbinarea de carton cu plastic utilizata de Auhagen dadea chiar un aspect mai realist produsului. Din punct de vedere tehnic, noile produse sunt superioare, dar mai necesita interventia modelistului, ceea ce nu e deloc rau. Spre exemplu, la Stw-ul lui Dan-CFR, un pic de rosu patinat pe caramizile ce se vad acolo unde a cazut tencuiala, un pic de vopsea pe perete, ar fi dat un aspect mult mai realist cladirii.

PDI
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Dum Apr 01, 2007 5:58 pm

Am fost azi pe la Muzeul Satului si am vazut aceste constructii:

Va place?
Cu respect,
Robert
Prognosis

Constructii si cladiri diverse!

Mesaj de Prognosis » Dum Sep 30, 2007 10:26 am

1. Am decis sa deschid acest topic pentru a nu se incepe polemica pe aceasta tema in Orasul din Sufragerie!

2. Am decis sa deschid acest topic pentru ca, am montat ieri, primul meu Kibri...
Un depozit!
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Trebuie insa sa va spun, ca nu se compara cu cladirile primite de ziua mea! (Toyplast)
Acelea sunt ireprosabile!
Mai am un kitt Kibri in casa, pe care nu m-am apucat sa-l montez din aceleasi motive pe care le voi expune ! Asteptam insa sosirea acestui depozit in speranta ca impresia facuta de observarea kitului kibri pe care al aveam mai de mult, sa fi fost doar una accidentala!
Din pacate nu este asa!
La fel am constatat si la depozit!
-Deci, calitatea lucraturii este jalnica! Bavurule sunt foarte mari, urate si multe!
-Imbinarile sunt sub limita bunuil simt! Nu vin la pozitie, nu se imbuca perfect, unele piese "sar" din cote!
-Foaia de explicatii e varza! Daca nu as fi avut experienta celor doua dinainte, nu as fi putut monta depozitul conform explicatiilor din fila!
-Calitatea suprafetelor modelate cu un anumit imprimeu e "de copii bolnavi"!
-Goluri in imprimeu, extra-bavuri grotesti tasnesc in mijlocul imprimeului (acoperis de exemplu).
-Masca pentru iluminare nu exista! Ai doar un teanc de foi si negre si... nicio schita nimic ajutator!

Intr-un singur gand!
Eu unul nu mai montez Kibri! Voi testa alte marci! Cert este ca Toyplast e super, comparativ cu kibri!
Mai am o casuta in cutia ei, tot de la Kibri, (de fapt un turn de control pt. avioane, din acela mic ce se gasesc pe pistele private mici), pe care nu-l voi monta din aceleasi motive expuse mai inainte! Poate la vreo betie candva!
:|

In rest, pace si fericire! Astept sugestii vizavi de raportul pret-calitate la firmele de machete!
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 30, 2007 10:31 am

Mie imi plac mult produsele de la Auhagen. Insa, sunt multi, probabil, care le condamna. Nimeni si nimic nu poate satisface gusturile tuturor. Intr-o alta ordine de idei: nimic si nimeni nu este perfect. Cu putin talent, acoperim lipsurile, iar daca nu este talent, inchidem ochii, acoperim cu ingaduinta sau schimbam marca daca nu putem accepta lipsa.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Sep 30, 2007 10:38 am

Salve Prognosis!

Pai tocmai aici este shipilul!
Monteaza si celalalte Kibri sau macar fa o inspevtie a componentelor si vezi daca au la fel de multe bavuri. Fa un premontaj prinzand piesele intre ele cu banda adeziva.
Este posibil sa ai surpriza ca turnul de control sa fie fara cusur. Poate ai nimerit depozitul dintr-un lot care a avut defecte.
Auhagen?
Unii el critica altii il apreciaza.
Daca-l intrebi pe pcg o sa spuna ca este multumit de Faller iar daca-l intrebi pe Robert o sa ridice statuie celor de la Vollmer.
Daca este sa raspund eu am sa spun ca am montat PIKO, Kibri si Auhagen fara nici un fel de problema. Ba, mai mult, mai am si niste kituri de la prietenii francezi si in urma inspectiei m-am declarat satisfacut.
Nu acelasi lucru il pot spune despre Wespe dar acolo nu este vorba despre cladiri.
Toate cele bune,
LDH
Prognosis

Despre Turnul de control Kibri

Mesaj de Prognosis » Dum Sep 30, 2007 10:43 am

Turnul al am mai de mult, tocmai din aceleasi motive nu l-am montat caci nu mi-a placut cum arata piesele la prima vedere!
L-am montat provizoriu cu scoch, cum ai zis tu si... nu e nicio surpriza! Tot nashpa arata!
De fapt, voi lua de la Raly si alte marci ca sa-mi fac o impresie despre ce si cum indeplineste cerintele mele de estetica!
rally

Mesaj de rally » Dum Sep 30, 2007 12:40 pm

Personal nu-mi place Kibri in primul rand pt aspectul de jucarie...
Dar sunt multi care-l ridica in slavi, si sunt multumiti ca se monteaza usor. De aia mai poposeste si Kibri la mine... :-P
Gina si-a blestemat zilele la Faller si nu mai vrea, cica, sa vezi acolo explicatii de prospect. Dar piesele aproape ca n-au bavuri si eu consider ca e o placere sa-l montezi.
La PIKO au cateva "piese" de rezistenta , iar raportul calitate pret e bun si atarna greu in balanta deciziei de a cumpara cladirile.
Auhagen, foloseste multe matrite vechi, deci apar probleme la montare, dar au modele ce satisfac pe cei ce cauta anumite epoci si... Lok e "doctor" la acest producator ;-)
Vollmer insa, stie Robert ce stie :grin: , eu n-am montat inca, dar piesa finala nu are comparatie cu nici unul din producatorii insirati .
RALLY
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Sep 30, 2007 12:45 pm

@Rally

Ce-mi puteti spune despre Macheta gara BURGSTEIN , HO cod PIKO 61820
Arata bine?
LDH

Mesaj de LDH » Dum Sep 30, 2007 12:53 pm

Mie personal nu-mi place dar unora da
Uite aici cum arata si pe o macheta, macheta facuta de baietii de la club :grin: , evident invechita de SSi

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Toate cele bune,
LDH
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Sep 30, 2007 8:48 pm

oameni buni,o sa gasiti bavuri la orice kit de la orice marca,de aceea inainte de
montare trebuie curatate,trebuie un pic de rabdare,nu va mai grabiti.
am si kibri si faller si vollmer si auhagen si la toate am gasit bavuri.nu trageti
concluzii pripite pana nu incercati mai multe firme
Cosmin
dac

Mesaj de dac » Lun Oct 01, 2007 10:40 pm

Am si eu una bucata mare intrebare: Cu ce se lipesc machetele de cladiri? cu adezivul Revell? nu ar fi mai bun un superglue? sau "picatura"? Revell are parca timpul de uscare cam mare...

Si inca ceva: ce fel de becuri sa le pun ca sa le fac luminoase? :?
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
Scrie răspuns

Înapoi la “Cladiri si anexe”