Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Adunate la HO.

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
GFN

Re: Adunate la HO.

Mesaj de GFN » Lun Iul 23, 2018 7:58 pm

A venit kitul motor de la Marklin asa ca m-am si apucat de treaba.Operatia s-a incheiat cu succes ,locomotiva ruleaza muuuult mai bine la viteze mici si este un pic mai silentioasa , spun un pic pentru ca rotile dintate metalice tot zornaie dar nu mai face si motorul zgomot pe langa ele.
Practic acum ambele locomotive BR 96 sunt identice din punct de vedere mecanic si electric (electronic) asa ca va urma sa le scriu aceleasi Cv-uri in decodoare si sa le pun in dubla tractiune.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Sâm Sep 15, 2018 7:24 pm

Cele doua BR 96 la treaba in dubla tractiune.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mie Sep 19, 2018 5:27 pm

Mi-au sosit difuzoarele de la chinezi si cele doua decodoare zimo de la Trains addicted ,unul scris cu sunet pentru BR 18 201 ,celalalt cu sunet pentru BR 50 .
Problema cu difuzoarele este ca au impedanta de 8 ohmi si amplificatorul functioneaza la parametrii maximi pe 4 ohmi,asa ca a trebuit sa folosesc doua difuzoare legate in paralel in fiecare locomotiva.
La BR 50 am facut camera de rezonanta dintr-o piesa de Lego care a venit montata pe tavanul marchizei,iar la BR 18 201 am folosit difuzoarele cu camere de rezonanta de la T.A. un difuzor montat tot pe tavanul marchizei iar celalalt in tender.
Poze si filmulete.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Fan DRG,DR,DB,DB-AG
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Mie Sep 19, 2018 9:09 pm

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Scrie răspuns