Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Dum Sep 30, 2007 8:43 pm

Mad...mai era ceva de adaugat:

Se pare ca cei 9999999,9999 care nu stiu nu au parcurs nici macar pozele de la diorama clujenilor unde este prezentat exact ce am spus eu mai sus adica se face mai intai traseul si pe urma formele de relief.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Dum Sep 30, 2007 8:51 pm

frate ldh, de ce nu citesti atent, desi io nu ma supar :grin:
La dioramele preformate, sina exterioara e de regula R2. Am vazut situatii cand curba din sina flex o dadea in R1... ca de... n-a avut omul sfoara sa-si traga dunga prin tunel.
Metoda ta cade :-(
Eu n-am construit module, sau placi de la zero, dar am expus ce patesti in anumite cazuri ... si repet : cati din cei ce si-au construit diorame au folosit compase sau sfori :?: :?: :?: dar problema expusa de mine le-a aparut. :-P
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Dum Sep 30, 2007 9:01 pm

rally scrie:frate ldh, de ce nu citesti atent, desi io nu ma supar :grin:
La dioramele preformate, sina exterioara e de regula R2. Am vazut situatii cand curba din sina flex o dadea in R1... ca de... n-a avut omul sfoara sa-si traga dunga prin tunel.
Metoda ta cade :-(
Eu n-am construit module, sau placi de la zero, dar am expus ce patesti in anumite cazuri ... si repet : cati din cei ce si-au construit diorame au folosit compase sau sfori :?: :?: :?: dar problema expusa de mine le-a aparut. :-P
Pai unde vezi tu diorama preformata la Prognosis?
Hai sa vorbim despre diorame preformate la cei care le fac.

Ca tot am vorbit pe langa subiect desi multe din cele spuse pot fi folosite si de Prognosis:
-exista si la dioramele preformate o metoda de a pune linia corect numai ca voi, cei care ati lucrat si facut amenajarea unei preformate, ati pus, in general linia cu sau fara terasament, direct pe plasticul dioramei.
Daca toata chestia asta se punea pe un placaj de 3-4 mm grosime sau pe un simplu si amarat carton, care avea modelata curba dupa un sablon tot din carton - promit sa va arat practic la club - nu mai erau probleme si sa te trezesti cu linia flexi ca strange raza.
O diorama nu se face in trei zile sau intr-un an. Lucrezi la ea si pe masura ce lucrezi iti vin idei noi privind tehnologia de executie, afli lucruri noi de la altii care au patit-o sau inveti din propriile greseli.
Unele lucruri sunt clare si valabile pentru orice fel de macheta fie ea de la Zero, modulata sau nu sau preformata.

Legat de cati au facut si nu au folosit dar le-au aparut problemele tine strict de cum si cat vrea sa invete fiecare. Este problema lor si, sincer, nu ma intereseaza de ce au procedat orbeste.
Este foarte usor sa te apuci sa faci ceva chiar daca nu stii nimic dar este foarte greu sau imposibil sa termini acel lucru daca nu inveti cum se face.
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Oct 01, 2007 4:21 pm

LDH scrie: ...

O diorama nu se face in trei zile sau intr-un an. Lucrezi la ea si pe masura ce lucrezi iti vin idei noi privind tehnologia de executie, afli lucruri noi de la altii care au patit-o sau inveti din propriile greseli...

.
exact, daca ar fi sa ne apucam de la capat de "diorama de la Cluj
" eu cel putin nimic nu as mai face la fel (vb din punct de vedere al modului de lucru).
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Oct 01, 2007 10:18 pm

Alo!
Super interesante remarcile domniilor voastre!
Chestia cu "unde vezi la Prognosis diorama performanta" da la oase tare.... dar ma si stimuleaza! :-x
Ei lasa ca o sa va arat eu diorama performanta! Citesc toate chestiile voastre, trag concluziile si folosesc numai ce e super bun!

Pentru inceput va anunt ca "performanta" a urcat azi de pe covor, pe blat! Primul pas a fost facut!
Acesta a constat in convingerea sotiei de necesitatea unei mese de 2,8/1,2 metri in sufrageria ei!
Se pare ca nu eu am convins-o, ci pozele postate de Silviu de la intalnirea voastra de sambata unde v-ati jucat cu diorama de la club!
Al doilea pas, am achizitionat placa necesara platformei, am taiat-o la dimensiunile spatiului si "am pus-o" de proba pe birou si pe masuta de televizor!
Am comandat piesele de intarire si ranforsarile, picioarele si coltarele de intarire unui prieten care ma va pasui cu plata pana ma reechilibrez!
Am vrut sa fac o proba la trenulete pe noua platforma, insa, extenuat de efortul facut, caci m-am descurcat singur prin casa cu montatul si taiatul, am cazut exact peste cutia cu sine, distrugand iremediabil exact cele doua sine cu clipsul de alimentare pe care le aveam. Praf s-au facut ambele! Am distrus si doua sine 55201 si cele doua clispsuri cu condensatorul lor cu tot! :-(
Insa sunt fericit!
De astazi nu ma mai puteti numi "mochetist"!
Am statut de "blatist" si va arat eu "diorama performanta" ! :-D
Noroc cu zecile de posturi atat de interesante! Acestea nu sunt degeaba! Eu cel putin, invat din ele si nu ma grabesc! Vreau sa aplic cele mai bune metode, pe care voi, cei "batrani" in trenulism, le oferiti cu atat darnicie!
Va multumesc prieteni!

Inceput de masura...
Dupa teiere si fixare provizorie...
Prima testare a sinelor!

Multumesc si celor ce au sarit sa-mi trimita softul de proiectare!
Am facut cateva incercari si pot sa spun ca softul ma ajuta sa-mi fac idee de cum pot folosi spatiu si de cate materiale am nevoie!
In practica insa, e cu totul alta varza!
Iata o idee de plansa!
Fireste! Nu va ramane asa! :mrgreen:
Imagine

Pana una-alta, La buna vedere prieteni si va multumesc inca o data! Tulor! :evil:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Oct 01, 2007 10:28 pm

Bai ce chior sunt!!!! 8)
Acuma am vazut ca scria "preformata" si nu "performanta"8O
Cred ca sunt un caraghios mare de tot! :oops:

Nu conteaza! Jean boxeste!:-D Important e ca m-a stimulat! Las-o bre ca merge-asa!
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 01, 2007 11:02 pm

Pai chiar asa Prognosis!

Unde naiba vezi tu la tine in casa diorama preformata? :-D

Apropos! NU te grabi sa faci ranforsarile.
Daca ti-ai stabilit un desen al liniilor poate te gandesti s-o faci modulata.
Nu de alta dar sigur te invitam sa vii cu ea la club si este mult mai usor de transportat iar cand vrei sa muti mobilele prin casa este si foarte usor de depozitat.
Pui modulele unul peste altul.

Ti-a trecut supararea cu preformanta? :grin:
Toate cele bune,
LDH
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Oct 02, 2007 12:36 am

:aplauze: Bravos nenea "incepatorule".Lasind gluma la o parte este bine ca ai inceput constructia la diorama .Asteptam cu interes evolutia constructiei dioramei tale ,poate o faci modulara cum a zis LDH ,este mai practica :wink: .Inca o data bravo :aplauze:
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Oct 02, 2007 2:25 pm

E pe doua module conceput din start.
cate unul de 1,2m/1,4m
Prognosis

Continuarea dioramei!

Mesaj de Prognosis » Mie Oct 03, 2007 3:16 pm

Deci!

Am ajuns la un plan ceva mai bine conturat.
Iata cum arata aranjarea traseelor fara relief!
Imagine generala!

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better!

Locul viitoarei turnante (sper ca de la Rally o voi lua!)
Aici Micuta Gara...
Si depozitul...
Vedere dinspre sine...

Voi reveni
Ultima oară modificat Sâm Dec 13, 2008 10:31 am de către Prognosis, modificat de 3 ori în total.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Oct 03, 2007 5:02 pm

frumos planul. mult succes.

intr-adevar, nu poti pune sina direct pe polistiren. eu am pus placaj, dar daca as lua-o de la capat, cred ca as cauta un alt material. am vazut la un machetist ( alex, daca nu ma insel ) ca a folosit un material numit forex. cred ca acela ar fi mult mai bun. si intr-o grosime de 4 - 5 mm.
Prognosis

ganduri de... nimic!

Mesaj de Prognosis » Dum Oct 07, 2007 6:51 pm

S-a modificat schimbarea!
poate asa?
sau poate asa...?
hmm... cine stie!
Ultima oară modificat Mar Sep 16, 2008 10:05 pm de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 07, 2007 6:56 pm

Indiferent de varianta pe care o alegi atentie la liniile din planul indepartat, cele plasate dincolo de pod.
Sunt destul de greu de supravegheat si cu atat mai greu, daca planseta nu este mobila, de intervenit in caz de incident.
Toate cele bune,
LDH
Prognosis

Ok!

Mesaj de Prognosis » Dum Oct 07, 2007 7:01 pm

Planseta e pe role si daca te uiti bine se vede in poza ca e departata de perete! :grin:

Multam ! Preluasem acest sfat al tau inca de la inceput!
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 07, 2007 7:32 pm

Ce ar fi sa te hotarasti, cam 90%, pentru viitorul traseu sa vedem daca avem ce critica :grin:
Daca nu vrei sa ai multe linii la vedere dar o dezvoltare serioasa a zonei (adicatelea intreaga planseta) eu as cam propune altceva.
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”