Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Oct 30, 2008 8:22 am

Multumesc Cosmin.

Din plexiglas transparent, un LED si un crucifix sfintit de la manastirea Cozia, am creat o troita luminoasa pentru diorama mea! Amplasarea troitei este la intrarea in parcarea manastirii. Suportul si acoperisul troitei sunt lucrate din scobitori si bucatele de lemn de la linguritele de inghetata. LED-ul se alimenteaza la 12 v prin rezistor de 1200 ohmi. Am mai confectionat cativa pomi. Maine, dupa uscare, vor fi plantati pe diorama.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Noi 01, 2008 10:07 am

01 noiembrie 2008

Luna noiembrie a debutat cu ceva noutati pe diorama. In primul rand, aseara, Razvan a reusit sa termine montajul la cea de-a doua automatizare, in speta cea afectata blocului de comanda pentru tronsonul de sus. Sper ca astazi sa reusesc sa-l implementez si sa-l pun in functiune. Miniaturi multe au fost lucrate zilele acestea si montate pe diorama. Mai multe detalii in pagina [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Noi 03, 2008 7:03 pm

In sfarsit va pot prezenta filmul prelucrat pentru internet dupa interviul prezentat la Antena 1.
liviu91

Mesaj de liviu91 » Lun Noi 03, 2008 8:52 pm

Foarte frumos Domnule Prognosis! Felicitari pentru aceasta lucrare minunata. Cu toti cred ca visam ca dioramele sau lucrarile noastre sa devina faimoase peste noapte :grin: Meritati toate :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Noi 04, 2008 4:53 pm

Multumesc Liviu.

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). [Link Removed for Guests] plus un [Link Removed for Guests]. Filmul nu are comentarii.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Noi 09, 2008 6:52 pm

Evolutia din 9 noiembrie 2008 fara prea multe cuvinte. cativa copecei facuti de mine, personaje, scenarii, maruntisuri dar care fac sarea si piperul dioramei... Las imaginile sa vorbeasca, mai ales ca acesta este ultimul meu post inainte de expozitie. La intoarcere voi mai posta fotografiile facute acolo si apoi... gata! Nu mai am putere nici sa lucrez la diorama si nici sa fac poze, pagini de net, posturi pe forumuri, etc. Ma retrag din viata publica. Lumea modelismului feroviar va fi un loc mai bun fara mine. Nu voi sterge situl TRENULETE.INFO, il voi lasa pana expira contractul. Adica, in situatia in care se mentine din publicitate (caci isi face plata automat din reclama) poate sa traisca atat cat are viata. Daca se inchide de la sine... sanatate. Eu nu mai pot! Bafta tuturor, ne vedem la Brasov! Pentru cine are nevoie de mine, pagina de contact il poate indruma!
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Bafta tuturor!
cosmin_2300

Mesaj de cosmin_2300 » Dum Noi 09, 2008 7:24 pm

Sincer imi pare rau sa aud asta Arin ... lumea trenuletelor NU va fi mai buna fara tine ...
Pentru mine esti un mentor in trenulete .. iti promit ca-mi voi cumpara trenulete si voi incerca sa fac cel putin cat ai facut tu !

Cu respect , al tau prieten
Sava Cosmin
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Noi 10, 2008 9:14 am

Cum asa Prognosis? Acum trebuie sa te cert. Si cu diorama la TT? Si cu planurile de viitor? Sincer, eu nu cred ca ai sa te retragi. NU pentru noi cei mici, dar nu cred ca ai sa poti sa stai pe margine si sa privesti fara sa te implici in ceva cand ai microbul in sange. Pasiunea ustura cand incerci sa o sufoci cu uitare. Asadar, asteptam noile tale creatii si, cum spunea un personaj din desenul animat Ratatouille: "Uimeste-ne"!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Noi 10, 2008 2:40 pm

Un ultim scenariu cu cei 4 muncitori si o sapatura asa ca la carte, cum se face pe la noi, este gata si montat pe diorama... In asteptarea figurinelor premiu de la concursul foto, nu mai am ce face decat sa ma concentrez pe repartizarea ultimilor granule de vegetatie. Oare unde o sa le pun ???
Si daca pana azi, sincer nu am avut timp sa ma joc cu trenuletele, pur si simplu, acum cand diorama este terminata si ma pot juca cu ele in voie, nu am chef sa o fac. Parca imi lipseste activitatea... ma ard palmele sa fac ceva. Le invart de 10 ori pe zi pe diorama si apoi fac manevre manuale. De' ma specializez in "miscare"... Dar, dupa cateva ture, dupa ce dau inainte si inapoi, dupa agatat si schimbat vagoane intre ele, dupa ce rulez toate locomotivele pe care le am... ce mai pot sa fac ? Nimic ?!? Hmmm! Creierul meu refuza cu incapatanare sa intre in menopauza! Cred ca are dreptate LupulAlb. Zac fara treaba de numai 2 zile si deja mor de plictiseala.... Ajuns la destinatie, iti dai seama ca "numai drumul e interesant" :-D

andreiul

Mesaj de andreiul » Lun Noi 10, 2008 7:16 pm

tov prognosis, parerea mea este ca aia doi care se uita la bicicleta, mai bine sedeau pe iarba si mancau un mezel cu ceapa
Bafta tuturor! Andrei
cosmin_2300

Mesaj de cosmin_2300 » Lun Noi 10, 2008 7:27 pm

Eu cred ca aia pur si simplu "stau la sueta" ... si ca unul din ei ( se presupune ca ) a venit cu bicicleta :)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Noi 11, 2008 7:35 am

nu. bicicleta a venit singura. de ceilalti doi, nu stiu.
cosmin_2300

Mesaj de cosmin_2300 » Mar Noi 11, 2008 1:37 pm

Defapt eu am dus bicicleta :-P
Dar sa nu spui nimanui :|
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Noi 18, 2008 10:14 am

De fapt, aceea nu este bicicleta, ci motoreta! Cei doi nu sunt la picnic cu ceapa ci se gandesc cum sa repare Mobra unuia dintre ei! Fireste in timpul programului, fapt care a dus in final la sanctionarea lor cu 5% pe trei luni! :-D Conducerea companiei multumeste celor ce au semnalat aceasta neregula in campul muncii!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Noi 19, 2008 7:22 pm

19 noiembrie 2008

Am aparut in ziarul Independent pe prima pagina! Orasul din Sufragerie incepe sa se arate lumii!
Am montat fantana arteziana in parc dar mai am de lucru la montajul electronic ce va comanda luminile fantanii. Cateva instantanee cu personajele noi puse pe diorama in diverse scenarii.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”