Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Oct 02, 2008 2:13 pm

Multumesc Dorele!
[Link Removed for Guests]
asalexx

Mesaj de asalexx » Joi Oct 02, 2008 3:27 pm

Minunat.

Ce pot sa mai spun? Minunat.

Toata stima.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Oct 02, 2008 7:22 pm

diorama - 02 octombrie

Am plantat arborii facuti ieri. Sincer nu prea imi plac dar alte posibilitati nu sunt si vreau sa termin pana la expozitia de la Brasov. Nu prea mi-au iesit acestia din urma. Oboseala pesemne.... In rest, am mai plantat tufisuri, flori, doi copaci desfrunziti (ceva mai batrani), cateva maruntisuri traditionale, asa ca sa avem detalii. Voi incerca in fiecare zi sa mai pun cateva tufisuri, ceva plante, astfel incat vegetatia sa umple zonele libere si sa dea aspect realistic. Stana de mioare a capatat un aspect mai realist, urmeaza sa construiesc un mic adapost pentru ciobani. Sunt atatea de facut...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Am facut si un filmulet ce poate fi vazut zilele acestea [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 04, 2008 2:18 pm

Astazi am trecut prin mari emotii. Au venit in sfrasit cei de la Antena 1 si au filmat diorama si un interviu. Au stat doua ore si au filmat o gramada. Nu stiu cand va fi difuzata emisiunea caci au mult de lucru la montaj dar ma vor anunta inainte sa intre pe post. Va tin la curent. Diorama de la Slobozia va fi celebra ... :lol:
cosmin_2300

Mesaj de cosmin_2300 » Sâm Oct 04, 2008 3:24 pm

A ajuns vedeta diorama ta :D
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Oct 05, 2008 5:00 pm

Astazi am lucrat la ceva "maruntisuri". Folosind furnir de mahon, am facut un WC de lux pentru morar si moraritza. M-am inspirat dupa modelul promovat de dl. Rally. Timp de lucru, 1 ora. Costuri... H0 (jumate zero). Am mai confectionat o iesle pentru mioare si am plantat tufisuri in fundal si pe drumul din spate, cel ce duce la moara de vant. Am "pavat" acest drum cu material de pamant si am trasat multe randuri de santuri ca si cum pe acel drum au trecut de multe ori carutele cu sacii de grane si faina. Din pacate fotografiile nu sunt atat de clare incat sa se vada urmele rotilor de caruta. Asta e!

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Sa auzim de bine!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Oct 08, 2008 12:12 pm

Am intors diorama pe o parte pentru a reface circuitele si cablajele lucrate empiric. Trebuie mentionat ca am lucrat aceste circuite, in decursul unui an de zile, sporadic, in functie de cum am avut piese si materiale, in functie de fonduri si in functie de pozitionarea reperelor. Am lucrat asa urat, cu adezive, deoarece imi era foarte greu sa stau sub diorama, fara aer in pozitii ciudate. Acum ca e gata cu plasarea repererelor, pot trasa definitiv circuitele si pozitiile firelor. Pentru fixarea cablurilor am folosit bridele cu care se inchide la gura punga de paine. Sunt flexibile, fara cost si usor de manevrat oridecateori vreau sa adaug un cablu nou. Acestea sunt prinse de diorama cu tinte de fixat linia. Trebuie sa separ in doua module pentru a o putea transporta la expozitie. Inial nu am gandit ca va trebui sa o mut, totusi, diorama se afla construita pe doua mese fixate cu suruburi intre ele. Am de sectionat relieful la final.

Sanatate maxima!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 11, 2008 10:28 am

11 octombrie 2008

Marea cablare din octombrie 2008 se apropie de sfarsit. Sper ca duminica sa pot repune pe picioare diorama si sa rulez pentru prima ora trenul sponsorului, caci diorama de la Slobozia are un sponsor oficial pentru expo Brasov. Aici puteti vedea atat trenul donat de sponsor cat si evolutia lucrarilor la cablarea dioramei...[Link Removed for Guests]
cosmin_2300

Mesaj de cosmin_2300 » Sâm Oct 11, 2008 2:42 pm

:aplauze: Prognosis pentru diorama !
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Vin Oct 17, 2008 2:36 pm

Dupa fixarea bridelor pentru pozitionarea corecta a meselor dioramei, am "pietruit" partea "zidita" din zona frontala a aliniamentului ridicat al caii ferate. Am folosit pensula si tempera cu aracet pentru a picta la mana pietrele zidului. La final am captusit in sistem random cateva zone cu iarba si iedere diverse in prim strat. Dupa uscare voi reveni cu inca un strat de iedere si iarba de alta culoare. Acum aliniamentul arata mult mai realist. Urmeaza o usoara tunare a pietrelor folosind creioane colorate.
In zona barierei, un senzor de prezenta tip reed, declanseaza acum un generator de ton facut cu un CI 555 si care suna ca o goarna de locomotiva atunci cand se apropie un tren de bariera. Voi mai plasa astfel de montaje si in alte zone ale dioramei.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Oct 23, 2008 8:41 am

Am inceput marea operatiune de simplificare a blocului automat de comanda. Lucrarea de automatizare de pana acum s-a facut in trepte, pe masura ce situatia financiara si starea de sanatate mi-au permis construirea de module de comanda. Ideile de baza le-am avut de cand am inceput constructia dioramei, dar aplicarea lor s-a facut in trepte pe masura evolutiei lucrarilor. De aceea, automatizarea era lucrata pe bucati, fiecare montaj avand un rol in ansamblu si conectandu-se prin borne si fire la restul blocului.
In apropierea barierei am facut astfel incat locomotivele sa actioneze un semnal sonor, ca o goarna de tren, care avertizeaza apropierea trenului de bariera. Montajul l-am facut simplu, cu un CI 555 si un releu de timp care actioneaza in doua trepte de sunet si de durata. Voi face un filmulet in care veti putea auzi sunetul produs de montaj. Difuzorul va fi amplasat in cantonul de langa bariera.
Pentru zona de tranzit a liniilor de pe o masa a dioramei pe cealalta masa, ca sa acopar despartitura dintre mese, am confectionat din forex de 4mm grosime, cate un podet pentru fiecare linie. Acestea sunt demontabile si se extrag odata cu sectorul de linie intermediar ce face legatura fizica si electrica intre linii.
Am inceput crearea de scenarii folosind omuletii ce s-au adunat in dotare. Nu prea am personaje care stau asezate pentru a pune pe bancute. Am mai daugat ceva vegetatie prin cateva locuri si am mai adaugat cativa pomisori facuti din burete.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Parcul auto al dioramei a primit cateva noi masinute care vor da o nota de realism peisajului urban...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Vin Oct 24, 2008 9:41 am

23 octombrie 2008

Aseara am terminat in sfarsit primul bloc automat centralizat de pe tronsonul exterior al dioramei. Cele 5 montaje separate ce faceau treaba pe acest tronson au fost optimizate si modernizate apoi comasate pe o singura placa. Mult imbunatatita aceasta noua placa, are optiuni pe care le-am dezvoltat si le-am implementat in vederea unui aspect cat mai variat al functionarii dioramei. Dar, despre ce face noul montaj, dupa ce voi fi reusit sa-l plasez la loculul lui. Va urma si o noua fata a tabloului de comanda, cu multe lumini de control...

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 25, 2008 6:58 pm

Aseara, multumita lui Razvan, noul meu coleg de pasiune din Slobozia, am avut in mana pentru montare gata si la comanda, noul montaj prelucrat dupa dorinta mea de catre acesta. Imbunatatirea facuta de Razvan este anume ca sistemul lucreaza acum cu temporizare pe baza de CI 555. Aplicatia acestui circuit in automatizarea dioramei aduce noi optiuni in circulatia cat mai realista a trenurilor. In acest moment, am terminat de implementat circuitul respectiv si el produce efectul de stationare pentru un timp, al trenurilor garate in vecinatate, inainte ca unul din ele sa plece. Iata un mic filmulet facut in proba rapida precum si detalii despre noile gaselnite implementate dioramei de la Slobozia.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Oct 28, 2008 9:07 am

28 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez noul panou al tabloului de comanda... Acum, leduri bicolore semnalizeaza operatorului tot ce se intampla pe diorama. Semafoare, pozitia trenurilor in tunel, macaze, etc. De asemeni am terminat si ultimul montaj la sistemul de securitate. Acest sistem nu permite niunui tren care vine spre gara, sa intre daca, ambele linii sunt ocupate. Un eventual tren care apare neasteptat la intarea in gara opreste pana cand una din linii se elibereaza, indiferent care din ele si atunci trenul isi reia parcursul. Acelassi sistem l-am implementat si traseului de jos. El lucreaza pe principui sesizarii prezentei unui tren si al eliberarii unui bloc de siguranta intre oricare doua trenuri aflate in mers. Aceste montaje au rolul de a proteja trenuletele de eventuale erori umane la crearea parcursului sau la executarea manevrei de liber catre un tren oarecare accidental.

cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Oct 28, 2008 12:20 pm

fain! desi nu prea am postat aici,asta nu inseamna ca nu urmaresc lucrarila tale.
as avea o remarca de facut si anume oprirea brusca a locomotivelor in fata
semafoarelor,insa fiind in analog este inevitabil acest lucru.succes in continuare!
Cosmin
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”